A siker záloga a fiatalokban van
Nem régen tért vissza tanulmányútjáról az a hat fiatal munkás, akik a Termometal által meghirdetett átképzésen vettek részt, és a legjobb eredményt mutatták fel. Ebbõl az alkalomból Micsiz József, a cég tulajdonosa ismertette röviden a továbbképzés feltételeit, majd Györe Roland gépészmérnök, a csoport vezetõje számolt be németországi tartózkodásukról.
- Köztudott, hogy 2005-ben a Termometal meghirdetett egy pályázatot, melynek célja fiatal szakemberek átképzése egy új profilba, a CNC számjegyvezérlésû szerszámgépek kezelési és programozási szakába. A pályázatra jelentkezõ 60 fiatal közül 20 tanulót vettünk fel. A szerzõdéskötéskor többek között olyan ígéret is elhangzott, hogy a tanulók nemcsak itt, Adán kapnak lehetõséget, hanem a legjobbak részt vesznek egy speciális továbbképzésen a Termometal stratégiai partnerénél a német Ina-Walzlager SCHAEFFLER cégnél. Ez azt is jelenti, hogy a német cég is figyelemmel kísérte ezt a projektumot, mivel az õ érdeke is, hogy a Termometal minél nagyobb normaóra-számot tudjon felvállalni, hogy a partneri viszony még jobban ki tudjon szélesedni, amit az eddigiek folyamán a szakember hiány gátolt. A magam részérõl Györe Roland fiatal gépészmérnököt bíztam meg, hogy vezesse és koordinálja ezt a fiatalokból álló csoportot – mondta bevezetõjében Micsiz József.
Györe Roland, a csoport vezetõje a következõket mondta: Ami még az elõzményekhez tartozik, el kell mondani, hogyan is történt a válogatás. Májusban tartottunk egy házon belüli versenyt abból a célból, hogy meglássuk, kik a legerõsebbek, kik a legképzettebbek az újonnan kiképzett diákok között, mert ennek alapján tudjuk kiválasztani azt a hat fiatal új munkaerõt, akik továbbképzésre mehetnek Németországba. A verseny alapján a következõk lettek a legjobbak: Gyõri Zsolt géplakatos (19 éves), Péterréve, Pintér Károly gépésztechnikus, (20) Ada, Juhász Csaba gépésztechnikus (20) Ada, Szollár Róbert géplakatos (24) Ada, Halápi Imre esztergályos, (20) Ada, és Nyilas Róbert géplakatos, (19) Padé.
Október 3-án a csoport már Németországban volt, addig viszont volt mit elõkészíteni. Elsõsorban heti három alkalommal intenzív nyelvtanulás, majd a vízum körüli bonyodalmak, de a végén minden idejében és jól fejezõdött be. Ottani elszállásolásunk Beutelsdorfban, a Szent Hubertusban történt. Ebéd biztosítva volt, míg a vacsorát saját magunk állítottuk elõ. Zsebpénzt a Termometal biztosított. És kezdõdött a három hétig tartó tanulás. Az elsõ héten szigorúan elméleti elõadásaink voltak, a számítógép elõtt ülve leszimuláltuk az adott programot. Megtanultuk, hogy az ISO módos programozásban milyen parancsszavak találhatók. A második héten mindezt megpróbáltuk átültetni a gyakorlatba. Ekkor már az ott tanuló diákokkal együtt ismerkedtünk a gépek kezelésével együtt a programozással is. A harmadik héten már teljesen önállóan, külsõ felügyelet nélkül kellett dolgozni. Ekkor a fiúk már saját maguk programoztak és állították elõ a munkadarabot a CNC gépen.
A vendéglátás maximális osztályzatot érdemel, mind emberileg, mind szakmailag. Talán az elsõ hét volt a legnehezebb, hisz bizonyítanunk kellett, hogy mi is tudunk valamit, nem vagyunk üresek, van alaptudásunk, amire lehet építeni. Azt hiszem, az utolsó napokban a fiúk be is bizonyították, hogy mi mindenre vagyunk képesek. Olyan benyomást hagytunk magunk után, amelybõl világosan látszik, hogy három hét alatt is rengeteget meg lehet tanulni.
Mi az, ami új, amit ott kaptatok, és itthon használhattok?
- Tudni kell, hogy a CNC gépeknél a gondolkodásmód a legfontosabb. Próbáltak rávezetni bennünket arra, hogyan kell gondolkodni egy ilyen marógép mellett, hogy a program ne csak elkészüljön, hanem kivitelezhetõ is legyen. Az eredmény: a hat továbbképzésen részt vevõ közül öten önállóan dolgoznak a CNC marógépen. Ez mindenképen hasznosnak és sikeresnek mondható, hisz mindemellett betekintést nyertek az ottani munkafolyamatba, a munkához való viszonyba, milyen szabályok szerint dolgoznak stb.
Hogyan alkalmazzátok az ott szerzett tapasztalatokat idehaza?
- Törekedtünk ott a helyszínen fotókat készíteni, videó-felvételeket a munkafolyamatokról, ezeket itthon bemutattuk a többieknek, de igyekszünk az adott pillanatban példával is megmagyarázni egy-egy szituációt. Vannak helyzetek, amiket még nem alkalmazunk, de hiszem, hogy idõvel arra is sor kerül. Különben új technológiát ismertünk meg, teljesen automatizált termelést robotok segítségével. Emellett új emberi kapcsolatok, ismeretségek születtek, közülük néhány szorossá vált. Mindenképen megérte, hogy kijutottunk, és állítom, hogy nem veszett el az a három hét, amit ott töltöttünk el – fejezte be Györe Roland.
Ezután újra a cég tulajdonosa, Micsiz úr vette át a szót, és elmondta, hogy ezek a fiatalok egy év alatt egy teljesen új szakmát tanultak meg, hisz azelõtt a nagy többségük nem is találkozott CNC gépekkel. – Ki kell hangsúlyoznom, hogy büszkék vagyunk ezekre a fiatalokra, mert a Termometal egy új utat, új modellt állított fel Adán, ami azt igazolja, hogyan lehet csökkenteni a munkanélküliséget, együttmûködni az oktatási intézményekkel, hogy olyan profilú szakembert képezzünk magunknak, amire a piacnak igénye van. Itt mondanám el, hogy a Termometal nem fél attól, hogy alulmarad a munkaerõpiacon, hisz olyan vizek felé kacsingat, amely tulajdonképpen korunk legmagasabb technológiai vívmányai felé halad. Ennek jegyében állítja fel a technológiáját is. A siker záloga a fiatalokban van, akik ezeket a kihívásokat el tudják fogadni, élni tudnak vele, így maguk is sikeressé válnak.
Lesz-e ennek folytatása?
- Igen, folytatása máris van. A Termometalban 10 fiatalból álló második generáció kezdte el a tanulmányait. Bízom abban, hogy jövõre újabb 6 fiatalt tudunk kiküldeni Németországba egy hasonló jellegû kiképzésre, ahol megkapják a kellõ szakmai kiképzést, de ami még fontosabb: szemléletváltozást hoznak a cégbe, ami átsugárzik az itteni dolgozókra is – fejezte be Micsiz József, a Termometal tulajdonosa.
Vastag János