Legújabb szám - Najnoviji brojSzerkesztõség - UredništvoAnyakönyvi hírek - Vesti od matièaraArchívum - Arhiva

2016. február

Címoldal
Ezt is megértük
Községi hírek
Itt születtem én, ezen a tájon!
Nagy az érdeklődés
Szerintem a szerelem...
Hamadántól Iszfahánig három hegyen át…
Március 15-re
Vadgalamb
Farsang a nagycsaládosoknál
Madárházakat és etetőket
Farsang, koratavasz…
VasútÁL(l)OMás
Könyvbemutató Adán
Télűző farsangi mulatság a Csobolyóban
Itt a farsang, áll a bál!
A közösség megtartó ereje
V. Esküvő kiállítás
Gondolatok egy kiállításról
Hobbim az akvarisztika
Nyelvi figyelő
Teológiai gondolatok
Szakszervezeti tevékenység
Zöld levél
Sakk
A moholi asztalitenisz klub sikertörténete
Kispionírok a porondon
Sporthorgászat
Tarka-barka
Impresszum

25 éves a Vadvirág Hagyományápoló Kör
A közösség megtartó ereje
Alapításának 25. évfordulóját ünnepli idén a
Vadvirág Hagyományápoló Kör

    „Huszonöt évről azt mondják, sokszor egy fél emberöltő, és annak a titka, hogy eddig is fenn tudott maradni az, ami a mai társadalomból hiányzik: a közösség. Kezdettől arra helyeztük a hangsúlyt, hogy a Kör tagjai ne csak a tánc és zene miatt járjanak csoportjainkba, hanem azért is, mert jól érzik magukat együtt. A próbák nemcsak a zenéről és táncról szólnak, hanem emberi kapcsolatokról is – mondta Varga Lívia, a Vadvirág HK elnöke, majd így folytatta:
    – Az adai Vadvirág Hagyományápoló Kör 1991-ben alakult meg a háború fenyegetettsége árnyékában, kulturális értékek közvetítése és közösségmegtartó szándékkal. Céljainkat és feladatainkat a következőképpen fogalmaztuk meg: „A Kör tevékenysége a népművelés, a Vajdaságban élő magyarok népművészeti hagyományinak ápolása, gyűjtése és dokumentálása, népdal, népzene és néptáncok megismerése, táncház-mozgalom, népszokások, népi hagyományok megismerése, megismertetése és felelevení-tése. Céljaink azóta sem változtak, a kijelölt úton haladunk huszonöt éve. Felneveltünk több generáció néptáncost és népzenészt, akik szép sikereket értek el népzenei és néptánc vetélkedőkön, számtalan alkalommal öregbí-tették Ada község és a Tisza-mente hírnevét a Kárpát-medence különböző területein. Többen közülük ma már oktatóként, művészeti veze-tőként, csoportvezetőként dolgoznak az egye-sületen belül. Különös hangsúlyt fektetünk gyermekeink, a jövő nemzedék bevonására a Vadvirág HK minden tevékenységébe. Nem csupán a tehetségek gondozása a cél, hanem, hogy mindenki otthonának vallja a Vadvirág Hagyományápoló Kört, érezve ennek nemzet-megtartó és magyarságtudat-formáló erejét és jelentőségét. Büszkék vagyunk azokra a fiatalokra is, akik egykor a Kör tagjai voltak, és ma már valamely művészeti ág jeles képviselői, mint: Mészáros Gábor a szabadkai Kosztolányi Dezső Színház diplomás színésze, Virág György a Zentai Színtársulat diplomás színésze, Török Tilla Junior Príma díjas népzenész, Török Dancsó Ádám a Kőrösi Csoma Sándor program kiválasztottjaként a Kárpát-medence magyar népművészetének képviselője Cleveland-ben.”


Varga Lívia

    Mindenki vágyik arra, hogy szeressék, elfogadják, meghallgassák, és tartozhasson valahová. Az egyéni létezés kiteljesítését az élettel szembeni alázat és embertársaink emberi méltóságának tisztelete kíséri. A közösség összetartó ereje egymás elfogadásán, a kölcsönös tiszteleten, az egymás iránti bizalmon és szereteten nyugszik.
    Figyelemmel fordulunk mindazok felé, akik a fenti értékeket nem csak vallják, hanem közvetítik is. Ez a hozzáállás, a közösségépítés és az elvándorlás problémáin is segíthet, esetleg mérsékelheti a folyamatot.
    „ Igyekszünk bevonni a családokat a Vadvirág minden tevékenységébe, mert úgy látjuk, hogy a gyerekek sokkal nagyobb örömmel merülnek el a népművészet bármely ágába akkor, ha a családtagok is érdeklődést mutatnak iránta. – folytatta Varga Lívia , majd hozzátette – A Kör szerepe fontos az értékek átörökítésében. Évente négy, egész estét betöltő műsort készítünk: A magyar forradalom emlékére, Tavaszi Vadvirág Fesztivál, Márton-napi műsor és Karácsonyi műsor. Az elmúlt évben huszonegyedik alkalommal szerveztünk népzenei és néptánc tábort. Szervezői voltunk a Vass Lajos Kárpát-medencei népzenei vetélkedő vajdasági döntőjének, valamint a gyermek néptánccsoportok vezetőinek szakmai továbbképzést is szerveztünk. Vendégeink voltak Kóka Rozália Magyar Örökség-díjas népművész, Berecz András Kossuth-díjas népmesemondó, Novák Ferenc „Tata” Kossuth-díjas koreográfus, Sebestyén István népmesemondó, a Vaskarika Népzenei Együttes Kaposvárról, Salamon Beáta a Méta népzenei együttes alapítója és vezetője, a Magyar Arany Érdemkereszt állami elismerés birtokosa, Törökné Csécs Lenke Örökség és Csokonai-díjas néptánc-pedagógus. 2011-ben Ada Község Képviselő Testülete Érdemérmet adományozott a Vadvirág Hagyományápoló Körnek, a közösség művelődési életében, a népművészet és a magyar nyelv ápolásában, kulturális közösség egyben tartásában betöltött szerepéért.”
    A legértékesebb az a közösség, amelyért teszünk, amelynek aktív részesei vagyunk. A közösségépítés, az igazi közösség kialakítására tett tudatos törekvés nagy kincs a mai világunkban. A negyed évszázada működő Vadvirág HK kiemelkedő eredményeivel és kulturális kapcsolataival kiérdemelte a Tisza-mente népművelőinek tiszteletét. A térségünkben zajló folyamatos társadalmi-politikai változások közepette is mindig biztos kapaszkodót jelentett a közösségnek, amelynek tagjai függetlenül hátterük sokféleségétől, elfogadják és áthidalják a köztük lévő különbségeket, és a bennük fellelhető közös dolgokra helyezve a hangsúlyt együtt dolgoznak közösen kitűzött célokért.
    A közösség nemcsak színt visz az életünkbe, hanem célt, motivációt és értelmet is ad neki.

Lajkó Szilvia

februar 2016.

Naslovna strana
Zaboravljeni krst
Pesme Anice Filipović
Aktivnosti sindikata
Šah
Impresum


Design by VA