A MURATÁJ irodalmi estje Adán
Nemzeti Erőforrás Minisztérium Irodalmi karaván című pályázati programjának keretében a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet több társszervezővel közösen 2011, novembere és 2012, márciusa között Vajdaságban öt kárpát-medencei magyar írócsoport, irodalmi műhely munkatársainak részvételével felolvasókörutakat, irodalmi rendezvényeket szervez. E körút résztvevői Erdélyi Magyar Írók Ligája – Kolozsvár, Látó – Marosvásárhely, Kalligram – Pozsony, Együtt – Ungvár, Muratáj – Lendva (Szlovénia).
Adán november 3-án a Szarvas Gábor Könyvtár olvasótermében a lendvai Muratáj című irodalmi-, társadalmi-, történelmi folyóirat munkatársai – név szerint Bence Lajos költő, publicista, pedagógus, szerkesztő, Göncz László költő, prózaíró, történész, Halász Albert költő, irodalmár, néprajzkutató – tartottak egy igen érdekes irodalmi estet, amelynek során képet kaphattunk nemcsak a Muravidék magyar irodalmi helyzetéről, hanem az ottani magyar nép társadalmi-politikai életéről is. A beszélgetést Tóth Lívia újságíró vezette, míg a vendégeket és a kis létszámú közönséget dr. Hódi Éva igazgató üdvözölte.
Rövid bevezető után Tóth Lívia arról kérdezte a vendégeket, hogy hogyan él a muravidéki magyarság és milyen a helyzete a szlovén társadalomban? Először Göncz László válaszolt e kérdésre. Elmondta hogy a magyarság, mint nemzeti kisebbség Szlovéniában, társadalmi szemszögből nézve, már régóta jó helyzetben van. Jogi szempontból még vannak bizonyos hiányosságok, de alapjában véve pozitív a magyar nép társadalmi helyzete Muravidéken. Vannak művelődési intézmények, irodalmi csoportok, folyóiratok és persze a sajtó is jelen van az életükben – mondta Göncz László, majd Halász Albert beszélt a magyar nyelvhasználatról az önkormányzatokban, míg Bence Lajos a magyar nyelvű oktatási helyzetről mondott néhány mondatot.
Az est folytatásában Bence Lajos költő, szerkesztő bemutatta a Muratáj című folyóiratot, amely évente négyszer jelenik meg. Mintegy 150 oldalas irodalmi, társadalmi jellegű kiadvány, ugyanakkor a történelmi része is jelentős. Ezután a vendégek köteteiket ismertették. Göncz László a Kálvária című 3 szereplős regényéből olvasott fel egy párbeszéd-részletet, Bence Lajos a Vallani című verseskötetéből, Halász Albert Könnyű versek című kötetéből olvasott fel 2-3 költeményt.
Bálizs Géza