Táncos kárpát-medencei barangolás
Táncház, kézműves-foglalkozások és néptánc-gála várta az érdeklődőket a IX. Tavaszi Vadvirág Fesztiválon, amelyet hagyományosan május utolsó szombatján szerveztek meg. Az adai színházteremben helyet kapó rendezvény házigazdája a Vadvirág Hagyományápoló Kör volt, amelynek mintegy nyolcvanfős tagsága megmutathatta magát a fesztiválon, s számot adhatott legújabb sikereiről, eredményeiről.
Az egyesülettel sok helyen jártunk már, sok helyre hívtak, és sok helyen láttak vendégül bennünket. Ezt szerettük volna viszonozni, amikor megszerveztük az első fesztivált kilenc évvel ezelőtt – magyarázta Varga Lívia, a Vadvirág Hagyományápoló Kör elnöke. – A fesztiválon napközben programokat rendezünk a gyerekeknek, és aztán este pedig a színházteremben gálaműsorral örvendeztetjük meg az adai közönséget. Ilyenkor nemcsak a Vadvirág, hanem a vidékről érkező táncegyüttesek is közönség elé lépnek. Minden évben meghívunk egy határon túli táncegyüttest is. Már voltak Erdélyből vendégeink, érkeztek már Magyarországról, Ausztriából tánccsoportok, az idén pedig a horvátországi Laskó Petőfi Sándor Művelődési Egyesületének táncosait láthatjuk vendégül. Szeretnénk az egész Kárpát-medencére kiterjeszteni a fesztivált. A Felvidéken is már vendégeskedtünk, és reméljük, hamarosan mi is viszonozhatjuk a meghívásukat. Már hagyománnyá vált, hogy a rendezvényt mindig felvonulással nyitjuk. A Vadvirág székházából indulunk, természetesen népviseletben, majd a piacon és a nyári színpadon megállunk néhány tánc erejéig, s dalolva megyünk vissza a székházig.


A felvonulással párhuzamosan kézműves foglalkozások kezdődtek. – tette hozzá Varga Imola, a kézműves foglalkozások egyik vezetője – Tavaly szerveztünk először ilyen programot, amely nagyon sikeres volt, tetszett a gyerekeknek, ezért úgy döntöttünk, hogy az idén is folytatjuk. Először az óvodásokkal gyűjtöttünk tavaszi virágokat, amelyekből koszorúkat fontunk a lányok hajába. Azután kezdődött a gyöngyfűzés a topolyai Diményi Ibolya vezetésével, a nemezeléshez pedig a temerini Lukács Fodor Valéria adott útmutatást. A kézműves foglalkozáson kívül táncház is várta a gyermekeket. Resócki Rolandtól és Rácz Szabó Ritától tanulhattak új lépéseket és dalokat a táncolni vágyók. Azt tapasztaltuk, hogy a legaprajának a kézműves foglalkozások tetszenek a leginkább, az idősebbek számára viszont a gálaműsor utáni táncház a fesztivál legizgalmasabb része.
Az esti ünnepi néptánc-gálán kárpát-medencei barangolás várta a lelkes közönséget. A laskói táncosok, a temerini Szirmai Károly Magyar Művelődési Egyesület két tánccsoportja és a házigazda tánccsoport előadásában moldvai, somogyi, székelyföldi mezőségi és dél-alföldi táncokat láthattak az érdeklődők, és természetesen színpadra léptek azok a táncosok, énekesek és zenészek is, akik a nemrégiben megtartott néptánc és népzenei vetélkedőkön kiválóan szerepeltek.
A fesztivált este táncház zárta, ahol a talpalávalót a Véka együttes szolgáltatta.
Józó Krizsán Mónika