FESTŐI ARATÓVERSENY ADÁN
Az ötven évvel ezelőtti aratásokat és aratási szokásokat felelevenítő rendezvényeknek az utóbbi időben igencsak megnövekedett a számuk, ami önmagában nem rossz, csak nehéz a megfelelő szintet tartani.
Az adai nyugdíjas-egyesület július 9-én rendezte és tartotta meg 12. községközi aratóversenyét, és a nedves időjárás (előző éjszaka kiadós záporeső zúdult a tájra), az alacsonyan szálló felhők igencsak festői környezetet varázsoltak a Vreckó István birtokában levő réti, a kompjárási út mellett elterülő parcellán felvonuló arató csapatoknak és a szép számú szurkoló és nézőseregnek.
Hogy megérte-e? Bizony, már csak azért is, amit egy 40-45 év közötti, urasan öltözött hölgyvendég mondott:
- Tényleg így arattak valamikor? Én eddig sohase láttam! Szép!
Bikicki Mária, Anci néni, a nyugdíjas-egyesület elnöke csak arra panaszkodott, hogy drága, túlságosan sokba került a szervezés és maga a megrendezés, de ami a kivitelezést illeti…!
- Sokévi tapasztalatom alapján állítom, hogy a környékbeli versenyek közül az adai minőségben, a vendégek és a résztvevők összetételét tekintve is messze-messze túlszárnyalja a környező községekét, még annak ellenére is, hogy a felsőhegyiek 120 000 forint alapítványi pénzt kaptak, és Zenta község támogatását is élvezték, hogy megszervezhessék a kárpát-medencei aratási fesztivált, amelyen nem kevesebb, mint 90 csapat vett részt. Az adai verseny azonban ettől magasabb színtű volt!
Elhisszük neki. A szombati versenyt 9 csapat és sok helységből jött vendégsereg tisztelte meg. A házigazdák is a legmagasabb szinten vonultak fel. Ott volt a nyugdíjasok színe java, Ada polgármestere, Ürményi Ferenc, feleségestül és családostul, György István, testvérvárosunknak, az erdélyi Gyergyóalfalunak a polgármestere, szintén feleségestül, Micsiz Attila tartományi képviselőnk, a KKT tagja, a Termometal magánvállalat tulajdonosa, a bogyiszlói, a nagykikindai, a szabadkai, a szolnoki, a temerini, stb. küldöttségek…
Vreckó István magángazdálkodó saját faluszéli házának udvarán felállított sátorban és saját földjén vetett és gondozott búzatáblán fogadta az aratókat és a vendégsereget, az aratók jelképét, a díszesen font búzakoszorút pedig ejtőernyővel Bővíz Attila és dr. Tóth András, az adai repülős klub oktató-pilótája és elnöke dobta le az aratóknak sárkányrepülőről, a levegőből.
És ezt még csak fokozhatjuk, ha elmondjuk azt is, hogy a résztvevők rendőrségi felvezetéssel, parádés kocsis díszmenetben jöttek az aratásra. A városon keresztül vezető úton az egész lakosság, mi több, a szombati nagypiac egész közönsége megbámulta a festői, zenekarral, muzsikaszóval kísért menetet. Az aratókat a Tshi-tshu, azaz csí-csu névre keresztelt, motoros kisvonat is megtisztelte.
Fennáll azonban a veszély, hogy – pénzszűke miatt – jövőre már nem kerülhet sor arra a végzetesnek tűnő, tizenharmadikra. Ezt nem lenne szabad megengedni!
A háromtagú zsűri, Német Károly nyugalmazott agronómus, Csuvik János agronómus és Barát Dezső földműves, a Mészáros Gyurka vadászmester puskalövésére megindult aratóverseny végén a következő eredményt hirdette ki:
Kiemelkedő eredménnyel győzött az adai nyugdíjas-egyesület Mezei Csokor nevű csapata, amelynek tagjai Farkas Imre, kaszás, Bakos Ilona és Kopre Borbála, marokverők és Vreckó István, kévekötő és keresztező. Farkas Imre a nagygereblyét is húzta, azaz bőgőzött.
A további sorrend: második a muzslyaiak csapata, harmadik az adai II. Helyi Közösségből a Földművesek csapat, negyedik a felsőhegyi Népdalbarátok csapata, majd a moholi nyugdíjasok, a szajáni Búzavirág, a törökfalusiak, a híressori Zabszem és a valkai-sori Szarkaláb zárta a sort. Kilenc csoport, harminchat versenyző. Az első helyezettek jutalma egy-egy zsák liszt, a többieknek meg 20 eurós pulóvereket, kéziszerszámokat, táskákat adtak.
Este, 187 vendég részvételével, az adai Park-szállóban aratóbált is tartottak, amit a Kanalas-zenekar és az adai Vénusz Táncegyüttes tett széppé, felejthetetlenné. A résztvevőket elkápráztatta a madárcsiripelő hegedűszóló és a Vénusz lélegzetelállítóan szép táncosainak négyszeri fellépése, amit egymaga Balog András – Serif szponzorált.
Király János