A népzene és néptánc őszinte erejű ünnepe
Vadvirág Tavaszi Fesztivál Adán
Egy közösség baráti szálai szövődtek erősebbé a hétvégi Vadvirág Tavaszi Fesztivál alkalmával Adán, mely közösség ösztönzően példaértékű a tiszta emberi kapcsolatok ápolását tekintve, és amely az összetartozás szükséges egységeként létezik.
– A táncház-mozgalom egyre népszerűbb, értéke pedig felbecsülhetetlen szellemi kincs. Igyekszem minden alkalommal más csoportot hozni adai barátainkhoz, hogy szélesebb körű fiatalságnak tudjam megmutatni, a Délvidék nem Szegeddel zárul, hanem a határon túl is őriznek magyar néphagyományt, amit akkor tud valaki értékelni, ha átlépi a határt, és személyesen tapasztalja meg azt – mondta Törökné Csécs Lenke, a debreceni Főnix Gyermek- és Ifjúsági Néptáncegyüttes művészeti vezetője, aki a Vadrózsák tánccsoportot vezette el az adai rendezvényre, és akiket a vendéglátók egy különleges kirándulással leptek meg.
Az aracsi pusztatemplomnál
– Első állomásunk Beodra volt, ahol Bővíz László plébános fogadta csapatunkat, és mesélt a településről, a templomról. Felemelő élményben volt részünk – hangsúlyozta Varga Lívia, az adai Vadvirág Hagyományápoló Kör elnöke –, ezután az aracsi pusztatemplomhoz látogattunk, amelynek történetét még beodrai látogatásunk alatt osztotta meg velünk az atya. Vendégeinkkel később az óbecsei Than-fivérek emlékházába látogattunk, majd Zentára utaztunk, ahol Döme Szabolcs idegenvezetésével együtt megtekintettük a zentai csata emlékművét, a révészt ábrázoló szobrot, a városháza épületét, tűzoltólaktanyát, valamint a gimnáziumot. A programsorozat kitöltötte egy napunkat, és örömünkre szolgált, hogy a hozzánk ellátogató debreceni fiataloknak mutathattunk vajdasági kincseinkből.
A Fesztivál szombat délelőttjén hagyományos piaci kavalkáddal indítottak az adai és debreceni néptáncosok, felhíva a figyelmet a rendezvény esti gálájára. Meghívásként ízelítőt táncoltak a helyi piactéren és a város központjában. Az esti gálára csatlakozott hozzájuk a temerini Szirmai Károly MME felnőtt tánccsoportja, valamint a kelebiai Vackor táncegyüttes is, amelynek tagjai rendszeres résztvevői az adaiak ünnepségének. A nagyszabású gálán a vendégek mellett fellépett a Vadvirág HK minden zenész, valamint táncos csoportja is. A fellépők több tájegységet bemutatva tették igazán színessé az esti műsort. A színházteremben összegyűlt közönség állva tapsolt, így üdvözölve a határtalan barátsággal ünneplő ifjú generációt. A fesztivál fáradhatatlan zenészei voltak Polyák Dániel, Sterbik László, Katus Gábor és Varga Balázs. A népi kultúra iránt érdeklődők fergeteges ünnepét ez alaklommal az adai Önkormányzat támogatta, de a Vadvirág HK fiataljai, valamint a növendékek szülei is nagyban hozzájárultak a Fesztivál zökkenőmentes lebonyolításához.
A gála után a fesztiválozók a Vadvirág HK székházában folytatták az estét, ahol Kalocsai Teréznek és Szabó Ilonának, a Kör szakácsnőinek ízletes vacsorája fokozta a táncházas hangulatot.
Az adai Vadvirág Hagyományápoló Kör a néptánc és a népzene őszinte erejének, valamint az összetartozás tudatának közösségformáló hordozója. Ösztönző és kapcsolatépítő jelleggel érvényesül a táncház-mozgalom lüktetésében.
Felvételek a Vadvirág Tavaszi Fesztivál bemutatójáról az adai piacon és a beltéren, április 11-én
Lajkó Szilvia