Legújabb szám - Najnoviji brojSzerkesztõség - UredništvoAnyakönyvi hírek - Vesti od matièaraArchívum - Arhiva

2004. január

Címoldal
Egyhelyben topogunk
A II. Helyi Közösség négyéves munkájának rövid összefoglalója
Ismét Varga Elfride a II. Helyi Közösség titkára
Cselekvő szolidaritás
A Harcos Szövetség...
Értsük meg egymást mindkét nyelven
Nyitás a világ felé
Harmonika-virtuóz fiatalok koncertje
A tervek megvalósítása az elsõdleges cél
Községünk amatőr festői
"Célunk: a fiatalok kikapcsolása, szórakozása "
Decemberi mulatság
Selyemtenyésztés Adán és Moholon
Gyökerek mentén
Minél többet pedálozni!
Körképtől - Körképig
Rendőrségi hírek
Az első manökenlépések
10 éve történt...
XLIII. zöld levél
Együtt sokkal erosebbek vagyunk
Zöldebbé tenni a zöldet!
Tíz éve, hogy megszabadultunk a milliárdoktól
Fiatalok írják
Nem minden hulladék szemét
Új vezetőség az AFK élén
Süssünk - főzzünk együtt
Sport
Az adai Reménysugár segélyalap...
Petike levele
Tarka oldal

