KIRÁLY JÁNOS KUTATÁSI NAPLÓJÁBÓL:
EGYKORI BETLEHEMEZÉS ADÁN
(Holló István mérnök elmondása nyomán)
A betlehem elérkezik a házhoz és bekopognak, vagy becsöngetnek, megkérdezik:
- Beengedik-e a betlehemeseket? – és ha azt mondják, hogy be, akkor bemegy a Káplár és elmondja a mondókáját, ami úgy van, hogy:
- Encsés, bencsés szerencsés jó estét kívánok ennek a nemes és nemzetes házi gazdának. Nem azért jöttünk, hogy figurázzunk, hanem azért, hogy bemutassuk Jézus Krisztus születésének példáját. Glória.
Akkor jön a két angyal és hozza a betlehemet és éneklik, azt, hogy „Mennybõl az angyal…” Ezután leteszik a betlehemet az asztalra és a Káplár hívja a kint maradt három pásztort (rajtuk a suba kifordítva):
Hóban bandukoló betlehemesek (tûzoltók segítenek vinni a templomot) (net)
- Gyere be, te, Darida! Gurulj be, mint a kétkerekû taliga! – Az bejön és mondja:
- De jó, be jó, idebent ám a jó, azt sem tudom, hogy miféleképpen nyílik ez az ajtó!
Ekkor a következõ pásztornak mondja:
- Gyere be, te, Jakab, törjön ki a nyakad és a két hátsó zápfogad! – mire az morog valamit (de az adatközlõ már nem tudja, hogy mit). Elég az hozzá, hogy belépéskor a küszöbbe úgy megbotlik, hogy iszonyú robajjal bevágódik rajta és elterül a földön. Ilyenkor a házbeliek igazából megijedtek, a kisebbek még sivalkodtak is. De mikor látták, hogy baszkó az egész, nevetésbe törtek ki.
A harmadik pásztor a legöregebb:
- Gyere be, te, Öreg, mert megdörzsöllek!
- Hupp, adj Isten, már én is megérkeztem, az éjjel bõsz farkasokkal veszõdtem. A bundámat kipkedték, kapkodták, majd szétszaggatták. De mivel én bátor juhászlegény voltam, fütykösömmel úgy közéjük vágtam, hogy még a füstömet se láttam!
Ti fiaim, idebe isztok, esztek, Öregapátok túrós, tejfölös bajuszára meg rá se néztek! Ha felkapom fütykösömet, eltraktállak benneteket!
Erre a pásztorok körbeszaladnak, énekelnek valamit (amire az adatközlõ már nem emlékszik). Amikor vége az éneknek, a káplár valami olyasmit mond, hogy „menjetek el imádkozni, mert megszületett az Isten fia, Jézuska”. Erre õk ahelyett, hogy elmennének Betlehembe, leheverednek, és álomba merülnek.
Az angyalok énekelnek valamit, a pásztorok horkolnak. Ekkor a Káplár rávág az egyik karjára és mondja:
- Kelj fel, te, Darida, mert nagyot ütök a farodra! Mit álmodtál az éjszaka?
- Azt álmodtam az éjszaka, hogy a gazdasszony sürgölõdött, forgolódott és egy penészes 100 márkást a zsebembe nyomott.
- Kelj fel, te, Jakab, törjön ki a nyakad! Mit álmodtál az éjszaka?
- Én azt álmodtam az éjszaka, hogy a gazdasszony sürgölõdött, forgolódott és egy akkora szál kolbászt akasztott a nyakamba, hogy az egyik végét Pesten a kutyák rágták, a másikat meg Adán kompkötélnek használták.
Az Öreg van elöl, aztán a Jakab, a Darida. Térden állva a Káplár mondja, hogy „Öreg, vess magadra keresztet!” – mire õ: „Rám vessem a nagy kocsikereket?”
- Nem mondtam én, hogy vesd magadra a nagy kocsikereket, hanem vess magadra körösztöt!
- Tyúkhús, lúdhús, meleg cipó, egy icce bor, csússz a hasamba!
- Öreg, csókold meg a kis Jézuskát!
- Megcsókoljam a kis Juliskát?
- Nem mondtam én, hogy csókold meg a kis Juliskát, hanem, hogy csókold meg a kis Jézuskát!.
Megcsókolja és megengedik a ház népének is, különösen a kis gyermekeknek, hogy megnézzék a betlehemet. Meggyújtják bent a gyertyát.
