Együtt sokkal erősebbek vagyunk
Az Aranykapu Művelődési Egyesület múlt évi eredményeiről
Az adai Aranykapu Művelődési Egyesület immár hatodik éve sikeresen működik. Sokan ismerjük, és részt veszünk az egyesület rendezvényein, a Nagyboldogasszonyi Aranykapu Vásáron, a szentiványi tűzugráláson és a farsangi felvonuláson, de azt kevesen tudjuk, hogy az aranykapusok az elmúlt esztendőben számos elismerést és díjat érdemeltek ki a vajdasági néptánc- és énekversenyeken, és a néptánccsoportjuk immár a minősített jelzőt is kiérdemelte. Az Aranykapu eddigi munkájáról, érdemeiről Sóti Évával, az egyesület művészeti vezetőjével beszélgettünk.
- Fennállásunk öt éve alatt sok jó helyezést értünk el, de a tavalyi év mindenféleképpen sokat jelentett. A Szólj síp, szólj versenyről a népdalkórusunk aranyéremmel tért haza. Itt az előző években is jól szerepeltünk, de elsők még soha sem voltunk. A népdalkóruson kívül a szólóénekesek is jó eredményt értek el: Sóti Ágnes aranyérmes lett, Bajusz Hella és Sóti Julianna énekkettőse is a legjobbnak bizonyult, Sóti Erzsébet ezüstérmet kapott, Bálind Tamás második lett, Rácz Szabó Ritát pedig bronzéremmel jutalmazta a bírálóbizottság. Néhány éve a középiskolások számára rendezett versenyeken is részt veszünk, és nagy örömünkre Halápi Imre a Középiskolások Művészeti Vetélkedőjén szólótáncával a harmadik helyen végzett. Öt éven keresztül a Kőketáncon mindig a helyezettek között voltunk, de tavaly végre sikerült kiérdemelnünk az első helyet a Kopogtató néptánccsoporttal. Ezután Csókán a Gyöngyösbokrétán, ahol már három éve rendszeresen részt veszünk, sikerült a legjobb tíz csoport közé bekerülnünk. Nagy elismerés és öröm ez számunkra, hiszen a felnőtt tánccsoportok között mérettettük meg magunkat, és a Kopogtatók itt is megállták a helyüket. Kétévenként rendezik meg Vajdaságban a Néptáncosok Országos Bemutató Színpada elnevezésű rendezvényt, amelyet magyarországi egyesületek szerveznek meg. Itt egy öttagú bírálóbizottság több szempont alapján értékeli a néptánccsoportokat, és egy bizonyos ponthatáron túl minősített kategóriába sorolja őket. Az is nagy elismerés számunkra, hogy öt éve után minősített néptánc-együttesnek tekinthetjük magunkat.
Az egyesület az idén is megrendezi a télűző farsangi felvonulást?
- A farsangi felvonulás az egyik nagy ünnepünk, amit húshagyó kedd táján szervezünk meg. Nagy örömünkre tavaly sikerült úgy megoldanunk, hogy együtt farsangolhattak az iskolások, az óvodások és a művelődési egyesületek. Az idén is megrendezzük a felvonulást, és szeretnénk, ha most is olyan nagyszabású lenne, mint amilyen a múlt évben volt. Készíteni fogunk szalmából és vesszőből egy öregasszonyt, amely a telet jelképezi. Ezt a bábut végig visszük a városban. Jelmezbe öltözve, csörömpölve, lármázva, énekelve próbáljuk kiűzni a telet, a hideget és vele együtt a gonoszságot és a rosszat. A farsangi felvonulás üzenete az, hogy meg kell tanulnunk összefogni, összetartani, hiszen közösen sokkal erősebbek vagyunk. Szeretnénk, ha a felvonulás a Tiszaparton érne véget énekkel és vidám hangulattal. Az Aranykapu Művelődési Egyesületnek a hagyományápolás mellett a közösségépítés a legfőbb célja. Fontosnak tartjuk, hogy a gyerekek összebarátkozzanak, segítsék egymást, kölcsönösen megtanulják elfogadni másságukat. Ez az eszme az, amely az egyesületnek minden tevékenységét áthatja. Nagyon sokat köszönhetünk a támogatóinknak, akik az anyagi eszközökön kívül nagyon sok biztatást, erkölcsi támogatást adnak. Mindez sokat jelent számunkra, és ezért köszönettel tartozunk nekik - mondta Sóti Éva, az Aranykapu Művelődési Egyesület művészeti vezetője.
Krizsán Mónika