MINÉL TÖBBET PEDÁLOZNI!
Beszélgetés dr. Rákóczi Károllyal

    Adán ez idő tájt mindössze egy magánpraxist folytató általános orvos, amit pontos magyar megnevezéssel még általános orvostani szakorvosnak mondanak. Beszélgetésünk indítékát azonban nem ez a tény szolgáltatta, hanem inkább az a meggyőződés, hogy Rákóczi Károly doktor az adaiak tudatában köztiszteletben álló személyként él, és most is ugyanúgy megbíznak benne, mint akkor, amikor még az adai Egészségház orvosa volt.
    - Zentai születésű vagyok, de már huszonöt éve Adán dolgozom - mondja dr. Rákóczi. - Az egyetemet Újvidéken fejeztem be, nős vagyok, két fiúgyermekünk van. Feleségem technológus, gyermekeink orvosnak tanulnak. Egyikük hatodik, a másik pedig negyedik éves orvostanhallgató Szegeden. Amikor bevezették, illetve lehetővé tették a magánpraxis gyakorlását, eldöntöttem, hogy önállósítom magam, és a körülményeket tekintve ezt nem is bántam meg.
    Ha valaki nem tudná, annak elmondom, hogy Rákóczi doktor magánrendelője az egykori komitét épületének udvari részében, rendkívül festői környezetben, hatalmas, vastagtörzsű fák árnyékában van. Előtte rendezett parkocska, padokkal, virágokkal. Persze ezt csak az tudja, aki már járt itt nyáron is, amikor a környezet teljes díszében pompázik. A doktor szemmel láthatólag kedveli a környezetet, hisz nagy szeretettel beszél róla, amikor szóba hozzuk. Elsorolja a fák, a virágok neveit, sőt azokat a madarakat is ismeri, amelyek a fájin tanyáznak.
    - Orvosi hitvallása? - kérdezem váratlanul:
    - A magán-orvosi gyakorlat - a szaktudáson kívül - elsősorban az egymásközti bizalmon alapszik, hiszen a család, az egyén háziorvosának számítok. A diagnózis felállítása mellett végigkísérem a terápiát, ellenőrző vizsgálatokat végzek és a házi ellátást, a házi kezelést is alkalmazom - mondja. Közben a legbensőbb intimitást érintő dolgok kerülnek felszínre. Ezzel szemben az intézményes (egészségházi) kezeléskor megtörténik, hogy az egyik orvos felállítja a diagnózist, a következő alkalommal egy másik végzi a kezelést, esetleg a harmadik meg befejezi. Így a figyelem megoszlik, de a magán-orvosi rendelőben minden folyamatban zajlik, így nagyszerűen végigkísérhető a gyógyulás folyamata.
    Egy szóval, probléma-mentesebben lehet gyógyítani, mert a rendelőben úgy ellátom a beteget, hogy később nem érhet meglepetés, azaz kevés példa van arra, hogy hanyatt-homlok házhoz kellene sietnem, mert baj van!
    - Tapasztalata szerint milyen a pacientúra helyzete?
    - Kétségbeejtő. A legnagyobb számban az érrendszeri, majd a daganatos betegségek jelentkeznek, előfordulási
arányuk pedig egyre inkább növekvő. Általános megfigyelési eredményként elmondhatom, hogy az embereknél - minden korosztálynál - kevés a fizikai aktivitás (a számítógép, a tévé mellett ülnek naphosszat!) azon kívül helytelen a táplálkozás is. Erős, a szervezetet megterhelő, kedvezőtlen hatásokat kiváltó ételeket eszünk. Étrendünkből hiányzik a hal, hiányoznak a telítetlen olajok (napraforgó-, olíva-, tökmagolaj). Károsak az élelmiszerek (például a kenyér) adalékanyagai, káros a vezetékes víz klórozása, mert csontritkuláshoz vezet. Károsak a vízhez fertőtlenítőként adagolt anyagok. A fejlett országokban ezt egészen másként oldják meg. Ott különösképpen sok grapefruit (citrancs) mag alapanyagú anyagokat alkalmaznak az ivóvíz kezelésére.
    - Kifizetődő magánorvosnak lenni? Vajon Ön sztrájkolt-e az intézményi orvosokkal?
    - Természetesen kifizetődő. A betegek, akik hozzám járnak, jól szituált, komoly emberek. Tudják, hogy itt fizetni kell. Mégis elmondhatom, hogy a magánorvosok között nem vagyok drága. Persze, ennek részemről is ára van, hisz állandóan figyelemmel kell kísérnem az orvostudomány, jobban mondva a gyógyítás fejlődését, előrehaladását. Nemcsak a puszta orvoslást, hanem az alternatív gyógymódokat is alkalmazom.
    Ami az orvos-sztrájkot illeti, természetesen én nem sztrájkoltam, de messzemenőkig szolidáris vagyok a kollégákkal és kívánom, hogy érjék el a kitűzött céljaikat.
    - Délelőtt, délután rendel, meg terepezik is. Jut-e idő a szórakozásra?
    - Kevés. Sokak előtt ismert, hogy a Kék Kereszt Szervezet aktivistája, egészségügyi tanácsadója vagyok, de több más programban is részt veszek. Tagja vagyok a Magyar Orvosok Nemzetközi Akadémiájának, kísérem a Cali Vita programot. Van azonban olyan időszak is, amikor eljön a pihenés, a kikapcsolódás igazi pillanatai is. Ilyenkor a zöld természeti környezet jelenti a felüdülést!
    Talán sokan megfigyelték, hogy amikor csak tehetem, kerékpáron közlekedem. Ez nem véletlen, hanem tudatos cselekedet, és ajánlom mindenkinek, hogy minél többet pedálozzon a szabad levegőn. Ez az egyik legkézenfekvőbb, legolcsóbb, legelérhetőbb és leghatásosabb betegségmegelőzési módszer. Biciklizni, vagy a szabadban, a parkokban, esetleg vízparton gyalogolni.
    Megfogadható Rákóczi doktor tanácsa, és nincs más hátra, pattanjunk biciklire! Ha meglátjuk őt kerékpározni, gondoljunk arra, hogy ezzel is példát mutat, és akkor eszünkbe juthat a többi tanács is a helyes, vitamindús táplálkozásról, a fizikai erőnlét fenntartásáról.

Király János

januar 2004.

Naslovna strana
Udruženje boraca...
Kako smo glasali
Tradicija i poslovnost
Vesti iz policije
Prvi koraci na pisti
Kako dalje?
Mladi pišu
Sport
Impresum


Design by VA