EMLÉKÜNNEPSÉG . . .
. . . Radivoj Popović mellszobrának leleplezése alkalmából
November 15-én 17 órai kezdettel az adai színházban emlékünnepséget tartottak abból az alkalomból, hogy aznap délelőtt a Tito marsall utca elején ( a központban) neves vendégek és több adai polgár jelenlétében leleplezték Radivoj Popović egykori adai tanító, zeneszerző, kórusvezető mellszobrát.
A műsor kezdetén a Musica humana és a Sava Trlajić kórus Olivera Divljak karnagy vezetésével közösen elénekelte a Bože pravde szerb himnuszt, majd előbb a moholi kórus, utána az adai kamarakórus (Birkás János vezetésével) egy-egy kórusművet énekelt el az alkalomhoz illően, magas színvonalon. Azután ismertették Radivoj Popović életútját: „a valamikori tanító, zeneszerző, kórusvezető 1873-ban született Adán és tanulmányai elvégzése után szülővárosában tevékenykedett, előbb, mint tanító, majd később, mint iskolaigazgató. Ő volt az, aki itt meghonosította a kórusmuzsikát, megszerettette a gyerekekkel, felnőttekkel e zenei műfajt, kórust alakított és ismert zeneszerzők műveit tanította be, de saját szerzeményeit is műsorra tűzte… Mindig arra törekedett, hogy a nemzetiségek között békesség, barátság legyen és pedagógusi munkája, ugyanakkor kórusvezetői, zeneszerzői tevékenysége jelentős volt községünkre nézve. Radivoj Popović 1944-ben hunyt el és az adai pravoszláv temetőben van az örök nyugvóhelye.”
Ezután Nagy Árpád, a Bartók Béla Zeneiskola hegedűtanára játszott el egy zeneszámot, majd Pintér Olivér zenetanár klarinéton játszott. Őket két tanuló követte a Műszaki Iskolából egy szerb, illetőleg magyar nyelvű költemény elszavalásával. A művelődési blokkban elsőként a moholi Novak Radonić Általános Iskola alsós tanulói šumadijai néptáncokat mutattak be, majd az Aranykapu Művelődési Egyesület Kopogtató néptánccsoportja rábaközi táncokat táncolt; e csoportot a moholi Novak Radonić Művelődési Egyesület legkisebbjeinek tánccsoportja követte, mindjárt utánuk pedig a középső csoport mutatkozott be közép-szerbiai táncokkal (művészeti vezető Snežana Vlanikolin, zenekarvezető Saša Vlanikolin). Következett a Vadvirág Hagyományőrző Kör Pöttömkék óvodás csoportja gyermekjátékok bemutatásával (betanítójuk Varga Imola), végül pedig a Novak Radonić ME 5-8 osztályosokból álló tánccsoportja šumadijai táncokkal zárta a műsort!
Igazán szép rendezvény kísérte a szoborleleplezést és Radivoj Popović munkássága révén megérdemelte, hogy megemlékezzünk róla, nemcsak most, hanem máskor is! Végül hadd említsük meg a támogatókat: Ada község Önkormányzata, a Helyi Közösségek, külföldön élő adaiak, a kezdeményező bizottság, újvidékiek egy csoportja és mások.
Köszönet Nekik!
Bálizs Géza