Visszatérve a kis Jézuskára, aki a Betlehemet jelképezõ templomocskában volt, amikor a házbeliek megnézték, akkor szoktak adni pénzt, meg megkínáltak bennünket. A pénzt a Káplárnak adták. Mi szépen megköszöntük, õk meg azt, hogy eljátszottuk a betlehemest. Kikísértek bennünket és akkor a pásztorok danolták, hogy
„Elindulának és el is jutának, a szegény pásztorok (ha nem kaptak eleget, megfelelõ pénzt) éhen maradának.”
Ezeket csak úgy beköptük, hogy megtudja a gazda is, hogy keveset adott. Ezzel vége van.
KÉRDÉSEK:
- Mennyi ideig tartott az egész elõadás?
- Percben kifejezve 15-20 perc. Ha rendesen lejátszották, mert horkoltak is, meg ezt-azt csináltak.
- Mikor jártátok a betlehemet?
- December elejétõl karácsonyig minden nap.
- Egy nap hány házat lehetett sorba venni?
- Ötöt, tízet, tizenötöt, de ez már a maximum volt, többet nem irtunk idõvel. Volt olyan ház, ahol kérték, menjünk el többször is.
- Mások is járták a betlehemet?
- Igen, és ez volt a nehézség, sõt veszedelem volt. Minden csoport a maga területét védte. Ha nem jól védte, akkor kevesebb ház, kevesebb utca maradt, kevesebb pénzt is tudtak keresni.
- Történtek-e összetûzések a csoportok között?
- Nagy veszekedések törtek ki, arra törekedtünk, hogy egymást megsemmisítsük, egymás betlehemét szétverjük, hogy többé ne legyenek vetélytársaink azon a területen. Egy ilyen dolog bizony nagy kiesést jelentett, mert akkor újra kellett csinálni a betlehemet. Ugye, legalább egy hét kiesés volt, mire újból helyre lehetett hozni.
- Mennyi volt a kereset? Mire fordítottátok?
- Nagyon kevés volt, de nekünk nagyon sokat jelentett. Már a betlehem elkészítése is pénzbe került, amit leginkább kölcsön kértünk. Aztán visszafizettük, a maradékot meg egymás közt szétosztottuk.
- Soroljuk fel a szereplõket!
- Káplár, két angyal, három pásztor: a Darida, a Jakab, meg az Öreg. A Káplár: fehér ruhában, fehér csizmában, fehér csákóban, kard a kezében, fehér ingben, fehér ing a kabátra ráhúzva. Az angyaloknak fehér ingben kellett lenniük és fehér sapkaféleségben, süvegben. Szárnyuk volt amikor volt, volt amikor nem, mert az nagyon komplikált dolog. A három pásztor régi, kifordított subában volt, minél rongyosabban, és a fejükön egy nagy szõrõs sapka, az arcukon álarc, csak a szemük, meg az orruk látszott ki. Bajuszuk, szakálluk volt. Mindhármuknak volt pásztorbotja, aminek a feje vaskampó, a vége meg szög volt. Ezek jó erõs botok voltak, ezekkel védekeztünk.
Mikor jött a támadás, meg volt beszélve, ki mit vigyen, mentsen. A betlehem a templom is, úgy volt elkészítve, hogy két részbõl álljon, hogy a tetejét könnyen le lehessen venni. Egyik angyal ezt vitte, a másik az alját, úgy szaladt mindenki a megbeszélt irányba.
- Csengettyût, vagy kolompot vittetek-e?
- Csengettyû a Káplár kezében volt. Õ csengetett az utcán, meg ott, ahova bekéredzkedtünk. Késõbb volt batrilámpánk is, amikor már tudtunk venni, de gyertya, az mindig volt. Meggyújtottuk, aztán eloltottuk.
- Melyik volt a ti körzetetek?
- Egész Adában jártuk, de fõleg ott, ahol laktunk. Az Újsoron, a Szélsõ utcában, a Második, a Harmadik utcában, a Pipacs utcában, a Gunarasban, a Zentai úton, amit Savósornak mondtunk. Volt mikor a Sándorba is elmentünk, de ott találkoztunk másokkal, ott verekedtünk a legtöbbször.
- Idõben is határozzuk meg ezt a kort. Tehát mettõl meddig tartott a betlehemezés?
- Nálam 1945-tõl egészen legénykoromig, azaz 1952-53-ig.
Lejegyezte: Király János