CSIGABIGA, GYERE KI!
Talán már kisgyerek korában is hallotta ezt a népi mondókát Zoran Dragin adai agronómus, édesanyjától, Piroskától, de azt még nem gondolhatta, hogy egyszer majd kereseti lehetőséget is nyújtanak neki a csigák. Manapság – számára úgy tűnik – érdemes kedvezni, még énekelgetni is a csigáknak, hogy nőjenek és eurót fialjanak!
De hosszú az út odáig, amíg egy fiatalember felépíti a maga csigafarmját, mint ahogy Zoran tette az Ada—Zenta közötti műút jobb oldalán.
- Második éve szinte minden nap kijárok a farmra – mondja Zoran. – Ebből következik, hogy 2004-ben kezdtem építeni a farmot. Családom négytagú, a gyerekek nőnek, a munkahelyi keresettel nem nagyon lehet dicsekedni, ezért sokat gondolkodtam azon, mihez kellene fognom, hogy kiegészíthessem a keresetem. Akkortájt olvastam a csigákról és mondtam a feleségemnek, hogy én elkezdek csigázni. Ő azt mondta, csináld! Ekkor nekivágtam.
Az újvidéki csigatenyésztési szövetkezettel működök együtt, az ő útmutatásaik alapján, lényegében szigorú feltételek és szabályok szerint építettem fel a farmot, amely 20 ár, azaz 2000 négyzetméter területű, és el van látva minden szükséges belső infrastruktúrával (pléhkerítés, fúrt kút, motoros szivattyú, ködölős locsolórendszer, védőháló, stb.).
Hogy kezdődött a csigák telepítése?
- Beszereztem a mintegy 250-300 kilónyi anyaállományt, és ráengedtem az előtelepített növényzetre, ami az eleségük. Ez takarmányhere, káposztarepce, cikóriasaláta és egy másik zöldsaláta-fajta (blitva). Az első évben petéztek, és megjelentek az utódok, a kis csigák, amiket átraktunk a nevelő ágyásokba, és itt bőségesen tápláljuk őket az említett növényekkel. Várjuk, hogy elérjék az előírt nagyságot, a 3 cm-es átmérőt, majd értékesítjük őket.
Az első turnus beérése jövőre várható. A jelenlegi terület kapacitása, azaz a várható hozam 2-2,5 tonna évente.
Amint mondtam, az első szállításra a telepítéstől számított 2,5 év múlva kerül sor, és aztán a telep, kevés befektetéssel, önfenntartó. Az évi szaporulatot, mintegy 2000-2300 kilogrammot export formájában, Olaszországban értékesítjük. Így szól a szerződés.
Kik a legismertebb csigatenyésztők és –fogyasztók?
- Nálunk ez új dolog, Adán az enyém az első telep. Van egy másik telep is, amely működik is meg nem is, a harmadik engedélyeztetése, létesítése pedig most van folyamatban. Tudtommal ez a Gunaras városrészben készül, tulajdonosa pedig nem más, mint Hodik Sanyi, az ismert országos válogatott kézilabda-kapus.
Az ismertebb csigatenyésztők Romániában, Magyarországon, Bulgáriában, Bosznia-Hercegovinában vannak, a legnagyobb csigafogyasztók pedig Olaszország, Franciaország és Spanyolország.
Ettél-e már csigát?
- Hogyne. Felhasználás előtt öt napig éheztetni kell őket, hogy kiürüljenek, utána meg kell főzni, és különféle módon ízesíteni. Íze nagyon nincs, talán a békacombhoz hasonlítható. Az említett országokban azonban ínyencségnek számít. Előfőzött állapotban, zacskókba, dobozokba csomagolva, fagyasztott félkész ételként nyugati szupermarketek élelmiszer-osztályán árusítják, de kisebb élelmiszer-boltokban is kapható.
A csiga különben nagyon egészséges, tiszta „fehérjebomba”. Magának az állatnak a rendes neve éti csiga – latinul Helix pomatia – a nyeles szemű tüdőscsigák legnagyobbika. Kertjeinkben is él és szaporodik, szigorúan védett, ezért nem is értjük, hogy meri valaki szedetni és felvásárolni?
Az emberen kívül természetes ellensége, betegsége nincs, a mérges gombákat is megeszi, nem hatnak rá. A szervezett tenyésztése során a majdani vásárló megköveteli a teljesen egészséges, féregmentesített, fertőtlenített talajt, olyat, ami mentes a káros anyagoktól és a nehéz fémektől.
Mit szól a környezeted a csigákhoz?
- Mindenki megértő és biztat. Feleségem szurkol nekem, gyermekeink, mióta csigázunk, még a gilisztára sem lépnek, szüleim segítenek, Pista-bátyó földet is adott a telepnek, barátaink értékelik az igyekezetem. Itt a farmon mindig kikapcsolódásra találok, viszont nem telik el perc, hogy a forgalmas útról ne szirénázzanak be az autósok: üdvözölnek. Én visszaintek.
Többen megállnak és megkérdezik, megnézhetik-e a farmot? Én mindenkinek megmutatom, mindent elmagyarázok. Ez a hobbim és a reményem. Jövőre indul az első szállítmány, és már alig várom! – fejezte be Zoran, a rendkívül barátságos és közvetlen fiatal agronómus, aki, ím, Adán egy fölöttébb új, de jövedelmezőnek ígérkező vállalkozásba kezdett. Lehet, hogy előbb-utóbb mi is rákapunk a csigaételekre?
Király János