Március 15-ei ünnepségeink
SZÓLJ A SZABADSÁGRÓL!
Az idei, 2013-as tavasz a maga sajátos módján hozta el nekünk az 1848/49-es forradalom és szabadságharc 165. évfordulóját. Úgy gondoltuk, a tavasz lágy szellőjével borítjuk majd virágainkat szabadságharcos hőseink sírjára és emlékműveire. Kigombolt kabátban és fedetlen fővel mondjuk ki a köszönet és a csodálat szavait, ám a tél saját vergődésében még egy támadást kezdett ellenünk és ránk küldte csikorgó Fagy Generálisát…
De, hiába! Adán ezúttal mindkét emlékhelyen, a város központjában álló Damjanich-emlékműnél, majd másnap, március 15-én a temetőben, az 1849 februárjában túszként elhurcolt 60 adai családfő Zentán történt lefejezésének rettentő emlékére állított kőkeresztnél, a kései utódok emelt fővel tették le virágaikat.
A tél csak asszisztált, fehér fátyolszerű takarót húzott a tájra, amely mint a feldíszített áldozat, maga is reszketett súlyos dísze alatt. Egyik emlékmű sem maradt magára! Csütörtökön, 14-én Ada központjában a magyar pártok képviselői koszorúztak. Előtte még a Vadvirág HK asszonykórusa elénekelte a Himnuszt, majd Gruber Ferenc műsorvezető köszöntötte az egybegyűlt tiszteletadó közönséget, méltatta a kort, a márciusi ifjak korszakalkotó tetteit.
Utána a Vadvirág HK fiataljai alkalmi irodalmi összeállítást adtak elő Várkonyi Zsuzsanna betanításával, Kapronczay Péter, Magyarország belgrádi nagykövetségének első titkára pedig felolvasta Orbán Viktor miniszterelnök üdvözlő levelét. Őt követően Erdély Lenke, a VMSZ alelnöke ünnepi beszédében a hős forradalmárok példáján vezette le az elszántság és a kitartás szükségességét, mondván, hogy bár Adán elveszítettük a legutóbbi helyhatósági választásokat, nem szabad csüggedni, mert a kitartás, az összetartás eredményt fog hozni.
Rusai József, Fekete Zsófia, Krizsák Katalin és Rusák Attila a MRM képviselői példát mutattak megjelenésükkel, és ezzel a fényképpel a facebook-on már aznap nagy sikert arattak
A belgrádi magyar nagykövetség koszorúját ezután Kapronczay Péter követségi első titkár helyezte el Damjanich-emlékművén, majd a Millecentenáriumi Emlékbizottság nevében Gruber Ferenc, Szabó Szabados Ilona és Tóth László koszorúzott. Őket dr. Zsoldos Ferenc, a Magyar Nemzeti Tanács alelnöke követte, a VMSZ koszorúját pedig Erdély Lenke, dr. Tóth Barna Elvira és Világos Tibor helyezte Damjanich domborművére. A VMDK nevében Csonka Áron elnök és Kalmár Gábor, a Magyar Remény Mozgalom képviseletében Fekete Zsófia, Rusai József, Krizsák Katalin és Rusák Attila, a Vajdasági Magyar Demokrata Párt nevében pedig Györe Béla koszorúzott.
Ennél az ünnepségnél, valamint a másnapi temetői megemlékezésen dicséretes volt a magyar pártok, a Demokrata Párt, valamint az önkormányzat és még a Szerb Haladó Párt képviselőinek együttes megjelenése, mert ez községünk lakosságának a megbecsülését jelenti és előrevetíti egy majdani önzetlen együttműködés lehetőségét is.
A március 15-i, temetői tiszteletadást Pál Zsófia, a Szarvas Gábor Könyvtár fiatal munkatársa vezette le és a tartalmas, fordulatos megemlékező beszédet is ő olvasott fel. De ő tolmácsolta Orbán Viktor miniszterelnök levelét is, amelyben hangsúlyozta, hogy legyünk méltó utódai a ’48-as magyar hősöknek! Ezt követően Pálfi Paula elszavalta Petőfi Sándor Föltámadott a tenger című költeményét. Felkészítő tanára Dobrotka Mária volt.
Utána az adai önkormányzat nevében Búcsú Attila, a községi Képviselőtestület elnöke, a Magyar Nemzeti Tanács nevében pedig dr. Hódi Sándor koszorúzott. A Demokrata Párt koszorúját Tóbiás József és Körtvélyesi Tícián, a Vajdasági Magyar Szövetségét pedig Világos Tibor, Sutka Antal és Bálizs Gizella helyezte a mártírok emlékkeresztjéhez. A VMDK nevében Kalmár Gábor koszorúzott, a Szerb Haladó Párt impozáns virágcsokrát pedig Stanka Mihajlov, a párt képviselőtestületi tagja hozta a kereszthez.
ZÚG MÁRCIUS
Én szemfedőlapod lerántom:
kelj föl és járj, Petőfi Sándor!
Zúg Március, záporos fény ver,
suhog a zászlós tűz a vérben.
Hüvelyét veszti, borong a kardlap:
úgy kelj föl, mint forradalmad!
Szedd össze csontjaid, barátom:
lopnak a bőség kosarából,
a jognak asztalánál lopnak,
népek nevében! S te halott vagy?
Holnap a szellem napvilágát
roppantják ránk a hétszer gyávák.
Talpra, Petőfi! Sírodat rázom:
szólj még egyszer a Szabadságról!
Utassy József (1977) |
Másnap, szombaton az adai színházteremben a Vadvirág Hagyományápoló Kör és a Musica Humana Kamarakórus tagjai adtak emlékműsort. A kórus a Himnusz eléneklésével kezdte a műsort és egy csokorra való forradalmi dalt is előadott, majd a Vadvirág ifjú tagjai Petőfi-versekkel tűzdelt és Resócki Rolland által megkomponált műsorral gyönyörködtették a közönséget. Őket a Fokos népzenei együttes kísérte.
Az ünnepség után és a történtek hatása alatt nem tudunk szabadulni a gondolattól, hogy összefogással tudunk mi szépet is, jót is alkotni, de azt is látjuk, hogy az ünnepi alkalmak csakhamar elmúlnak, és ránk sújt a hétköznapok bántó szürkesége, összevisszasága: a társadalmi kilátástalanság, a képmutatás, a csalás, az ámítás...
Elnézést, de ezek láttán minduntalan Utassy József Zúg Március című verse jut eszembe, amelyet a 2010-ben elhunyt költő 1977-ben jelentetett meg, de akár ma is írhatta volna.
Most idemellékel(t)em.
Szöveg és képek Király János