Nyelvi figyelő
Strandröplabda
Ilyenkor nyáron sokféle módját alkalmazzák az emberek az aktív pihenésnek. A strandröplabda is közéjük tartozik. Rendszerint homokos talajon játsszák a fiatalok. A csapatok két tagból szoktak állni. Főleg fiúk körében népszerű, de lányok is játsszák. Voltaképpen a röplabdának a kötetlenebb változatáról van szó. A strandröplabda szó számos egyéb labdajáték megnevezésével együtt angol mintát követ, eredetije a beachvolley. A szerb nyelv bič-volej alakban átvette az angol szót. Az, hogy az angol beach főnévnek német eredetű szó (strand) a magyar megfelelője, egy, már lezártnak tekinthető folyamat eredménye. A volley szó nem magát a labdát jelöli, hanem a labda elkapását és eldobását (egyébként sortűzre, illetve záporra vonatkozik). A röplabdát volleyball néven tartják számon az angol nyelvben. Ez a labdajáték a XX. század harmincas éveiben repülőlabda néven kezdte pályafutását a magyarban, csak az ötvenes években jelent meg röplabda formában. A jugoszláviai magyarok sokáig hálólabdának nevezték, ezt csak a hetvenes években szorította háttérbe az anyaországi röplabda szó. A strandröplabda szó helyett olykor a strandlabda megnevezés is előfordul, ez az utóbbi főnév azonban inkább nagy méretű felfújható labdát jelöl.
A strandröplabda az Egyesült Államokban, Kaliforniában kezdett teret hódítani. Kalifornia egyik legszebb strandjáról, Santa Monicából a húszas években indult hódító útjára. A profi strandröplabda a legintenzívebben fejlődő sportág lett az Amerikai Egyesült Államokban. Újabban már az olimpiák műsorán is szerepel. A nemrégiben véget ért IX. munkásolimpiának is egyik versenyszáma volt. A strandröplabda megmozgatja az egész testet, ugyanis homokban nehezebb mozogni, mint sima talajon. Mivel ez is voltaképpen röplabda, a szabályok nagyban megegyeznek a teremben játszott röplabda szabályaival. A strandröplabda térfelei 8 x 8 méteresek, nincsen 3-as vonal. A mérkőzések 10 v. 15 percig, illetve 21 v. 25 pontig tartanak.
Az angol ball szó a sportnak több fogalomjelölőjében is megtalálható: football, handball, basket-ball, baseball. A football labdarúgás alakban terjedt el a magyarul beszélők körében (egykor rúgó labdának is mondták), kevésbé választékos szinonimájaként megmaradt a futball. A handball nyomán született meg a kézilabda, a basket-ball pedig kosárlabda néven vált ismertté. Mivel a baseball nevű, kilenctagú csapattal játszott amerikai labdajáték mifelénk nem hódított tért, nem is volt szükség arra, hogy magyarosítsuk jelölőjét.
Érdekes, hogy Amerikában soccernek nevezik a labdarúgást, az Association Football népszerű rövidített változata nyomán. Ott a football mást jelent, mégpedig rögbit, azt a Rugby, Rugby game, Rugby football névvel is illetett labdajátékot, amelyet eredetileg a Warwick grófságban fekvő, latin iskolájáról nevezetes Rugby városában űztek. A rögbi vagy amerikai futball tojásdad alakú labdával játszott csapatjáték, amelyben kézzel is meg szabad fogni a labdát, nemcsak rúgni lehet, hanem dobni is.
Dr. Molnár Csikós László