MINDENT BONTUNK !
A RONTÓ-BONTÓ magánvállalkozás tulajdonosa, Tóth Sándor egy szép kis házban él családjával Adán, a Cseh Károly utca Pernyésbe vezető részén. Minap vele beszélgettem magánvállalkozásáról.
- A Rontó-Bontó magánvállalkozás 2012 február második felében kezdte meg működését, mivel úgy gondoltuk, hogy mi legálisan fogjuk végezni e munkát, míg sokan mások nem nyitják meg a magánvállalkozást (de beszerzik a helybeli engedélyeket). Az engedélyeket Belgrádból elég hamar, két hét alatt megkaptuk, tehát a „papírológiára” nem sokat kellett várni. Tevékenységünk főleg épületek bontására irányul. Úgyszólván mindent bontunk: házakat, falakat, ólakat, istállókat, kerítéseket - egyszóval azokat a régi épületeket, épületrészeket, amelyekre megkérnek minket a rossz állapotban, vert falból készült épületek gazdái, mivel nincs pénzük a javításra vagy hozzáépítésre. Olyan esetek is előfordultak, amikor a talajvíz miatt több házat is le kellett bontanunk; az I. Helyi Közösség részére a Rade Končar utcában az esővíz-elvezető árkokat kellett mélyíteni egy ízben.
Adán és Moholon is dolgozunk. Rendszerint megbeszéljük a gazdával, hogy ha az épület vert falból, vályogból készült, akkor azt pénzért bontjuk le, de nem egy eset volt már, amikor az épületanyagért bontottunk le házat, más épületrészt, kerítést, hasonlót! Ami az épületanyagot illeti, rendszerint a jó téglákat, kis cserepeket, gerendákat, horogfákat hozzuk el és azokat itt pénzért árulom, természetesen olcsóbban, mint a fatelepen, szaküzletben. Minőségük sok esetben jobb, mint amit az emberek a fatelepen kapnának – vennének. Tőlem mindenki vásárol épületanyagot, a szegény emberektől kezdve a gazdálkodással, más munkával foglalkozó, kicsit „pénzesebb” személyekig; mivel egy idő után híre ment hogy létezik a Rontó-Bontó, sokan jöttek megbeszélni velem a bontást, vagy épületanyag iránt érdeklődtek. Több ízben előfordult hogy nem bírtam eleget tenni egy-egy személy vásárlási szándékának, mivel nem volt elegendő anyagom (időközben elfogyott). Egy alkalommal téli időszakra fel kellett függesztenünk a vállalkozást, mivel egyáltalán nem volt rendelés a bontásra, azután tavasszal újból indítottuk! Az utóbbi időben télen is van munkánk, de nem annyi, mint tavasztól őszig. Alkalmi munkásokkal szoktam dolgozni, leginkább 4 emberrel kezdem a bontást, később 2-3 személlyel dolgozunk tovább! Természetesen, mint minden más vállalkozásnál, úgy itt is vannak költségek: az adókat ki kell fizetni, az egészségügyi biztosítást úgyszintén. Az épületek és más részek bontása nehéz, sok balesettel jár; velem is történt már munkahelyi baleset. Persze vannak mások is, akik csinálják a bontást, de ők nem jelentenek nekünk konkurenciát - fejezte be a beszélgetést Tóth Sándor.
Bálizs Gézsa