A gazdaság fejlesztése mindenek elõtt
A G17 plusz adai szervezete december 13-án a KKT képviselõi klubjában tartotta szokásos sajtótájékoztatóját. A tájékoztatón jelen volt Bálint Ferenc, elnök, Dušan Teleèki, Török Rudolf, Micsiz József, Körtvélyesi Ticián és Marko Adamoviæ
Török Rudolf, a kisipari csoport vezetõje beszámolójában kiemelte, hogy igyekeztek közelebb hozni az ötleteket a megvalósításhoz, amit úgy tudnak elérni, ha biztosítanak vállalkozásbaráti kölcsönöket, ha szélesebb régióba is kibõvítik az együttmûködést a rokon ágazatokkal, ugyanakkor hatékonyabb piackutatást folytatnak, különösen külföldön.
Körtvélyesi Ticián és Marko Adamoviæ a fiatalok helyzetérõl szólt. Elmondták, hogy Szerbiának nincs stratégiája a fiatalok jövõjét illetõen. Az adai G17 plusz ifjúsági hálózata a Nemzeti ifjúsági stratégia kidolgozásához közvetlenül is részt vett a konzultációs folyamatokban. Adán kívül Zentán, Csókán, Törökkanizsán, Magyarkanizsán és Szabadkán tartottak mûhelymunkákat. Megítélésük szerint ez az ifjúsági hálózat munkájával hozzájárult, hogy Ada község területén 25 iskolázott fiatal kapott munkát. Ez mindenesetre dicséretes eredmény hisz az a cél, hogy az értelmiség itt maradjon a községben.
Dušan Teleèki elmondta, hogy koordinálja az önkormányzat és a civil szervezetek közötti kapcsolatokat. Ennek kapcsán a közelmúltban részt vett a szegénység csökkentésére létrehozott köztársasági bizottság kerekasztal-beszélgetésen, amikor azt vitatták meg, hogy még jobb együttmûködést kell kialakítani a kormányzati és civil szervezetek között. Ada ebbõl a szempontból messze a legnagyobb lépéseket tette meg, épp ezért Adát emelték ki, mint példát az említett megbeszélésen.
Micsiz József a fõ hangsúlyt a gazdaságra fektette. Elmondta, hogy a Gazdasági és Vidékfejlesztési Minisztériumnak öt stratégiai célja van: - a munkanélküliség csökkentése, - a strukturális átalakulás befejezése (privatizáció), - a kivitel növelése, - a túrizmus fejlesztése és – a vidék egyenletes fejlesztése. Kiemelte, hogy a minisztérium négy síkon látott elõ hitelt 3 milliárd 700 millió dinár összegben a következõkre: - a munkanélküliek vállalkozói kezdeményezésének támogatására (1 milliárd 200 millió dinár), - a kezdõ vállalkozások támogatására (1 milliárd dinár), - a fejletlen községekben a vállalkozások serkentésére (1 milliárd 300 millió dinár), - újítási programok támogatására (200 millió dinár). Júliusban az említett minisztérium pályázatot írt ki a hitelek folyósítására. 2500 pályázat érkezett az ügynökségre, ebbõl 1507-et bírált el az illetékes bizottság. Kisipari mûhely létrehozására 980 pályázó kapott eszközöket, vállalat (jogi személy) létrehozására pedig 527. A foglalkoztatás szempontjából ez azt jelenti, hogy a 980 kisipari vállalat 2857, a vállalatok esetében pedig 2452 új munkahely született, ami összesen 5327 új munkahely.
Ha csupán Vajdaságot vesszük figyelembe, régiók szerint a jóváhagyott hitelek ilyen képet adnak: az észak-bácskai régióból 12 pályázatot hagytak jóvá, a közép-bánátiban 9-et, az észak-bánátiban 3-at, a dél-bánátiban 45-öt, a dél-bácskaiban 31-et, a nyugat-bácskaiban 26-ot és a szerémségiben 48-at. Ami a mi körzetünket illeti, jócskán a várakozáson alul maradtunk, és véletlenül sem lehetünk megelégedve az ilyen vállalkozói szellemmel. Ilyen hozzáállással nem lehet gazdaságot fejleszteni – emelte ki Micsíz úr.
Körzetünkben a 3 jóváhagyott kölcsön közül 1 adai. Ez a Titan General d.o.o. fém és más hulladék felvásárlására és szétválogatására szolgáló kisipari mûhely. Felszerelés vásárlására 2 millió dinárt hagytak neki jóvá.
V. J.