Nyelvi figyelő
Retró szótár
Olvasom, hogy a Tinta Könyvkiadó gondozásában megjelent egy újabb kiadvány: Burget Lajos Retró szótára. Alcíme: Korfestő szavak a második világháborútól a rendszerváltásig. Az ismertető tanúsága szerint különböző, ma már nem használatos szavakat közöl, melyek az adott korszakra jellemzőek voltak: békekölcsön, úttörőtábor, kulák, Bambi, osztályellenség, úttörővasút, maszek, építőtábor stb.
A fenti szóhasználat főleg a magyarországi viszonyokra volt jellemző. Ha belegondolunk, és eljátszunk a gondolattal, mi is igen könnyen össze tudnánk állítani egy vajdasági magyar retró szótárt. A legtöbb szó a politikai élet köréből jut azonnal eszünkbe: önigazgatás, el nem kötelezettség, önigazgatók gyűlése, vagy egyszerűen, „magyarosan” zbor, az oktatás köréből: tanár néptárs, általános középiskola, kulturológia szak, pionír, pioníravatás, felderítő, SZISZ-tag, partizántanító (pedagógus kitüntetés), munkaakció, a nevezetes események köréből: staféta, szlet. A korszak jellegzetes intézményei a SIZ-ek, az önigazgatási érdekközösségek, valamint a társult munkaszervezetek, a kor jellegzetes szóhasználata szerint belépéskor az új dolgozók „társították a munkájukat” a munkaszervezettel, a mozik gyakran partizánfilmeket vetítettek, a diákok a népfelszabadító háborúról tanultak.
A példákat sorolhatnánk tovább, szótárnyi anyagot lehetne összegyűjteni. Nagyon érdekes, hogy a szóhasználat alapján hitelesen fel tudunk idézni egy korszakot, a közelmúltat, amely időben nincs is oly távol tőlünk, de a korra oly jellemző szavak tekintélyes része a mai életben már nem használatos. Adán egyébként az utcanevek vonatkozásában még mindig a „retró” korszakát éljük. Hogy csak egy példát említsek: Lenin utca már jó ideje nincs egyetlen környező vajdasági településen sem, csak Adán. A jelenlegi adai utcanevekből lehetne olyan összeállítást készíteni, melynek alapján mindenki 30-40 évvel korábbi időszakra gondolna, és nem a mára. Ideje lenni változtatni ezen, annál is inkább, mert más községek már rég megtették ezt.
Dr. Hódi Éva