Meghiúsult az adai vegyesvállalat terve
A szlovéniai Ino-Brežice és az adai Termometal fémipari cég 2007-ben Adán megalakította az Ino-Ada mezőgazdasági gépeket gyártó vegyesvállalatot. A tervek szerint a cég külföldi piacra gyártott volna gépeket, a termelésben legkevesebb 50 dolgozónak biztosított volna munkát, illetve a beszállítók révén legalább ugyanennyinek. A beruházás azonban meghiúsult a megvalósulás előtt, amiért a mintegy 200 dolgozót foglalkoztató Termometal tulajdonosa és igazgatója, Micsíz József leginkább kedvezőtlen világpiaci helyzetet hibáztatja.
Az adai vállalkozó elmondta, hogy 2006-ban tárgyaltak először a szlovén cég képviselőivel, akiket már korábbról jól ismertek. A mezőgazdasági gépgyártással foglalkozó szlovén cég a világ 34 országába értékesítette termékeit, és nem győzte teljesíteni a megrendeléseket. A Termometalnak felajánlották az együttműködés lehetőségét, amit az elfogadott, hiszen akkor már nyilván való volt, hogy a Nemzeti Beruházási Terv finanszírozásával Adán megépül az ipari zóna, ahol az adai vállalkozó számítása szerint ez lehetett volna az első beruházás. A felek megegyeztek, hogy a szlovén cég lesz a többségi tulajdonos, mivel uniós államból származik. Ez a Termometal számára is kecsegtető volt, hiszen a saját termékeiket is ezen a kiskapun keresztül bejuttathatta volna az Unió piacára. A megállapodás alapján, a szlovén cég feladata volt a piac feltárása, az eladás és a megfizettetés. Az adai cég feladat lett volna a termelés megszervezése, a megfelelő minőségű gépek legyártása és szervizelése a garanciális időszakban. Micsíz József megjegyezte, hogy mindezt 2007. január 15-én keretszerződésbe foglalták, sőt, megbeszélték az egységárakat is, amely alapján 2007-ben dolgozni fognak. Az év folyamán megalakult az Ino-Ada cég, amely létrehozása adminisztratív akadályok miatt elhúzódott. Időközben a szlovén partnert elbizonytalanította az ipari zóna körül felmerülő gondok a létesítmény megnyitását illetően, valamint a tisztázatlan tulajdonjog a gazdasági minisztérium és a helyi önkormányzat között. Az adai vállalkozó szerint, utóbbi miatt a bérleti jog mai napig is üveglábakon áll. Mindezt tetézte, hogy az év második felében megbukott a kormány, ami kedvezőtlen jel a beruházók számára.
A Termometalnak jelentős hazai és külföldi megrendelései vannak
– Ebben az időszakban szinte megduplázódott a nyersanyag ára a világpiacon, a termékek ára viszont alig, vagy egyáltalán nem változott – magyarázta Micsíz József. – Ez döntő momentum volt a vegyesvállalat meghiúsulásában. A beruházásra kedvezőtlenül hatott a dinár megerősödése az euróhoz képest. Emellett megdrágult az üzemanyag, az energia, valamint Szerbiában emelkedtek az átlagfizetések. Ilyen körülmények között a termelés révén a tőkefelhalmozás a minimálisra csökkent, ami nem lett volna elég ahhoz, hogy 3 millió eurós beruházást rentábilissá tegyen. Ha adott lett volna egy beruházás infrastruktúrával és gépekkel, valamint nem lett volna leterhelve hitellel, akkor elképzelhető, hogy a rentabilitás határán lehetett volna tartani. Az üzleti terv szerint sem térült volna meg öt év alatt a beruházás. Ha nem térül meg öt év alatt egy beruházás, akkor se a fejlesztési alap, se a bankok nem adnak megfelelő hitelt. Illetve a nagy kockázat miatt olyan magas kamatot szabnak, hogy az még jobban ellehetetleníti a beruházást. A szlovén többségi tulajdonos látta, hiszen közösen kielemeztük, hogy nem tudunk magasabb árat megvalósítani ezekkel a termékekkel a külföldi piacon, amely egyszerűen nem hajlandó többet fizetni. A felsorolt okok miatt nyilvánvaló vált számára, hogy ez a beruházás nem lesz rentábilis. A minimálisra csökkent a rentabilitás miatt nem akart emelni a normaórák értékén, ennek következtében nem kötöttünk új szerződést 2008-ra. A külső tényezők vizsgálata után olyan döntés született, hogy nem vágunk bele a beruházásba, hanem maradt az együttműködés, amelyet negyedévenként megújítanak, ha ez mindkét félnek megfelel. A Termometal tehát továbbra is gyárt komponenseket a szlovén cégnek. A döntés nem a felek közötti konfliktusból ered, hanem abból, hogy megfelelő információkkal rendelkeztünk a globális történésekről – közölte az adai vállalkozó
Micsíz József szerint az elkövetkező években folyamatosan növekedni fog az acél ára a világpiacon. Erre az acélgyártók hívták fel a figyelmüket, hogy ne számoljanak állandó árakkal, mert az elkövetkező öt évben Kína „beszippant” minden acélt, aminek hatására a világpiacon évről évre emelkedni fog az acél ára. Az elkövetkező öt évben évi szinten 30-40 százalékos lesz az emelkedés. Az adai vállalkozó szerint jelenleg fémipari céget nyitni öngyilkosságnak számít.
– A globális paraméterek ismeretében nem kétséges, hogy beruházóként jól meggondolom, hogy hova fektetem be a pénzem. A Termometálnak jövedelmező megrendelései vannak Németországból, ahova nem tud elég terméket gyártani. A német Ina-Schefler cég minden kapacitásunkat megvásárolta 2009. december 31-ig. A német gazdaság konjunktúrája javulóban van, az Ina-Schefler tárgyal a Continental gumigyár megvásárlásáról, ami várhatóan újabb lendületet ad ennek az együttműködésnek. A német cég tavaly 500 millió eurót költött fejlesztésre, az idén pedig 1 milliárd eurót. A hazai piac pótalkatrész és gépgyártásának szintén nem tudunk eleget tenni, ilyen helyzetben nem kétséges, hogy az ember nem fektet be 1,5 milliót eurót a bizonytalanba – mondta a cégtulajdonos.
Csincsik Zsolt