ÚJ SZÉKELYKAPU
A KANADAI KOSSUTH HÁZBAN
Egy rendkívül nagyméretű kezdeményezés megvalósítását ünnepelhette a kanadai, cambridge-i Kossuth Házhoz tartozó magyar közösség. A nyár folyamán erdélyi faragók segítségével elkészült a ház bejáratát ékesítő székelykapu, mintegy ötven méter hosszú, faragott oszlopos kerítéssel.
A faragászattal tizennégy éve foglalkozó Pethő Sándor, a világ legnagyobb székelykapujának faragója és társa, Borbándi Attila Torjáról érkeztek Kanadába és egy hónap alatt fejezték be a munkálatokat. A hét méter széles és öt és fél méter magas kapu mélyfaragással készült és háromszéki minták ékesítik. A fedeles kapu szemöldökgerendájának (kontyfa) belső oldalán Berzsenyi-idézet olvasható: „Nem sokaság, hanem lélek s szabad nép tesz csuda dolgokat”. A külső oldalán az „Őseidnek szent hitéhez, nemzetednek gyökeréhez – testvér – ne légy hűtlen soha” felirat olvasható. A kaputükörben (koronában) két angyal tartja nagy-Magyarország címerét, a háttérben pedig nagy-Magyarország térképe látható. A kontyfára galambbúg épült. A házhoz vezető másik bejáratnál két tulipános faragott kapuláb helyezkedik el. A kapu többi díszítését ősi minták képezik, mint a tulipán motívum sokféle változata, rozetták és égitestek. A nagykapu keleti oldalán a nap (a székelyeknél a nap az áldás jele), a nyugati szélen pedig a hold és a csillagok helyezkednek el. A napjel, naprózsa férfi jelkép. A tulipán, virágok, hold, csillagok pedig női jelképek.
Mint ahogy minden székelykapu, ez is egyedi. Pethő Sándor munkái többfelé láthatók Erdély területén. Ő készítette többek közt a Szentkatolna, Imecsfalva, Márkosfalva és Futásfalva bejáratánál levő nagy falukapukat, de nevéhez fűződik a világ legnagyobb székelykapuja és kopjafája is, mindkettő Torján. A Cambridge-ben megépített kapu a 134. alkotása.
Az adományok gyűjtése a kapu létrehozására egyéni kezdeményezésből indult el és nagyon sokan hozzájárultak ahhoz, hogy ez a tervezet megvalósuljon úgy anyagilag, mind fizikai munkával. Ada községből kivándorolt családok is nyújtottak anyagi segítséget a kapu építéséhez, név szerint Katona László és családja, Muzslai Tibor és családja, valamint Vámos Rózsa és élettársa.
Tavaly volt 50 éve, hogy a valamikori Kossuth település iskolája a cambridge-i környékén letelepedett magyarok tulajdonába került. Az akkori alapító klubtagok fáradságot nem ismerő munkájukkal tömörítettek össze egy hagyományait megőrizni vágyó, kultúrájára büszke közösséget. A székelykapu építési tervezetének megvalósításával bebizonyosodott, hogy itt ötven év után is, egy vitális, gyökereihez és nemzetiségéhez hű közösség munkálkodik, amelynek elszántsága, ragaszkodása és szeretete magyarsága iránt még mindig él.
A székelykapu ünnepélyes átadására augusztus 24-én került sor. Az ünnepségen Magyarország képviselői is részt vettek az ottawai követségről.
A SZÉKELYKAPU MAGYARORSZÁGI MÉDIAVISSZHANGJA:
Volford Tünde