20. FOCI VB
Jelenleg is folyik a 2014-es, 20. labdarúgó-világbajnokság Braziliában, amelyen 32 válogatott vesz részt. A címvédő a spanyol válogatott. A torna nyitómérkőzését São Paulóban játszották, a bronzmeccset 2014.VII.12-én 22 órakor, a döntőt 13-án, kedden, 21 órakor, a Rio de Janeiró-i Maracanã Stadionban játsszák. Eddigi érdekességek:
1.Bosznia-Hercegovina először vett részt labdarúgó-világbajnok-ságon. 2. Először volt a világbajnokság első gólja egy öngól. 3. A címvédő Spanyolország a B-csoport első mérkőzésén négy góllal, 5–1-re kapott ki Hollandiától. A vb címvédője először kapott ki négy góllal világbajnokságon. De mi is az a labdarúgás? Hamvas Béla írja:
„Tizenegy férfi szövetséget köt és szemben áll másik tizenegy férfival. A feladat az, hogy a labdát az ellenfél kapujába rúgja. Ez a futball. Minden együtt van, ami a férfikollektívumot jellemzi: a szabály, a fogadalom, az egyenruha, az ellenfél. S a játék olyan fontos, hogy ötvenezer ember nézi lélegzet-visszafojtva.” (Hamvas 2001: 195)
Nosztalgiázva emlékezünk, hogy a világ valaha volt legjobb csapata a magyar Aranycsapat. Az egyetlen, többé-kevésbé hitelesnek mondható mérőrendszer, az Élő-pontrendszer szerint minden idők legjobb futballcsapata volt. 1954. június 30-án 2166 ponttal állt a világranglista élén, ezt azóta csak a 62-es brazil válogatott tudta megközelíteni. Az Aranycsapat 1950. június 4-től 31 meccsen maradt veretlen, a berni vereség után még további csaknem két évig nem kapott ki (összesen 42 győzelem, 7 döntetlen 1956 februárjáig). A magyar válogatott négy évig és egy hónapig tartó veretlensége megdönthetetlennek tűnik. Az Aranycsapat tette le annak a 4-2-4-es formációnak az alapját, amit aztán később a brazilok fejlesztettek tökélyre WM-szisztéma néven.
1954-ben a svájci Bernben a vb döntőben Magyarország 3:2-re kikapott Nyugat-Németországtól. A magyar válogatott gyorsan kétgólos előnyt szerzett, de a németek egyenlítettek. A győztes góljuk egyértelműen szabálytalan volt, a lefújás előtt nem sokkal pedig Puskás lőtt gólt, amit les miatt nem adtak meg. Egy 2002-es dokumentumfilmben egy német cserejátékos elmondta, hogy vonalban ült, és nem volt lesen Puskás, de ez már igen keveset számított 48 évvel a döntő után. De érdekes volt a Brazília-Magyarország negyeddöntő is. Ez a vébék történetének egyik legdurvább mérkőzése. A magyarok a 7. percben 2-0-ra vezettek, amit a brazilok igen sportszerűtlenül viseltek. A folyamatos rugdosódást Bozsik a 71. percig bírta, az általa kiosztott pofon után a magyar fedezet és a brazil Nilton Santos is mehetett az öltözőbe. A brazilok végig ott loholtak a magyar nyomában, Lantos gólja után is visszajöttek a meccsbe, a győzelmet végül a torna későbbi gólkirálya, Kocsis biztosította be (4:2).
ELMENT A FEKETE PÁRDUC
In memoriam Grosics Gyula
Fiatalkorunk eszményképe, a magyar Aranycsapat kiváló tagja, Grosics Gyula kapus, 88 éves korában elhunyt. Elment tehát a fekete párduc, ahogyan a szurkolók, kedvelői nevezték, mivel ő volt az első kapus, aki teljesen fekete mezben védett. Egyik hőse volt az 1953-as londoni 6:3-as magyar győzelemnek. Nyugodjon békében!
(K. J.)