114. Zöld levél
2010. ÉV MADARAI A FECSKÉK

Sarlósfecske, füstifecske, molnárfecske, partifecske
A Magyar Madártani Egyesület minden évben kijelöli az év madarát, ami a madárbarátok, de az összlakosság figyelmét is egy madárra irányítja, amelyet valamilyen okból kiemelten kell figyelni, védeni, tanulmányozni vagy segíteni. Az idei évben – 2010-ben – ezt a figyelmet a fecskék családja érdemelte ki. A fecskék a magyar, de ugyanígy a szerb emberek kedves, családi madarai, amelyek azonban az utóbbi években mind nagyobb veszélynek vannak kitéve, így nagy jelentősége van annak, hogy különleges védelemben részesítsük.
A legegyszerűbb védelem a megfigyelés, a számontartás és a fészkek, a fészkelőhelyek védelme, megőrzése. Még ma is vannak olyan helyek, olyan emberek, akik – a piszkolásra hivatkozva – leverik a fecskefészket, noha egyszerű megoldással, karton, vagy deszka alátéttel, úgynevezett „pelenkával” felfogható és rendszeresen eltávolítható az ürülékük. Amit ezért cserébe kapunk, a gyönyörű látvány, a vidám csivitelés, a fiókanevelés az emberi szívnek is többszörös öröm, jutalom.
Partifecskék
Nálunk négy fecskefaj él, és a mostani védelem mindegyiket megilleti. Első a füstifecske az istállók, kapualjak, mellékhelyiségek madara, hosszú, villás farka van és fészke felülről nyitott. Második a molnárfecske farka nem annyira villás és tömegesen az emeletes házak erkélyei, ereszei alatt fészkel. Fészke teljesen zárt, csak egy kis berepülőnyílása van, ahol a fecskeszülők a tojásokra repülnek, vagy amelyiken keresztül a fiókáikat etetik. Harmadik a partifecske, amelyik meredek löszfalak lakója, mint amilyen nálunk a Tisza menti Sárgapart. Itt több ezres telepekben, kolóniákban élnek, úgy, hogy a falba 1-1,5 méteres lyukat fúrnak és ennek a végében kialakított üregbe rakják tojásaikat, és itt is költik ki fiókáikat. A negyedik valójában nem is fecske, nem is énekesmadár, hanem a kolibrikkel rokon madárrendet, a sarlósfecske alkatúak rendjét alkotja. A neve sarlósfecske, nálunk a magyar és a szerbtemplom tornyában, illetve a Dudvarszki-ház padlásán fészkel.
Beszerezhető és felszerelhető cserép fecskefészkek
Mindegyikük egyaránt fogyatkozóban van és fészkelőhelyük állandó veszélyben van. Mit tehetünk mégis a védelmükben? Mivel ez az év a fecskék éve, a következő fecskefigyelő közösségi, vagy egyéni programokra hívjuk fel a figyelmet:
• Fecskeváró – április-május
• Fiókaköszöntő – június-augusztus
• Bemutató fecskegyűrűzések – június-augusztus
• Vendégségben a tiszai partifecske kutató táborban (Ada vagy Törökkanizsa) – július
• Fecskebúcsúztató – a vonuló csapatok megfigyelése – szeptember
Akinek van internetje, mindezt figyelemmel kísérheti a www.mme.hu honlapon. A program 2010-es elindításakor a honlap fecskevédelmi eszközök oldalain részletesen kidolgozott eszközökkel és módszerekkel segíti és hívja a madarak védelméért tenni akaró embereket. Itt, helyben, mi mit tehetünk legegyszerűbben fecskéink érdekében?
Nézzük:
– fecskepelenka felszerelése, sárgyűjtő helyek létesítése a fészekanyaghoz, mesterséges fecskefészkek kihelyezése, fecske fészekalapok készítése, mesterséges molnárfecske telep telepítése, partifecske költőfalak kialakítása és védelme, sarlósfecske odúk alkalmazása a tornyoknál, panel- és irodaházakon.
Mindegyik fecskefajunk bajban van, így a maga módján tegyen értük mindenki valamit!
Király János