Piros, fehér, kék menyecske leszek én!
Az adai ruhakészítő-szabó diákok menyasszonyi ruhájaa második lett a nemzetközi megmérettetésen
Novemberben negyedszer szervezték meg Győrben a Szakmák harmóniája elnevezésű tanulóversenyt, amelyen női szabó, fodrász, kozmetikus és médiás diákokból álló csapatok mérettettek meg. A Győr-Moson-Sopron Megyei Kereskedelmi és Iparkamara által szervezett verseny célja, hogy a női szabó szakmát népszerűsítse. Idén a magyarországi versenyzők mellett horvátországi, erdélyi, felvidéki és vajdasági csapatok is részt vettek a rendezvényen.
A diákoknak ezúttal a Megújuló hagyományőrzés a Kárpát-medencében témakörben kellett nagyot alkotniuk, és a több hónapig tartó felkészülés során tervezték meg, és készítették el a ruhát, alkották meg a frizurát és a sminket, a verseny napján pedig az előkészületeket megmutató kisfilm kíséretében mutatták be munkájukat.
Versenyző diáklányaink
Vajdasági csapatok most először vettek részt a versenyen. A Mákvirág és a Piros, fehér, kék menyecske leszek én csapatokat az adai Műszaki Iskola ruhakészítő-szabó tanulóiból, a szabadkai Egészségügyi Szakközépiskola fodrász és kozmetikus szakos diákjaiból, valamint a szabadkai Vegyészeti-technológiai Szakközépiskola textil szakos tanulóiból állították össze.
A Mákvirág és a Piros, fehér, kék menyecske leszek én csapat ruháit az adai Műszaki Iskola harmadik osztályos ruhakészítő-szabó diákjai készítették, és az utóbbi csapat menyasszonya a versenyen második díjat kapott.
- A tanév elején kaptunk meghívást, hogy a szabadkai diákokkal összefogva vegyünk részt a Szakmák harmóniája versenyen, és mi éltünk is a lehetőséggel – magyarázta Jaksa Beáta, az adai Műszaki Iskola tanulója, aki részt vett a ruhák elkészítésében, és Horvát Gabriellával együtt képviselte iskoláját a megmérettetésen. – Nekünk, adai diákoknak, az volt a feladatunk, hogy a kapott tervek és minták alapján elkészítsük a ruhákat. Az egész osztály részt vett a munkában, Gabriella és én pedig, mint az osztály képviselői, mentünk el a versenyre Győrbe. Készítettünk egy menyasszonyi és egy kaszálólány-ruhát.
A menyasszonyi ruhába szinte beleszerettünk, ez nagyon érdekes kétrészes modell, amely koktélruhává alakítható.
- A verseny során sok emberrel megismerkedtünk, különösen a szabadkai diákokkal barátkoztunk össze. Izgalmas volt belekóstolni a divat világába, a kifutón látni a nem mindennapi ruhakölteményeket. Nagyon tetszett az a zsongás, a sürgés-forgás, amit ott láttunk, mindenfelé sminkek, frizurák készültek. Sok jó ötletet, megoldást és kidolgozást láttunk – tette hozzá Horvát Gabriella.
- A felkészülés során tapasztaltuk, hogy nagyon sokat kell gyakorolni ahhoz, hogy valaki jól meg tudjon varrni, el tudjon készíteni egy ruhát, de a szorgalom mellé jó adag fantáziára, kreativitásra és egy kis tehetségre is szükség van. Szeretnék megmaradni a varrásnál, tervezésnél, ruhakészítésnél. Remélem néhány év múlva, amikor már jónéhány ruhát elkészítettem, szakmám igazi mesterévé válhatok – mondta Jaksa Beáta
A Szakmák harmóniája versenyen 14 vajdasági, szabadkai és adai diák és 6 szaktanár vett részt. Košik Klára, az adai Műszaki Iskola tanára elmondta, hogy szívesen tettek eleget a győri meghívásnak, hiszen a diákok számára óriási élmény és lehetőség volt a verseny, ahol sokmindent láttak és tapasztalhatták, hogy szakmájuk révén mennyi lehetőség adódhat számukra.
Józó Krizsán Mónika