101-szeres véradó
A Vöröskereszt Ada községi szervezete a zentai vérátömlesztő állomással együttműködve évente két alkalommal szervez véradási akciót az adai Műszaki Iskolában.
– Az őszi akció előtt mindig szoktunk a végzős osztályokban ismeretterjesztő előadásokat tartani, ahol a fiatalokat felvilágosítjuk arról, hogy ki lehet véradó, hogyan készüljenek a véradásra, kinek és miért jó a véradás – magyarázta Krizsán Vilmos titkár. – Minden egészséges ember, aki a 18. életévét betöltötte és még nem múlt el 65 éves, lehet véradó. Véradás alkalmával egy ingyenes, kisebb orvosi vizsgán esnek át a humánus emberek. Minden levett véregységet laboratóriumba kivizsgálnak. Ha netalán rendellenességet észlelnek, azonnal visszajeleznek. A leadott vérmennyiségünk után a sejtjeink újulnak, így szervezetünk ellenállóbbá tud válni a betegségekkel szemben. Fittebbek leszünk. Lelkileg is kellemes érzés, hogy bajbajutott embertársunkon tudunk segíteni, hiszen a leadott vérmennyiség a zentai kórházba kerül felhasználásra. A tavaszi akciónkat a húsvéti szünet előtt ejtettük meg, március 31-én, így a diákok kicsit hosszabb szünetnek örvendhetnek, hiszen az iskola megtartja a törvénnyel előirt határozatot, hogy a véradás napja és a rákövetkező nap szabad a véradók számára. Kezdetben, illetve a középiskolások számára valójában ez a leginspirálóbb, ami bátorságot ad nekik elhatározásukban. Meg kell hagyni, hogy közülük többen az életük későbbi szakaszában is véradók maradnak. Miroslav Belančić is egyik ilyen diák, hiszen ő is első alkalommal a MSC diákjaként adott vért, ma pedig újra kezdte a véradások számlálását ismét a Műszaki Iskolában mint 101-szeres véradó. Gratulálunk neki!
Miroslav Belančić
– Hogyan jött a véradás gondolata? – fordultam a százegyszeres véradóhoz
– Az első véradásom középiskolás koromban történt – kezdte válaszát Miroslav Belančić – Adán jártam a MSC-be, és egy alkalommal volt egy propagálás önkéntes véradásra. Mint fiatalok, kedvet kaptunk, hogy kipróbáljuk. Bezzeg, amikor eljött az a nap, akkor nem sokan jelentünk meg, de azért elegendő számban. Köztük én is. 1982. március 13-án ez volt az első véradásom. A fő ok volt az is, hogy fiatalok voltunk, és ez kihívás volt számunkra, hogy kipróbáljuk, de már akkor kezdtük felfogni, hogy végül is humánus dolog, és így tudunk segíteni másokon, de azt is kezdtük megérteni, hogy a saját egészségünk érdekében is jó a véradás. A folytatás az lett, hogy beindult az önkéntes véradásom. Az első három véradásom középiskolás koromban történt, a 10.,11.,12. a katonaság alatt 1985-ben, és úgy mondván, ez a mai napig folytatódott. Tavaly december 20-án megvolt a 100. váradásom és most nemrég a véletlen úgy hozta, hogy megint a Műszaki Iskolában (valamikor MSC), ahol először adtam vért, ott adhattam a százegyediket is. Azt mondják, hogy ha az ember többször ad vért, akkor függővé válik, de ez nem állja meg a helyét. Az a tudat, hogy az ember a társadalomnak egy része, az önkéntes véradók a társadalomnak egy olyan része, akik humánus dolgot cselekednek, egy megelégedettséget vált ki belőlük, és jó érzés egy ilyen csoport tagjának lenni. A másik pedig az, hogy ezzel az ember a saját egészségét is ellenőrizheti, vérnyomás, cukorszint, és persze a vér át van vizsgálva különböző vírusok szempontjából. Amit biztosan tudok, az a hepatitis B és C, az AIDS meg a szifilisz is, úgyhogy az ember tudja követni az egészségi állapotát ezen a módon.
Azt is kell tudni, hogy van egy általános felfogás, hogy 1000 polgárra 40 önkéntes véradó kell, hogy legyen. Legtöbbször a Potisje szerszámgépgyárban való munkaviszonyom alatt adtam vért, és akkor ott a munkavállalók 10%-a volt önkéntes véradó. Sajnos mára a közösségek csupán csak 1-2%-a véradó. Szóval, ez nem elegendő. Szeretném felhívni az olvasók figyelmét, hogy aki csak bír, és aki egészséges, 18-65 éves korig adjon vért! Évi szinten a nők háromszor, a férfiak négyszer adhatnak vért. Ennyi véradás után szilárddá vált bennem a fiatalkori felismerésem a véradással kapcsolatosan. Állítom, hogy ez nagyon humánus dolog. Egy közösség, hogy működhessen, minél több önkéntes véradója kell, hogy legyen. Sajnos, van rá szükség! Mondják, hogy az ember szavatossági ideje 50 éves koráig tart, utána már nagyon oda kell figyelnünk az egészségünkre, de ha az egészség megengedi, akkor én szeretném folytatni. Ilyenkor nem is az a lényeges, hogy az ember hányszor adott vért, hanem az, hogy bírjon még adni.
– Összesen hány liter vért adott élete során?
– Statisztikával nem foglalkoztam soha, de amikor a 100. véradásom megtörtént, akkor, összeadtam az addig leadott vérmennyiséget. Kezdetben 2,5 dl vért adtunk fiatalon, ez a mennyiség lassan 3 dl-re majd 3,5 dl-re nőtt, de több, mint 50 véradás alkalmával 4,5 dl vért adtam. A 100. váradásommal bezárólag 38,6 liter vért adtam. Egy felnőtt emberben átlagosan 5,5 liter vér van, vagyis több, mint hétszer kicserélődött a vérem, és jól érzem magam, de ahogy mondtam, az általános egészséget is figyelemmel kell kísérni. Betöltöttem az 50 évet, és eljött az idő, hogy átvizsgáltassam magam. 1989-ben voltam orvosnál betegként egy műtét miatt. Úgy gondolom, hogy a véradás jelentősen belesegített, hogy máig legényesen tudtam érezni magam. Mivel a szavatossági időm lejárt, komolyabban kell venni az egészségügyi ellenőrzéseket, de ha az egészségem megengedi, természetesen folytatom.
– Az első és a százegyedik véradás helyszíne megegyezik Milyen érzés?
– Furcsa érzés volt, amikor az iskola felé haladtam. Felidéztem az iskoláskoromat, de megelégedettséget éreztem, amikor a megláttam, hogy gyülekeznek a fiatalok véradásra. Remélem, szép számban tudják majd folytatni. Örömteljes volt az érzés, amikor újra ágyban feküdtem, és ott adtam a vért, ahol első alkalommal. Felidéztem a múltat. Pontosan 33 év telt el. Olyan, mintha tegnap lett volna. Mindenkinek üzenem, hogy sosem késő elkezdeni!
– Tavaszi véradási akciónk sikeres volt, hiszen 28 fiatal jelentkezett, 25-nek sikerült is vért adniuk, közülük 4 első ízben adta karját a tű elé. Köszönjük véradóinknak azok nevében is, akiknek szükségük lesz az életmentő vérre. Köszönjük a középiskolának, hogy lehetőséget adott az akció végrehajtásához – zárta le Krizsán Vilmos.
Lajkó Szilvia