Bolhásság - 3. rész
A piramisból látható, hogy a gazdából (kutyából, macskából) élő bolhanépesség 5 %-a a folyamatosan petét termelő kifejlett egyed, 10 %-a a rendkívül ellenálló kokon(báb), 35 %-a gyorsan vándorló, fénykerülő lárva, 50 %-a nem tapadós burokkal bíró, ezáltal az állatról lepottyanó pete. A bolhásság leküzdéséhez mind a négy fejlődési stádiumot el kell pusztítani!
A kifejlett rovar számtalan spray-vel, porral, samponnal, nyakörvvel, bőrre csepegtetős készítménnyel eltüntethető az állatról, számuk gyéríthető alapos takarítással (padlórések, sarkok, zugok, szőnyegek porszívózása), azonban ez csupán a populáció 5%-ának eliminálását jelenti, a megmaradt petékből lárvák, azokból bábok, azokból bolhák alakulnak, tehát nem csoda, ha az állaton néhány napon belül ismét hemzsegnek a bolhák. Átgondolva: a „csak” rovarölők használatának értéke a ráolvasáséval egyenértékű, ez a megoldás tehát nem megoldás.
Az un. rövarnövekedés-gátló szerek a petéből lárvává, a lárvából bábbá és a bábból bolhává fejlődést teszik lehetetlenné. Ezen szerek kombinálása a rovarölőkkel és az alapos takarítással hozhat bolhamentességet.
Botorság lenne azt hinni, hogy vegyszereink 100%-os hatékonyságúak, különösen pedig azt gondolni, hogy a bolhák ölbe tett kézzel várják végzetüket; mindig lesz egy-egy molekulára fittyet hányó, szaporodó egyed, mindig lesz rezisztens bolha.
Akkor éri az állattartót a legkevesebb csalódás, ha a bolhairtók és riasztók széles skálájából az állatorvos segítségével választ.
Ne legyen rest érdeklődni!
Gecse Attila
Forrás: Dr. Szőke István állatorvos