Szakszervezeti hírek
NYÍLT LEVÉL A KORMÁNYHOZ
Szerbia Önálló Szakszervezetei Szövetsége 2011. február 3-án nyílt levelet intézett a Szerb Köztársaság kormányához a foglalkoztatottak, nyugdíjasok és általában véve a polgárok egyre súlyosabb anyagi-szociális helyzete miatt, a következő tartalommal:
«Szerbia Önálló Szakszervezetei Szövetsége a legélesebben tiltakozik az év elején tovább folytatódó, a közszükségleti cikkekre és energiahordozókra vonatkozó drámai és mértéktelen drágulási hullám ellen, amely a foglalkoztatottak és nyugdíjasok családi bevételét alapjaiban rázza majd meg, és olyan időszakba juttatja vissza Szerbiát, amelyről úgy véltük, már végleg mögöttünk maradt. A Szakszervezet rámutat arra, hogy a foglalkoztatottak anyagi-szociális helyzete nagymértékben romlik, és ez az év folyamán még kifejezettebb lesz majd. A szerbiai életszínvonal az előző évben 30 százalékkal csökkent, olyannyira, hogy itt történelmi minimumhoz értünk. Országunkban kb. 2 millió szegény sorsú polgár, egymillió munkanélküli él, és körülbelül egy millióan a létminimum szintje alatt tengődnek.. A foglalkoztatottaknak több mint 10 százaléka nem kap fizetést, vagy kisebbet kap a minimálbértől. A nettó átlagkereset és a polgárok vásárlóereje tekintetében Szerbia a régióban az utolsó helyen áll. A kiskereskedelmi árak és a létköltségek a tavalyi évben 10,4 %-ot emelkedtek, míg januárban folytatódott a drágulási hullám, az élelem ára 2-15, illetve a létfenntartási költségek 5-20%-kal emelkedtek. Ugyanakkor, a márciusra bejelentett villanyáram- és kőolaj-drágulást, kész csoda lesz, ha a polgárok túlélik. Emellett, szociális párbeszéd nincs, a fennálló munkaügyi jogokat pedig folyamatosan megsértik. A foglalkoztatottak nap-nap után tiltakoznak, elégedetlenségüknek egyre drasztikusabban adnak hangot. Mindez Szerbiát új krízis-időszakba vezeti, amiért kizárólag a kormány felelős, hiszen úgy látszik, elfelejtette, hogy programjának kulcsfontosságú eleme éppen a szociális felelősség fokozása volt, illetve a gazdasági célok egyike – Szerbia polgárai életszínvonalának növelése. Szerbia Önálló Szakszervezetei Szövetsége követeli a szerb Kormánytól és az illetékes minisztériumoktól, hogy minél sürgősebben bírálják felül az árak idei emelését, valamint hogy idejében elejét vegyék a bejelentett drágulásoknak, amelyekre semmi esetre sincs gazdasági indok, hanem csupán az ügyviteli gyengeségeket akarják ellensúlyozni, negatív hatásait áttenni a végső fogyasztókra. Kérjük a kormányt, teremtsen megfelelő körülményeket a keresetek növekedéséhez, és ne adjon okot az elégedetlen munkások tiltakozására azáltal, hogy időben kezdi meg az ágazati szakszervezetekkel a tárgyalásokat az elfogadható megoldások feltárására. Elvárjuk, hogy rövid határidőn belül megfelelő intézkedéseket hozzon meg, ellenkező esetben Szerbiára kollapszus és tömeges népi elégedetlenség vár.» *
A Szerbiai Tanügyi Szakszervezet a 2010. december 20-i döntése alapján, törvényes sztrájkba lépett, rövidített órák tartásával, 2011. január 28-tól kezdődően, mivel nem váltak gyümölcsözővé a kormánnyal és az illetékes minisztériumokkal folytatott tárgyalások, miszerint protokolláris aktust írjanak alá a 2011. évi fizetésemelésről, a 2009., 2010., és 2011. évre szóló jubileumi jutalmak, illetve a nyugdíjba vonultak részére a végkielégítés kifizetéséről. Ada község területén valamennyi általános és középiskola, e szakszervezet tagjai, csatlakozott a sztrájkhoz, amelynek a Köztársasági Szakszervezeti Bizottság határozata és a Protokollnak az elfogadása vetett véget. Ez azután történt, hogy a Kormánnyal és minisztériumokkal e dokumentumot aláírták, amiről Nyilatkozatot adtak ki, az estleges téves és rosszindulatú információk terjedésének megakadályozása céljából, úgy a médiákban, mint a tagság között. A Protokoll ezen ág foglalkoztatottai részére 13,65 és 14,6 százalékos fizetésemelést tartalmaz, 15.000 foglalkoztatott számára legkésőbb szeptemberig a 2009,2010 és 2011. évi jubileumi jutalmak kifizetését, illetve az elmaradt végkielégítéseket már elkezdték fizetni, és legkésőbb márciussal bezárólag kifizetik. Ezen jogok a költségvetési bevételtől függetlenek és nem csökkenthetők, viszont az ágazati szakszervezet nyomására az aláírt protokoll szerint, további fizetésemelés esedékes, szociális párbeszéd útján, amennyiben a költségvetési bevételek 2%-os növekedése alapján.
Meg kell jegyezni, hogy pillanatnyilag folyamatban van a rendőrség egy részének a sztrájkja, míg az egészségügyi-szociális ágazati szakszervezetek Köztársasági, Tartományi, és Belgrád városi Bizottsága 2011. február 9-én, a Kormány épülete előtt tartott közös megbeszélést, amelyről követeléseiket átadták az illetékes minisztériumoknak, az ezen ágazatban dolgozók anyagi-szociális helyzetét illetően. A tárgyalásokat e követelések kapcsán 2011. február 16-án folytatják.
Belančić Miroslav
(fordította Bakos Zoltán)