Könyvbemutató Moholon
Március utolsó szombatján (29-én) a zsúfolásig megtelt moholi színházterem közönsége előtt bemutatásra került Baranyi István nyugalmazott anyakönyvvezető Mohol rendezett tanácsú nagyközség-mezőváros címet viselő könyve. Bevezetőt Patyi Lajos a Moholi Helyi Közösség tanácselnöke mondott, majd Bunyik Zoltán tartományi képviselő szólt az effajta kutatómunkáról és a monográfia írásáról. A kötetet Fodor István a zentai Levéltár igazgatója méltatta, és röviden elmagyarázta annak megszületését. A közönséghez szólt még Bognár Mihály, a szerző gyermekkori barátja is.
Baranyi István, Fodor István
A nagy érdeklődést kiváltó helytörténeti kötet megírásának nehézségeiről, az útközben megtapasztalt sikerélményekről, a több mint 20 év munkájáról, maga a szerző így nyilatkozik:
„Elérkeztem életem egyik legnagyobb kihívásának eredményes beteljesüléséhez. Hosszú kutatómunkám egy része ma könyv formájában is megjelent. Munkám kezdeti szakasza nagyon nehéz volt. Laikus létemre sokat tévelyegtem, nem volt egy határozott és kiforrott elképzelésem, sem gyakorlatom egy ilyen nagy feladat korrekt megoldásához. Bennem csak egy vágy élt, amely még ma is arra ösztönöz, hogy: szeretett szülőfalum történetét minél jobban megismerjem és felkutassam. Nagyon sok nehézséget okozott a megfelelő források hiánya és ezáltal a források feltárása, hozzáférhetősége. Munkám ezen időszakában sokat köszönhetek volt közvetlen munkatársamnak, aki megértést tanúsított tevékenységem iránt. A nehézségek áthidalásában nagy segítséget és megértést találtam a Zentai Történelmi Levéltár igazgatójánál és az ott dolgozó szakmunkatársaknál. Nélkülük és tanácsaik nélkül nem vagyok biztos abban, hogy eljutottam volna e pillanatig, amikor itt önök elé tárhatom eddigi munkám eredményének egy részét.
Baranyi dedikál
Amint könyvem bevezetőjében leírtam, tudatában vagyok annak, hogy munkám, minden igyekezetem ellenére, hiányos. Bízom benne, hogy az esetleges hibák ellenére is sikerült egy olyan munkát az olvasók elé tárni, amely Moholról mint településről ad egy eléggé átfogó ismertetőt. Ez a könyv tartalmilag adatok és dokumentumok gyűjteménye az általam eddig megismert és feltárt okiratok alapján. Munkám során arra törekedtem, hogy csak a feltárt adatokat ismertessem, saját véleményemmel nem akartam terhelni és befolyásolni az olvasót. Szeretném, ha az utánam következő generációkból mind többen foglalkoznának településünkkel, és részletesen feldolgoznák Mohol történetét. Ezt a munkát soha sem lehet befejezni. Eközben nagyon sokat lehet tanulni elődeink viselkedéséből, emberségességéből, kultúrájából, hagyományaikból, foglalkozásukból, szellemiségéből. Bebizonyosodott, hogy elődeink között voltak nagy tudású és haladó szellemű emberek. Talán elérkezik az az idő, amikor megtanuljuk, hogy megillető módon becsüljük őket, és megadjuk nekik azt a tiszteletet, ami tőlünk, mint utódoktól elvárható, és ami nekik kijár. Szerintem az, aki nem fogadja el, és nem tiszteli ősei múltját, az nem tiszteli saját jelenét, tehát önmagát sem. Megfeledkezik arról, hogy nemsokára mi is a múlthoz fogunk tartozni.”
A könyv a Zentai monográfia füzetek 60. számaként jelent meg a Dudás Gyula Múzeum és Levéltárosok Köre kiadásában, 323 oldalon, 600 példányban.
A kötet kiadását a Moholi Helyi Közösség, a Községi Képviselő-testület, a moholi Idősek otthona és a Spektar magánkereskedés támogatta.
V. J.