Legújabb szám - Najnoviji brojSzerkesztõség - UredništvoAnyakönyvi hírek - Vesti od matièaraArchívum - Arhiva

2009. június

Címoldal
Szomorú ünnep
Községi hírek, események
Szép vers mára
Formális hiba komoly következményekkel
Várakozás…
A Közlekedés-biztonságról szóló törvény
Aki a legmagasabb fokra tette a mércét
Szakszervezeti tiltakozás
Indiánokra emlékezünk
A jó gépésznek mindenhez értenie kell
A nevelést tanulni kell
Nyelvi figyelő
Fiatalok írják
Sikeresen versenyző tanulók
Tavasz a cseneji tanyákon
Hírek
Rendőrségi hírek
Teológiai gondolatok
"Lenyúlt a magasból és felvett engem"
Az adai egyházközség története
Az adai zsidóságról
Zöld levél
Az én varázsteám
A cukorbetegség
Együtt az élő Tiszáért
Sajnálunk pusztuló természet
Az 5. Böködi-kupa
Az adai bérmálkozók
Tarka oldal
Politikai krónika
Impresszum

Teológiai gondolatok
A nő a jézusi környezetben

    A Biblia korabeli zsidó társadalomban a nőnek alárendelt szerep jutott osztályrészül. A feleség úgy szólította meg férjét, mint rabszolga a rabszolgatartót, a Dekalógus pedig a feleséget a férj által birtokolt dolgok közé sorolta. A feleséget ura elbocsáthatta, de a nő sohasem kezdeményezhetett válást. A feleség és leánygyermek nem örökölhetett a férj, illetve apa halála után. Az asszony becsülete csak akkor növekedett, ha fiúgyermeket szült.
    Jézus korában a zsidó közösségbeli nő főleg háziasszony volt, de a ház körüli munkák elvégzésén kívül a nyáj őrzése és a földművelés is az ő feladata volt. A zsidó nők a közéletben nem szerepelhettek, vagy ha igen, akkor csak nagyon ritkán. Háttérbe szorításuk, társadalmi megkülönböztetésük a mindennapi élet velejárója volt.
    Ebben a kortörténeti helyzetben Jézus megjelenése és tevékenysége mély változást hozott a nő személyének és méltóságának elismerésében. A Názáreti Jézus Isten országáról szóló igehirdetésében párhuzamosan szerepelnek a nők, és egyik evangéliumban sem találunk példát arra, hogy Isten Fia elítélné a nőket, illetve hogy egyetlen pillanatra is alárendelt szerepben beszélne róluk. Az evangéliumok eseményei kapcsán azonban azt is ki kell hangsúlyoznunk, hogy egyetlen esetben sem számolnak be olyan történetről, melyben a nők negatív álláspontot tanúsítanának az Úr iránt.
    A nők Jézus Krisztus környezetében a férfiakkal egyenrangú, egyenjogú és velük egyformán megbecsült tagok voltak. Az Istenember közösségének tagjai között ugyanis megszűntek a különbségek. Ennek a változásnak tömör, de gyönyörű megfogalmazását találjuk meg Szent Pál apostolnak a Galatákhoz írt levelében, ahol a szerző így fogalmaz: ”Mert mindannyian Isten fiai vagytok a hit által Krisztus Jézusban. Hiszen mindannyian, akik megkeresztelkedtetek Krisztusban, Krisztust öltöttétek magatokra: nincs többé zsidó, sem görög, sem szolga, sem szabad, sem férfi, sem nő, mert mindnyájan egy vagytok Krisztus Jézusban”. (Gal 3,26-28)
    Ha a Szentírás azon részeit tanulmányozzuk, amelyek Jézusnak a nőkkel való beszélgetését, találkozását írják le, akkor egyértelműen megállapíthatjuk, hogy Krisztusnak a nőkhöz való viszonyulása egészen más, mint a korabeli zsidó társadalom többi tagjáé. Jézusnak cselekedetei bizonyították: a nőknek az evangéliumban (örömhírben) betöltött szerepe azonos a férfiéval. Nem fontosabb és nem is alacsonyabb rangú nála, hanem mindketten ugyan olyan méltósággal és teremtményi céllal rendelkeznek. Valójában sorsuk is egyforma: jó és balsors közös vállalása.
    Jézus környezetének nőtagjai szomorú sorban élő özvegyek, gyógyíthatatlan betegek, gyermekek és bűnös nők voltak. Valamennyien a társadalom peremére szakadt emberek, akik a társadalomtól kitaszítottak keserű sorsát élték. Ezeket a nőket emeli fel Jézus a megkülönböztetés mélységéből a személyi egyenlőség szintjére. Gyógyításaival, a bűnök megbocsátásával, határtalan szeretetével Krisztus Urunk visszaadta a nőnek azt a méltóságot, mellyel őt, mint embert, a Teremtő megalkotta.

Morvai Matild

juni 2009.

Naslovna strana
Spasovdan - Krsna slava
Vesti iz policije
Pozdrav mojim bivšim pacijentima
Politička hronika
Impresum


Design by VA