Hol van Anya?
Egy reggel korán virradt. Az asszony felkelt, és új arccal járt. Eszébe jutott édesanyja egykori intése, édesapja szólása, hallani vélte a távoli évek templomharangjának kongását, az iskola csengőjét, a gyerekei sírását, a barátok dala rémlett, mert nagy bulik voltak régen,... Istenem, sóhajtott, és mindent gondosan a szívébe csomagolva, kezeivel testét végigsimítva, eligazította ruháját, és egyenes háttal, új erőtől csillanó szemmel, bizonytalanul félve, hogy bűnt követ el, mondta: „Döntöttem, elmegyek!”
Mindegy most már, mit mond a család, az ember, a barátok, a szomszédok, a falu, menni kell. Egy utolsó kör a városba, ahol int a boltos lány, mosolyog a postás, kedvesen bólint a tanító néni, a bankban „Hogy vagy?”-ot kérdeznek, az autóból valaki dudál..., még itthon! Egy utazótáskába minden belefér. Távolodik a ház, az utca, a falu..., és így lesz „csak anyu”-ból Anya – aki mindent elvitt. Eltűnik a friss kenyér az asztalról, elillan a konyhában készülő ebéd illata is, a kapu inkább zárva, mint nem, a Csöpi kutya mereng kilincsre szegezett szemekkel, az ágy megvetve, a komra üres, a por leszáll és marad, a seprő áll. Így lett Anya nagy, és hiánya elviselhetetlen. Elment az asszony, az értéktelen rongy, amit ugyan ki soha nem mondva, gyűrtünk évekig nem kímélve. Érdekelt-e bárkit, hogy hogy van, amikor elsőnek kelt, és utolsónak feküdt, miközben visszeres, fájdalomtól lüktető lábakkal tartotta a ház falait, marékkal nyelve a gyógyszert, titokban – egészségéért, hogy haragosa ne legyen. Kérdezte-e tőle valaki, miből, vagy meddig és, hogy egyáltalán... Valaki a családban érdeklődött-e az álmai iránt, hogy vannak-e a titkos vágyai, kíván-e valamit, hiányzik-e neki valaki... Asszony és anya, aki évek óta semmiből, tenyérből családot etetett, ott sírt, ahol senki sem látta, és álom helyett terveket szőtt. Ki hitte volna, ő maga sem soha, hogy bánatát, félelmeit összegyűjtve, már majdnem gonosszá válva, újrapörgetve elveti a kockát, és sorsát saját kezében tartva, vásárra viszi a bőrét a család életét, és ... megállja a helyét. Ö! Aki szemrehányásokat hallgatva húzta meg magát, amikor még volt miből megélni. Ö, kinek nem volt beleszólása semmibe, még szép idők jártak, most nyelvi akadályok, kommunikációs korlátok, régi komplexusok, újonnan szerzett hitetlenségek, minden szégyenérzet ellenére, megszerettetve magát – puszta szorgalma és odaadása által, idegenben, külföldön – marad új helyén. Marad, és szemeivel kérdi: ez az odaadás és önfeláldozás, miért nem vitte otthon messzibbre a konyhától és a „csak anyu”-tól!? Ezt most már nem vitatjuk.
Globális gondozási lánc – vagy mi a franc –, amelyben több mint egymillió nő vesz részt évente Európa-szerte, idegen gyermekekre vigyáznak, időseket ápolnak, takarítanak, főznek és bevásárolnak, beépülnek idegen családokba világszerte, lelkükben elnyomva anyaságukat, maguk után hagyva felnőtt vagy még egyáltalán nem felnőtt gyermekeiket, férjüket, családjukat. Anyák, akik telefonon keresztül szeretnek, gondoskodnak, küldik a pénzt, időnkét hazajönnek és ölelnek, az itthon rekedtek pedig ebből megélnek, élnek, útnak indulnak, vagy maradnak, deee belerokkannak. Szétesett családok. Üres házak. Magányos férfiak. Új emberek az utcákon. Menekülnek az emberek..., honnan, hova!? Minden megváltozik egy szempillantás alatt, de vajon Isten pislant néha!? Vagy amikor kételyek közt toporgunk egy helyben, vajon Ő bátorít még egy lépésre?!
Asszonyok! Még akkor is, ha közületek sokan szátokra vettetek engem annak idején, mikor én csak két sarokra mentem el dolgozni, én most Nektek erőt küldök és szurkolok. Kívánom, hogy elégtétel legyen sikeretek minden elhullajtott könnycseppetekért, és saját sérelmeimet félretéve, én úgy döntöttem hiszek bennetek, mert tudom, hogy nagyon nehéz. Nem hasonlítgatom az életem a tiétekhez, hisz külön utakon értünk idáig, de azért jobban megbecsülhetnénk egymást, mert ha összedobnánk a problémáinkat egy rakásra, úgy is mindenki a sajátját venné vissza, ezért jó lenne elgondolkodni, hogy mire vagyunk irigyek, hogy öt év múlva ugyanezek a dolgok lesznek-e fontosak, és hogy érdemes-e az időnek időt adni, elviselve egymás ítéleteit, mivel az a nagy helyzet, hogy a jó és a rossz is elmúlik. Ezért, Asszonyok, tegyétek a dolgotok, és ne egyétek magatokat csontsoványra ott az idegenben, ne nehezítsétek még jobban az álmatlan éjszakáitokat bűntudattal, nincs miért... Az Isten meg nem azért kell, hogy szeressen bennünket, mert jól viselkedünk, hanem azért, mert ő az Isten, és az a dolga! A szememben Ti, a magatok módján, a jelen egyfajta hősei vagytok. Kővel dobálásotokért cserébe meleg baráti biztatást küldök itthonról, büszkén, mert adaiak vagytok – maradtok.
Pergel Zsaklina