HOGY SIKERESEN RAJTOLJANAK A GAZDÁK!
2005.02.25-én 19 órai kezdettel a törökfalvi Szépalföld Környezet- és közösségfejlesztési Civil Szervezet gazdasággal foglalkozó csoportja a nagy érdeklődésre való tekintettel meghívta Dr. Major Ferencet, a topolyai állatorvosi állomás szakmunkatársát egy igen tanulságos előadás erejéig.
A gazdálkodók nagy figyelemmel hallgatták, mivel a téma főként az ipari sertéstenyésztés volt. Dr. Major Ferencnek ezzel kapcsolatos projektumát nemcsak hogy elfogadta a Mezőgazdasági Minisztérium, hanem támogatását is adta. Miről is van szó?
A mezőgazdasági termelők először is a sertéstenyésztőknek egy civil szervezetébe kell, hogy tömörüljenek, településenként 500 darab megfelelő anyaállat-állománnyal, amely lehetséges vásárlással vagy szelekcióval. Minden állat megvásárlása és eladása tetovált számmal és törzskönyvvel történne. Modernabb tartástehnológiával felnevelt sertések átadása a felvásárlóknak a civil szervezeten belül szervezetten történne. A sertéstenyésztők civil szervezetének több előnye is van: - nincs levonás, tehát 20%-kal több illeti a termelőt, továbbá: biztosítva van az átadáas – felvásárlás, nincs áringadozás, ha gond van, szervezetten, összhangban lépnek fel, pályázati lehetőségek széles skálája, takarmánykeverőkkel, állatorvosi állomás felügyeletével kiváló minőségű áru.
Ilyen szervezet már alakult Kanizsán, Horgoson, Topolyán, Kishegyesen, Feketicsen és Csantavéren. Megpróbálnak a törvénnyel összhangban kialakítani falurégiókat. A későbbiekben a civil szervezet kialakítaná a sertéstenyésztők szövetségét. Mivel az össztermelésnek 60%-át magánszemélyek adják, ezért egy megoldás van. Vajdaságban is, ami Európában már 300 éve sikeresen működik, mihamarabb el kell kezdeni az összefogást közös érdekeink védelmében! Ha ez a folyamat beindul, akkor jönni fog a tőke, mely újabb munkalehetőséget teremtve gazdasági biztonságot ad, és a romokban heverő mezőgazdaság kilábalásának egyik lehetséges megoldása lehetne. Vegyük kezünkbe a saját szekerünk irányítását, hogy jó irányba forduljon! Akkor lesz esélyünk arra, hogy anyagi és társadalmi helyzetünk javuljon szülőföldünkön. Ne legyünk széthulló kéve! Nagyon fontos a hasonló gondolkodásúak összefogása és közös cselekvése.
A témával kapcsolatban, vagy egyéb kérdésekben információs tel.: 024/ 866–077.
Bálint Norbert