Teológiai gondolatok
A SZENTSÉGEK
A szentségek Krisztus által alapított, hatékony, látható és az Egyházra bízott jelek, melyek az ember számára a láthatatlan isteni kegyelmet következik. A szentségeknek az a rendeltetésük, hogy az embereket megszenteljék, Krisztus testét felépítsék, és Istennek megadják a kellő tiszteletet.
Minden szentség feltételezi a hitet. Minden szentségnek két eleme van: a látható, külső jel, mely szavakból, cselekményből vagy tárgyból áll, és a belső, láthatatlan jel, mely nem más, mint Isten működése bennünk.
A szentségek azért hatékonyak, mert bennük maga Jézus Krisztus működik. Minden szentség ex opere operato ( a végbevitt cselekvésből magából) hat, Jézus üdvözítő művének erejéből. Ebből következik, hogy a szentség nem annak a személynek igaz volta alapján valósul meg, aki kiszolgáltatja, vagy aki fogadja, hanem Isten hatalma által. Ha tehát egy szentséget az Egyház szándéka szerint szolgáltatnak ki, és úgyis ünnepelünk meg, Krisztusnak és az ő ereje által a kiszolgáltató szolga személyes szentségétől független. De a szentségek gyümölcsei függnek annak hozzáállásától, aki felveszi őket.
A szentségeket három nagy csoportba soroljuk: a beavatási, a gyógyulás szentségek, és azok, amelyek másokat szolgálnak.
Azokat a szentségeket nevezzük beavatási szentségeknek, melyek lehetővé teszik az emberek isteni természetéből és az isteni élet kincseiből való részesedést. Ide tartozik a keresztség, a bérmálás és az eucharisztia szentsége.
A beavatási szentségekkel az ember krisztusi új életet kap. Ez az új élet azonban a rosszra való hajlamosság következtében nagyon törékeny dolog, ezért Krisztus olyan szentséget alapított, mely lehetővé teszi az újonnan elkövetett bűnök meggyónását. Ez a szentség a bűnbocsánat (a megtérés, a bűnbánat, a gyónás és kiengesztelődés) szentsége. Ebbe a csoportba tartozik a betegek kenete is, amely érettebbé teheti az embert és elvezetheti Istenhez.
Két szentség: az egyházi rend és a házasság szentsége mások üdvösségére irányul. Ezért kapták a közösség szolgálatának szentségei megnevezést.
Morvai Matild