2006. december
|
ZAKON O BEZBEDNOSTI I ZDRAVLJU NA RADU
Dana 24. novembra 2006. godine u Novom Sadu održan je seminar organizaciji Samostalnih sindikata poljoprivrede, graðevinarstva i privatnog sektora, na kojem su uèešæe uzeli i sindikalni ativisti sa teritorije opštine Ada, po sledeæim temama i sa sledeæim predavaèima: - "Primena Zakona o bezbednosti i zdravlje na radu" predavaèi Vera Božiæ – Trefald, i Mr. Simo Kosiæ iz Ministarstva za rad i zapošljavanje; - "Formiranje i uloga Odbora za bezbednost u privrednim društvima" predavaè dipl ing. Milorad Beronja iz Instituta za zaštitu na radu"; - "Aktivnosti inspekcije rada na primeni Zakona o bezbednosti i zdravlju na radu" predavaè Ljiljana Stojšiæ naèelnica Inspekcije rada za južno Baèki okrug; - "Kolektivni ugovor kod poslodavca – poglavlje bezbednost i zdravlje na radu" predavaè Milina Tušjak struèni saradnik Saveza samostalnih sindikata Vojvodine.
Zakon o bezbednosti i zdravlju na radu je stupio na snagu 29. novembra 2005. godine (Sl.gl.RS br. 101/2005) i predstavlja jedan moderan zakon koje sve èlanice i buduæe èlanice Evropske Unije kroz proces harmonizacije a putem konvencija, preporuka i direktiva Evropske Unije i Meðunarodne organizacije rada moraju ugraditi u svoje zakonodavstvo. Zbog sve èešæih sluèajeva povreðivanja sa èesto tragiènim ishodom na radnim mestima, ovo pitanje je postala èesta tema izmeðu socijalnih partnera, i na dobrom smo putu da kroz kvalitetnu primenu ovog Zakona i kroz donošenje drugih propratnih akata rizik svedemo na najmanju moguæu meru. Ovo pitanje kod poslodavaca koji imaju više od 10 zaposlenih ureðuje se opštim aktom tj. Kolektivnim ugovorom, a kod onih poslodavaca koji imaju manje od 10 zaposlenih Ugovorom o radu. Svaki poslodavac je u obavezi da imenuje lice za bezbednost i zdravlje na radu koje pre toga mora da ima položen struèni ispit i da poseduje licencu izdatu od sstrane nadležnog Ministarstva. Ovo lice samo kontroliše sprovoðenje ovog Zakona, a sva odgovornost je na poslodavcu. Polazeæi od predpostavke da je svako radno mesto manje ili više rizièno, svi poslodavci na osnovu Pravilnika o proceni rizika na radnim mestima koji je stupio na snagu 06. septembra 2006. godine (Sl.gl.RS br. 72/06) su u obavezi da u narednih godinu dana (do 06, septembra 2007. godine) doneti akt o proceni rizika na radnim mestima u svom preduzeæu pri èemu treba da ukljuèe u ove aktivnosti i nadležnu Medicinu rada. U ovom aktu taèno treba navesti neposredne opasnosti na pojedinim radnim mestima, a zaposleni moraju biti osposobljeni za izvršavanje svojih radnih obaveza i da pri tome primenjuju sve propisane mere bezbednosti i zdravlja na radu, jer ako to ne uèine time prave težu povredu radne obaveze. Sva zaštitna sredstva i oprema moraju imati propisanu dokumentaciju. Kod onih poslodavaca koji imaju više od 50 zaposlenih formira se Odbor za bezbednost i zdravlje na radu koji ima najmanje tri predstavnika i gde poslodavac uvek ima manji broj predstavnika od zaposlenih. Naèin izbora i delokrug rada Odbora se ureðuje Kolektivnim ugovorom. Kontrolu sprovoðenja ovog Zakona vrše integrisani inspektori (Inspektor rada + Inspektor zaštite na radu) putem opšteg nadzora, i to u poèetku ne na represivan veæ na preventivan naèin, i zbog same èinjenice da još praksa treba da pokaže kako na najbolji naèin da se sprovodi ovaj Zakon.
Savez samostalnih sindikata opštine Ada raspolaže oglednim primerkom opšteg akta tj. "Kolektivnog ugopvora kod poslodavca – poglavlje bezbednost i zdravlje na radu" i osim edukacije svojih èlanova i sindikalnih aktivista, spreman je da pomogne i svim poslodavcima na teritoriji opštine Ada da ovo pitanje adekvatno urede u svojim opštim aktima, a sve u cilju što bolje zaštite zaposlenih što se tièe bezbednosti i zdravlja na radu na njihovim radnim mestima.
Belanèiæ Miroslav
|
|
decembar 2006.
|