Szűkös az anyagi keret
A moholi helyi közösségben az idén is 11 millió dináros jövedelemre számítanak a helyi hozzájárulásból
Az elmúlt évben Moholon a helyi közösség kasszájában valamivel több, mint 11 millió dinár folyt be a helyi hozzájárulásból. Ódri Tamás, a moholi helyi közösség titkára 2014-ben szintén 11 millió dináros jövedelemre számít a helyi hozzájárulásból, bár a munkanélküliség növekedése miatt kétségesnek tartja ennek megvalósulását. Mint mondta, a helyi hozzájárulást Moholon az idén többek között a játszóterek felújítására, a Tisza-parti strand rendezésére, a közvilágítás karbantartására, a sérült utak kátyúzására, valamint a civil szervezetek és sportklubok támogatására fordítják.
A titkár elmondta, hogy a moholi helyi közösség önerőből nagyobb beruházás képtelen megvalósítani, mert erre nincs anyagi kerete, viszont a 2012-ben népszavazáson elfogadott helyi hozzájárulás programját teljesítik, a befolyó pénzt is ez alapján költik el.
– A moholi helyi közösségnek bármilyen nagyobb beruházáshoz községi, tartományi és köztársasági segítség kell. Egyedül nem is pályázhatunk, csak Ada község által. Reméljük, hogy összejön valamilyen beruházás – magyarázta Ódri Tamás. – A helyi közösség rendelkezésére álló kevés pénzből az idén mindenképpen szeretnénk rendbe hozni a játszótereket, amelyek elsőbbséget élveznek, mivel ezekre tavaly nem költöttünk. Moholon öt játszótér van. A legnagyobb gond a műanyag csúszdákkal van, amelyek közül kettő-három eltört vagy megrepedt. Ezeket szeretnénk lecserélni, valamint a többi játékszeren is elvégezni a minimális javítási munkálatokat, amit a költségvetés megenged. Továbbá néhány padot szeretnénk még elhelyezni a játszótereken, ahol nincs, mint a régi vásártéren lévő játszótéren. A helyi közösség az elmúlt évben többet költött a moholi Tisza-parti strand rendezésére, mint a korábbi esztendőkben. A Vode Vojvodine közvállalattól kaptunk két asztal, négy paddal és napernyővel, amit a strandon helyeztünk el. Ezeket télire száraz helyre vittük, az elkövetkezőkben vissza kell helyeznünk a helyükre. Az idén csak a strand fenntartására költünk, a töltés kaszálására és a föveny tárcsázására. A tervek szerint májusban megkezdjük a játszóterek és a strand rendezését. A strand rendbe tételét jobbára önkéntes munkával próbáljuk megoldani, ahogyan a szétszerelést is végeztük, vagyis a falubeliek részvételével. A nyáron tervezzük a sérült utak kátyúzását. Összeget előre nem tudok mondani, amennyi pénzünk lesz, azt ráköltjük. A járdaépítésnél azt tervezzük, de egyelőre még nem döntöttük el, hogy megpróbáljuk, mint a régi időkben: az alapanyagot a helyi közösség biztosítja a lakosoknak, akik a saját házuk előtt megépítik a járdát. A moholi helyi közösség anyagilag támogatja a civil szervezeteket és a sportklubokat. Az egyesületektől folyamatosan érkeznek hozzánk a kérvények, sajnos, nem tudjuk mindegyiket teljesíteni. A helyi közösség végzi a közvilágítás karbantartásét, amin lenne mit javítani. Nem tudunk mindennap a terepen lenni, havonta kétszer megy végig a szakember, aki kicseréli a hibás villanyégőket. Ezzel nagyjából ki is merül a karbantartás, mert a helyi járulékból ennyire telik – közölte a titkár.
A helyi közösség közös beruházási programjai Ada községgel, a tartománnyal és a köztársasággal falu infrastruktúrájának fejlesztését céloznák meg. Ódri Tamás megjegyezte, hogy Mohol infrastrukturálisan nagyon el van maradva. Mint mondta, örülnek, hogy a tartomány és a helyi önkormányzat révén ismét lendületet vett a kerülőút moholi szakaszának építése, valamint út épül a Jovan Jovanović Zmaj utcában. Ennek ellenére Moholon továbbra is sok olyan utca van, amelynek nincs szilárd útburkolata. Hozzátette, hogy a helyi közösség területén 2013 tavaszán leállt a szennycsatorna építése, amelyet szükséges lenne folytatni, de nincs rá pénz.
Csincsik Zsolt