A GYÓGYKUTUNK VIZE IHATÓ
Az utóbbi időben az egyesek által közzétett, sértő értesítéssel szemben, miszerint a rekreációs központban lévő ártézi kút vize nem iható, bizton állíthatjuk, hogy ez a víz bátran használható, és az egyes betegségekre, bántalmakra gyógyhatással bír. A félremagyarázás onnan eredhet, hogy a nem pontosan, célirányosan beszerzett véleményezés, akárcsak 40 évvel ezelőtt, a fúráskor végzett elemzés kimondta, hogy nem ivóvízről, hanem ásványi anyagokban és nyomelemekben a szokványostól lényegesen telítettebb, gazdagabb vízről van szó. Olyannyira így van ez, hogy egyes esetekben korlátlanul fogyasztható, de vannak olyan bántalmak is, amelyekre kisebb mennyiségben, vagy sehogy sem fogyasztható. Mindenki maga ítélheti meg, vagy érzi, hogy jót tesz-e neki a víz, vagy sem.
Nos, ilyen szempontú, megbízható szakvéleményezés még nincs, de az eddigi negyvenéves tapasztalat azt bizonyítja, hogy a víz mindenkinek használ és egyetlenegy esetet sem jegyeztek fel ártó voltáról. Ezen kívül a fúrásakor készített, föld- és ásványtani tanulmány (az Adica Üdültetési Közvállalat irattárában) kimutatja, hogy ez a földalatti vízkészlet a Kárpátokban ered, Magyarkanizsától Zentán, Adán keresztül Óbecse felé folyik, onnan pedig Szenttamás felé veszi az irányt. Lényegében mindenhol (Magyarkanizsán, Zentán, Óbecsén) kifejezett, évszázados gyógyhatását bizonyították, és dokumentációt is vezetnek róla (az említett városok gyógyfürdői!), ami alól az adai víz sem lehet kivétel.
Ugyanebből a vízrétegből eredt az egykori gunarasi-, a Hubert-malomi, az ötödik utca-sarki (Surányi-háznál levő) kút, amelyek a maguk idejében ismertek és kedveltek voltak: senkinek sem ártottak, sőt!
A szóban forgó, rekreációs parki kút táplálja az állatkerti kacsaúsztató-medencét, ami mellett kismedencékben, télen-nyáron díszhalakat tenyésztettünk eredményesen, a mostani kifolyónál pedig bársonyos, zöld moszatok, planktonok, békák, halak szaporodnak, sőt a szuperérzékeny jégmadár is költ a vizesárok partján, és ezt a vizet kedveli. Ha ártalmas lenne valamely szervezetre, akkor először ezek a törékeny lények éreznék meg, és messze elkerülnék. Mindenki láthatja, ez nem így van!
Az egészséges – de a beteg szervezetre is – összehasonlíthatatlanul nagyobb veszélyt jelentenek azok a mérgek, amelyeket a zöldségfélékkel, a konyhakerti növényekkel és gyümölcsökkel eszünk meg, és amelyek az ellenőrizetlenül és felelőtlenül használt permetezőszerekkel „szívódnak fel” és halmozódnak szervezetünkben, továbbá a kétütemű motorok egyenesen rákkeltő kipufogógázainak, a szeméttelep, a nagy- és kisipari hulladékégetők ismeretlen, mérgezőanyagokkal teli füstjének belélegzése. Ugyanilyen, hatványozottan veszélyes anyagokat tartalmaznak az élelmiszerek, az üdítők, stb. E-jelzésű tartósítószerei, amiről a zavarkeltők hallgatnak, pedig itt kellene igazán félreverni a harangokat!
Előbb-utóbb, természetesen mérvadó és megfelelő szakmai javallatot kérnek és kapnak is az illetékesek a szóban forgó kút vizéről is, de az a jelenlegi állapotában iható.
A kút környékén azonban a polgártársaknak illene nagyobb rendet, tisztaságot tartani, az autósoknak pedig nem a gyógykút vizével kellene járművüket mosni.
Király János