Legújabb szám - Najnoviji brojSzerkesztõség - UredništvoAnyakönyvi hírek - Vesti od matièaraArchívum - Arhiva

2013. július

Címoldal
Átadták Ada község elismeréseit
Ada község napja - 2013
Aratás
Községi hírek
Ada napi rendezvények
„Mi a művészet?...
Aratás
Cirkusz
Laboratóriumi berendezés ajándékba
Építészek Egerben és Szarvason
Tudatos fürdőfejlesztésre van szükség
130 éves lehetne
A fény barátai
Egy hét hagyomány
Ez elment kaszálni…
Hírek
Fiatalok írják
Nyelvi figyelő
Teológiai gondolatok
Zöld levél
Szakszervezeti hírek
A Körkép arcképcsarnoka – VIII.
Kutyabaj
Baráti találkozó
Osztálytalálkozók
Impresszum

KUTYABAJ

    A képen látható mozdulat-sort a kutyák gazdái naponta láthatják, ameny-nyiben kedvencük bolhássággal küzd. Ennek megszüntetése érdekében legtöbbször a hagyományos módszerekhez folyamodnak a gazdák. Ezek közé tartozik a különböző bolhaölő sprayek, porok használata, a kutya fürdetése, valamint az illatos nyakörv felhelyezése, ám elmondható hogy mindezen módszerekkel a bolhaállomány létszáma ugyan kis mértékben csökkenthető, de végleges és teljes fokú megoldást nem nyújtanak a bolhásság sikeres megszüntetésére. Sokan talán nem is tartják ezt komoly betegségnek, és hajlamosak félvállról venni. Azonban nem árt elmerülnünk a részletekben, hogy közelebbről is megismerjük a bolhásságot, és ezen baj megoldását.

    Bolhásság – I. rész
    A 2200 bolhafaj közül hazánkban a Ctenocephalides felis - a macskabolha - és a Ctenocephalides canis - a kutyabolha - a gyakori fajok. Az általuk okozott kár az állatok izgatásából, a nyáluk keltette allergiás bőrreakcióból, galandférgek lárváinak és baktériumoknak a közvetítéséből áll.
    A bolhák 0.5 mm nagyságú, ovális- tojás alakú-, fehér színű és sima, nem tapadós felszínű petéiket a gazda - kutya, macska - szőrzetébe rakják, mely peték hamarosan lepotyognak a gazda bundájáról a környezetbe, a padlóra, szőnyegre, talajra, ahol 1-6 nap alatt belőlük a következő stádium a lárva kel ki.
A lárvák 1-5 mm hosszú, karcsú, fehér, apró szőrszálakkal gyéren borított testű fejlődési alakok, melyek szerves törmelékekkel és a számukra külön ürített, emésztetlen vérben gazdag bolhaürülékkel táplálkoznak. Ez utóbbi elfogyasztása nélkül, valamint alacsony páratartalmú és hűvös területeken gyorsan elpusztulnak. A fénykerülő lárvák aktív vándorlásra alkalmasak, még a nagyítóval jól láthatóan hepehupás padlószőnyegen is képesek 3-6 métert megtenni naponta. Mivel a lárvastádium a külső körülményektől függően 5-21 napig tart belátható, hogy ezen idő alatt a lárvák bejárhatják a lakás minden zegzugát.

    A lárvastádium végeztével a lárva egy selyemszerű gubót - un. kokont - fon maga köré,  s ebben folytatódik az érési folyamat, a fél centiméteres kokon falán hamarosan átsejlik a fiatal bolha teste. A bábon belül 1-2 hétig de akár 350 napig is várakozhat a fiatal bolha egy arra járó gazdára, mely gazda a jelenlétét az általa kibocsájtott szén-dioxid, pára, testhő és mozgás által keltett rezgés árulja el a parazitának. A szőnyeg- vagy fűszálak tetején helyeződő kokonból a fiatal bolha rendkívüli precizitással bújik ki 's ugrik a gazdára. A pontosság létének feltétele, mert ha 3 napon belül nem tud vért szívni, akkor elpusztul.
    (Itt említem, hogy az A nyolcadik utas a halál c. sci-fi alapötletét a bolha biológiája adta.)
    Az éhhalál küszöbén álló fiatal bolha hajlamos elfeledkezni arról, hogy ki lesz a gazdája, így fordulhat elő, hogy egy életmentő uzsonna erejéig megkóstolja egyéb kedvencállataink 's az ember vérét is. Az első vérszívás után 24-48 órával a nőstények már petéket raknak, átlag napi 20-30 darabot kb. 50, extrém esetben 100 napig. A bolha átlagos életciklusának hossza 3-6 hét, szélsőséges, ill. ideális körülmények között lehet 10 nap vagy akár 350 nap is.
    A bolhák biológiájának megértéséhez, az ellenük való védekezéshez elengedhetetlen a fenti ábra értelmezése, mely ábra azt szemlélteti, hogy a gazdából- kutyából, macskából - élő bolhanépességnek csupán 5%-a az idegesítően ugráló felnőtt egyed, 10 % a környezetben báb, 35 % aktívan mozgó lárva és 50 % pete vagy tojás található a gazdák környezetében.
    Tehát ha 5 bolhát találunk egy kutyán vagy macskán, akkor összesen 95 kokon, lárva és pete található annak környezetében. Ez bizony elgondolkodtató!

Gecse Attila
Forrás: dr. Szőke István állatorvos

juli 2013.

Naslovna strana
Dan opštine Ada - 2013
Opštinske vesti
Vesti
Aktivnosti sindikata
Impresum


Design by VA