Utcák, nevek – utcanevek - V.
Az utcák egyéb megnevezései közé sorolhatóak azok az utcák, amelyek sem földrajzi, sem személynevekhez, sem pedig eseményekhez nem kötődnek, inkább helyi jelleget vagy más meghatározást képviselnek. Ilyen neveket visel 26 utca, ami 23,42 %-ot tesz ki az összes utcák közül. Ebbe a besorolásba a következők tartoznak: Srednji mali put (Középső kisút), Radnička (Munkás utca), Studenička (Studenica), Bunarska (Kút utca), Južni mali put (Déli kisút), Španskih boraca (Spanyol harcosok), Severna (Északi u.), Nova ulica (Új utca), Senćanski put (Zentai út), Vinogradska (Szőlősor), Gornji rit (Felsőrét), Proleterska (Proletár u.), Školska (Iskola u.), Partizanski trg (Partizán tér), Pionirska (Pionír utca), Vojvođanskih brigada (Vajdasági brigádok), Put za skelu (Kompra vezető út), Topolski put (Topolyai út), Macedonski salaši (Macedóniai szálások), Veliki put (Nagy út), Zadrugarski put (Szövetkeze-ti út), Grobljanska (Temető utca), JNA (Jugoszláv Néphadsereg), Obala Tise (Tiszapart), Molski put (Moholi út), Bečejski put (Becsei út).
IV.
A személyneveket viselő utcákról már szóltunk a II pont alatt, de ott csak általában beszéltünk róla, tekintet nélkül a személyről és annak nemzeti hovatartozásáról. Ezúttal szétválasztjuk a neveket viselő utcákat, aszerint, milyen nemzetiségű az utca névadója.
Kezdjük a magyar nevekkel. Azonnal leszögezhetjük, hogy ezek a nevek három csoportba sorolhatók: l. magyarországi kiemelkedő személyek nevei, 2. vajdasági, és- 3. helyi (adai) személyek nevei.
1. Magyarországi közismert és jelentős személyekről mindössze 7 utcát neveztek el az akkori rezsim képviselői. Ez az össz utcák számának csupán 6,30%-a. Ezek: Ady Endre, Arany János, Dózsa György, József Attila, Kossuth Lajos, Petőfi Sándor, Táncsics Mihály. (Megjegyzés: a II. pont alatt 8 utcát tüntettem fel, amelyek magyarországi személyneveket viselnek. Oda soroltam ugyanis Kiss Ernőt, az 1848-as szabadságharc tábornokát. Később azonban kiderült, hogy nem arról a Kiss Ernőről van szó, hanem a baranyai származású, a háború előtti Vajdaság tartomány Kommunista Szövetség titkáráról, aki szintén Kiss Ernő és a megszállók 1941-ben kivégeztek.)
2. Tartományunk az utcanevek adása idején (legyen az előbbi vagy későbbi időszak), önállósága, fejlettsége, kultúrája, politikai irányvonala ellenére is csak két nevet „adott” Ada utcáinak: Bogdánfi Sándor és az előbb említett Kiss Ernő. Mindez csupán 1,80%-ot jelent az utcák számához viszonyítva.
3. Ezek után könnyű megállapítani, hogy a legtöbb magyar nevet viselő utca kizárólag helybeli – adai – személyek nevei. A kimutatás szerint ezeknek a száma 18, ami az utcák számának 16,20%-át teszi ki. Ezek a személyek a következők: Halász József, Bakos Kálmán, Boja András, Spang József, Varga József, Cseh Károly, Apró Ferenc, Szeles József, Török Mihály, Sóti János, Varga János, Pergel Flórián, Sóti József, Fodor Sándor, Sterbik Péter, Dósa András, Szabó Szepesi László, Krizsán Máté. Tudni kell, hogy ezek közül jó néhány név, a szerb és más nemzetiségűekkel együtt, az 1970-es években kerültek az utcák névjegyzékébe, amikor kiépültek városunk új lakónegyedei mint az északi rész, a Macedónia nyugati része, új utcák ugyanebben a városrészben. Az utcák neveit nem polgári kezdeményezés alapján határozta meg az illetékes községi hatóság, hanem azt átengedte az akkor Harcos szövetségnek és innen van az, hogy a 18 adai név között nem található más név ellenállók, harcosok, párttagok nevein kívül. Sokat közülük nem is ismerünk, a fiatalabb generáció pedig nem is hallott róluk. A legismertebbeken kívül, mint Halász József, Bakos Kálmán és Cseh Károly, a többi név, illetve személy csak nagyon szűk körben ismerős. Elvitathatatlan azonban az is, hogy ezek az emberek sokat tettek azokban az időkben szülőhelyükért, de szélesebb értelemben is, sokan életüket vesztették egy új eszméért, ez mind elismerést érdemel. Ám mégis: amikor az utcák neveiről döntöttek az illetékesek, figyelmen kívül hagyták pl. az irodalmat, művészetet, tudományt stb. ahol nyilván található lett volna olyan adai személy, akiről ténykedése révén utcát nevezhettek volna el. Erre azonban nem került sor, talán mert a túl hazafias érzés a kor szellemével összhangban kerekedett felül, így figyelmen kívül maradt minden ami nem a szocialista önigazgatással, a harcokkal, az ellenállással volt kapcsolatban.
Ha munkásságuk szerint vizsgáljuk az eddig felsorolt magyar személyeket, akikről utcákat neveztek el, azt tapasztaljuk, hogy a 27 személy között 5 irodalmár (író, költő), 3 történelmi személyiség és 19 harcos, ellenálló, vagy éppen kiemelkedő párttag van.
A szerb illetve más nemzetiségű személyekről elnevezett utcák száma 44, ami azt jelenti, hogy az össz utcák számához viszonyítva ez 39,64%-ot tesz ki. A szerb neveken kívül találkozunk horvát, szlovén, montenegrói, orosz nevekkel is. A 44 név között 4 adai személy neve szerepel. Ime a 44 név, nem ABC sorrendben: Ivan Milutinović, Vojislav Ilić, Vase Stajić, Ljuba Nenadović, Jovan Sterija Popović, Stevan Sremac, Miroslav Antić, Đuro Đaković, Svetozar Miletić, Karađorđe (Karađorđe Petrović), Svetozar Marković, Vuk Karadžić, Savo Kovačević, Đura Jakšić, Lazo Kostić, Petar Kočić, Dimitrije Tucović, Obilić (Miloš Obilić), Branko Radičević, Nikola Tesla, Dositelj Obradović, Lenjin, Marko Miljanov, Moša Pijade, Mita Radujkov, Rade Končar, Marko Orešković, Franjo Rozman, Boris Kidrič, Žikica Jovanović Španac, Maršal Tito, Ivo Lola Ribar, Rade Popović, Pupinova (Mihajlo Pupin), Zmaj Jovina (Jovan Jovanović Zmaj), Petar Drapšin, Paja Radosavljević, Njegoševa (Petar Petrović Njegoš), Žarko Zrenjanin, Nušićeva (Branislav Nušić), Hajduk Veljko, Đuro Daničić, Nenad Dudvarski, Dušan Sedmakov.
A felsorolt személyek munkásságát tekintve ebben az esetben is az tapasztalható, hogy több mint a fele harcos, ellenálló vagy pártfunkcionárius – 23, továbbá irodalmár (író, költő) -13, államférfi illetve történelmi személyiség – 6, és tudós, feltaláló – 2.
Vastag János