MEZŐGAZDASÁGI ROVAT
Mi a jarovizáció?
Mínuszok nélkül rossz lesz a termés! Idősebb embertársaink gyakran mondogatják, hogy évtizedekkel ezelőtt milyen zimankósak voltak a telek vidékünkön, és hogy manapság már egy-egy nagyobb havazás is csodaszámba megy. Holott a növénytermesztésben egyes kultúrnövényeink számára nagyon is fontos a mínusz fok és a hó!
Régi megfigyelés, hogy a nagyon enyhe telet követően rosszabbul fejlődik pl. a búza, és nem lesz olyan tömött az állomány sem. A dolog hátterében egy tudományosan is bizonyított folyamat áll, amelyet a tudomány jarovizációnak vagy vernalizációnak nevez.
A vernalizáció vagy hideghatás egy olyan időszakot jelent, amelynek során a környezet hőmérséklete tartósan a fagypont alatti tartományban van. Ekkorra már a búzának az úgynevezett bokrosodási fázisba kell lépnie, és ekkor van szüksége a növénynek a hideghatásra, amely optimális esetben 2-3 hónap. Ha ez a hideg időszak kimaradna a növény életéből, nem hozna termést. Ebben az esetben ugyanis az történik, hogy a hideget igénylő növények esetében az ivarszervek nem differenciálódnak, azaz nem alakulnak ki, így a várható termés vagy elmarad, vagy drasztikusan lecsökken.
Ha a tél rövid, és a tavasz korán beköszönt, akkor nem lesz elég ideje a növénynek a bokrosodásra és a vernalizációra , tehát kevés oldalhajtást hoz, és ebből adódóan kevés termést is. Ha mindez szárazsággal is párosul (száraz tél), akkor a helyzetet az is tetézi, hogy a növénynek a szára is rövid lesz.
Amint látható, a vernalizáció végéig, a szárba szökés megkezdéséig a környezet hőmérséklete a fő faktor. Ezt nevezzük hőszakasznak. A gabonanövény további fejlődését már a fény is befolyásolja, és fokozatosan a fényszakasz veszi át a főszerepet. Ha valóban folytatódik a globális felmelegedés, az alapjaiban rengetheti meg a növénytermesztést vidékünkön, ugyanis a növénytermesztés roppant bonyolult és egymással szoros kapcsolatban álló részekből felépülő rendszer, ezért rossz rágondolni arra, mi történne, ha csak egyetlen részlet is hiányozna belőle.
Csúzdi István