
Izjava predsednika Srpske akademije nauka i umetnosti, prof. dr. Nikole Hajdin ađanskoj "Panorami":
- Pored svih mojih aktivnosti u Vojvoodini sam učestvovao u izgradnji mostova na Tisi kod Žablje i Titela. Moj treći most će biti ađanski koji je po mom saznanju jedna moderna čelična konstrukcija nastala 1981. u Pasau-u, sagrađen na Dunavu kod Vilshofena u periodu od 1982-83. a demontiran 2002. godine.
- Mostovi su u neku ruku umetnička ostvarenja i služe za održavanje komunikacionih veza među ljudima. Šta Vi mislite o tome?
- Slažem se. Poznata izreka
pontifeks maximus – najveći graditelj mostova je naziv položaja rimske pape, a ujedno označava ga kao najvećeg graditelja razumevanja među ljudima. To su znali već i stari Rimljani kad su gradili most kod Đerdapa na Dunavu kako bi imali što bolju poziciju da drže vlast u balkanskoj provinciji Daciji.
Mostovi, dakle, povezivali teško dostupne teritorije sa ostalim delovima sveta i u ogromnoj meri doprineli razvoju civilizacije, a kad su ih srušili, celi regioni su bili odsečeni i uništeni.
Kako bi, recimo, izgledao Beograd danas bez svojih mostova na Savi? Kad se mostovi zbog bilo čega zatvore, nastaju ogromni problemi u saobraćaju, smetnje u komunikaciji, u trgovini i u prenošenju kulturnih dobara.
- Mostovi, znači, imaju dobru perspektivu?
- Zahvaljujući tehničkom i tehnološkom razvoju mostovi se grade mnogo lakše nego ranije i mostogradnja je dobila veliki zamah, posebno u Aziji. U buduće treba očekivati još veći porast izgradnje mostova u svim delovima sveta.
U tom smislu gledam i na budući ađanski most koji će imati ogroman doprinos još bržem razvoju okolnih regiona. Moju prvu posetu Adi mogu zahvaliti upravo ovom mostu i sve to ima simbolično zabeležje. Ja ću kod vlade Republike Srbije i svakog njenog organa podržavati izgradnju ovog mosta – rekao je u izjavi našem listu predsednik SANU, prof. dr. Nikola Hajdin.