A lányok öt napon át rúgták a bőrt
Focisuli Adán és Csókán
Augusztus utolsó hetében hétfőtől péntekig több mint kétszáz 7 és 14 év közötti kislány ismerkedett meg a labdarúgás alapelemeivel kéttucatnyi női edző és segédedző irányításával az adai és a csókai focipályán, ahol az UEFA védnöksége alatt CCPA – Open Fun Football Schools Srbija támogatásával ötnapos focisulit rendeztek. Az adai és a csókai község rendezésében megtartott focisuli egyedülálló, hangoztatták a szervezők, hiszen az országban és a régióban eddig még soha nem szerveztek focisulit kizárólag lányok számára női szakgárda irányításával.
- A focisuli egyedülálló a maga nemében, mert csak kislányok vesznek részt a munkájában női edzők és segédedzők vezetésével – magyarázta szerdán Adán a helybeli Manojlović Erzsébet, aki a focisuli egyik vezetője. – Adán egyszer már szerveztek játékos focisulit, akkor túlnyomórészt kisfiúk részvételével. A környező országokban szintén csak fiúk számára rendeztek futballiskolát. Mi viszont úgy gondoltuk, hogy lányok részére kellene megszervezni, és ezzel is fejlesztenénk a hazai női focit, mivel Szerbia ezen a téren nagyon lemaradt a világtól. Például Németországban a 10 millió regisztrált focistára 1 millió regisztrált női futballista jut, nálunk viszont elenyésző a női focisták száma. A hétfőtől péntekig tartó játékos focisuli munkájában 7 és 14 év közötti kislányok vesznek részt az adai és a csókai község területéről. Összesen 225-en vagyunk edzőkkel és segédedzőkkel, köztük több mint 200 kislány.
Manojlović Erzsébet és Saša Dulka
Az edzésekhez minden lány kapott felszerelést: pólót, baseballsapkát, vizes kulacsot, karkötőt és CD lemezt a szórakoztató játékos focisuli himnuszával. A végén pedig oklevelet vehetnek át a lányok. Emellett kaptunk labdákat és más, az edzéseken használatos sportszereket. Ezeket a focisuli befejeztével szétosztjuk az iskolák és a sportegyesületek között. Hétfőn és kedden összesen 12 gyakorlatot végeztek el a lányok rotációs rendszer szerint. Ezek között vannak gyorsasági, motorikus és labdagyakorlatok. Ma rendeztük meg a házibajnokságot, a Bonbon-kupát, amelynek során egymás ellen játszottak a korosztályos csapatok, mindenki mindenkivel. Az elkövetkező két napon Csókán megismételjük a gyakorlatokat. Pénteken rendezzük meg szülői napot, amelyen a szülők is megláthatják, hogy mit tanultak gyerekeik a focisuliban. Ekkor lesz a záróünnepség és a diplomaosztás is. A focisuli nemcsak a futballról szól, hanem a szórakozásról és barátkozásról is. Mindez zene mellett folyik, hogy jól érezzék magukat lányok. A rendezvény nem versenyszerű, az a célja, hogy a résztvevők megszeressék a sportágat és hasznosan töltsék az idejüket. A kislányok örömmel jöttek, és eddig kitűnően teljesítettek az edzéseken. Az edzőkkel nagyon elégedett vagyok. A focisulit megelőzően az edzők 3-4 napos szemináriumon vettek részt Macedóniában az UEFA és az Open Fun Football Schools jóvoltából – mondta Manojlović Erzsébet.
Egyébként Manojlovićon kívül a csókai Saša Dulka is irányította a focisulit, Piri Ottó pedig technikai kérdésekben segítette a kivétel nélkül nőkből álló adai-csókai edzőgárda munkáját. Az edzőgárda: Latinyák Euridike, Öreg Ildikó, Marina Tošić, Csincsik Éva, Anita Lukovac, Stanimirović Márta, Sztári Katalin, Novka Simić, Mira Stanaćev, Stojanka Medić, Dávid Gizella (edzők), Danica Čota, Bárány Dóra, Milana Bulatović, Fekete Edina, Maja Bošković, Verica Segedinski, Dijana Manojlović, Petrovics Katalin, Aleksandra Stanaćev, Sandra Manojlović, Marija Budovalčev, Nevena Ninković (segédedzők).
Az OFFS (Open Fun Footbal Schools) a Dán Labdarúgó Szövetség elképzelése alapján indult útjára. Alapmotívuma a játékosság, a komoly munka tréfás megközelítése. Itt maga a játék, a játékból fakadó elégedettség a legfontosabb tényező és nem az eredmény hajszolása. A játékos gyakorlatokat úgy állították össze, hogy a benn résztvevő többször is átélhesse a sikerélményt.
Az OFFS amint már mondtuk, a dániai nyári labdarúgó-iskolából indult ki, amit térségünkben először a Bosznia-Hercegovinában szerveztek meg a háború után 1998-ban. Ennek a tolerancia projektumnak, mondhatjuk megmozdulásnak, célja, hogy közelebb kerüljön egymáshoz a fiatal és a felnőtt, tekintet nélkül az etnikai hovatartozásra. Ettől kezdve ez a projektum állandóan erősödött és bővült, hatása kiterjedt Macedóniára, Szerbiára, Montenegróra, Horvástországra, Grúziára, Örményországra, Azerbajdzsánra, Moldáviára, Szíriára, Jordániára, Libanonra.
Két évvel ezelőtt, 2006-ban már több mint 156 000 gyerek vett részt a balkáni és kaukázusi régiókban szervezett futballiskolában, 13 000 vezető és edző nyert megfelelő képesítést különféle szemináriumokon. Az OFFS jellemzője a folytonosság, azonosság, tekintet nélkül a határokra. 2007-ben 127 iskolát szerveztek kizárólag önkéntes alapon, ami azt jelenti, hogy odaadó, önkéntes vezetők és edzők szerveztek, akik hisznek a projektumban és támogassák alapelveit. Hogy gazdaságilag élhessen és fennmaradhasson, nagy szerepet játszik anyagi támogatásával a skandináv államok külügyminisztériumai (Dánia, Norvégia, Svédország és Finnország), nem utolsó sorban az Európai Labdarúgó Szövetség – az UEFA. A finanszírozás terén mindenképen jelentős szerep jut a helyi önkormányzatoknak, kluboknak, a labdarúgó szövetségnek a sportminisztériumnak és minden más támogatónak.
V. J. |
Mint később Manojlović Erzsébettől megtudtuk, Csókán minden a tervek szerint zajlott. A záróünnepségen a csókai és az adai polgármesteren kívül megjelent az CCPA – Open Fun Football Schools Srbija vezetője, Ilija Grubor is. A játékos focisuliból a lányok, az edzők és a szülők is elégedetten távoztak. Az adai sportmunkás elmondta, hogy az illetékesektől ígéretet kaptak, hogy jövőre is megszervezhetik a lányok számára a futballiskolát.
Csincsik Zsolt
|