Firka a falon
Hozzánk ez is lassan ért el, mint minden, ami Nyugatról jön. A falfirkákat azonban nagyon sokan szívesebben marasztották volna ott, ahonnan elindultak: elhagyott londoni gyártelepek téglafalain, a lebontásra ítélt berlini falon, a harlemi szegénynegyed palánkjain. De hát nem, a falfirka is begyűrűzött hozzánk.
No, nem mintha nálunk azelőtt nem lett volna semmi firka! Dehogynem. Egy-egy aktuális hazai együttes, focicsapat neve mellett a „Szeretlek Pityu” is elfért a falon. Ezenkívül beszélhetünk a fába és műemlékekre vésett, firkált „Itt járt…” kezdetű üzenetekről is. Mára azonban annyit változott a helyzet, hogy „szabadabb” lett a terep. A falfirkálók (sajnos) mindenhová bármivel akármit firkálhatnak. Legalábbis sokunknak ez így tűnik.
A graffiti meghonosodása óta folyik a vita, vajon művészet-e ez, vagy csak rongálás. Azt mondják, el is fogadom, hogy vannak művészi falfirkák is, de „Leonardo nehogy már a frissen festett házoldalra, tornaterem falára fesse Lisáját”. Magyarosan: Egy művész se firkálja össze azt a falat, amelynek a rendbetételére úgy kilincseltük ki a pénzt a minisztériumtól és a támogatóktól. Lehet, hogy pont ott jött rá az ihlet a „festőművészre”, de fogja vissza magát.
Azt mondják, a gazdag Nyugaton léteznek már olyan festékek, amelyek csak ideig-óráig hirdetnek egy-egy szöveget, azután maguktól eltűnnek. Nálunk viszont az alkotók tűnnek el nyomtalanul, akik nem a graffitit művelők táborába tartoznak, hanem egyszerűen rongálók, biztos megbüntetné őket a rendőr, ha rajtakapná őket. Persze nem nagyon kapják rajta, hiszen a falat mocskolók nagyon jól tudják, hogy rosszat tesznek, vigyáznak is magukra.
Vannak azonban kis községünkben is falak, melyeket diákok (és mások) rajzai, festményei díszítenek, teszik kedvesebbé, sok helyen eltakarva, megszüntetve a szürkeséget. Ők nem firkálják össze a frissen festett házfalat, melyre az ott élő nyugdíjas talán egy évig kuporgatta össze a pénzt.
Pestre utazva a vonat ablakából egy állomás falán találó graffitit olvastam. Ajánlom a graffiti híveinek és ellenzőinek is megszívlelésre:
„ Adj Uram, türelmet, de rögtön!”
Sterbik Ildikó