SZOKÁSOK, HIT, JÓSLÁS VAGY BABONA
FEBRUÁR - BÖJTELŐ HAVA
Február 2. Gyertyaszentelő Boldogasszony
A Római Katolikus Egyház ezen a napon ünnepli a gyermek Jézus templomi bemutatását. Ezen a napon szalagokkal feldíszített gyertyát szenteltettek az oltár előtt, melyeket otthon őrizgettek, majd „szükség esetén” meggyújtottak.
Ehhez a naphoz általánosan elterjedt időjárás- és termésjósló hiedelmek kapcsolódnak. Ha ezen a napon kisüt a nap, és a medve meglátja az árnyékát, akkor visszamegy, és még negyven napig tart a hideg. Általában úgy vélik, ha ezen a napon jó idő van, akkor későn tavaszodik.
Február 3. Balázs napja
Szent Balázs az énekesek, vagyis a torok védőszentje. A mese szerint egyszer egy rémült anya kereste fel a szentet, mert a fia a torkán akadt halszálkától fuldoklott. Szent Balázs eltávolította a fiú torkából a szálkát, amiért az asszony hálából ételt és gyertyát vitt neki, ennek emlékére maradt hagyomány az úgynevezett Balázs-áldás.
Az úgynevezett balázsjárás az iskoláskorú gyerekek adománygyűjtő, iskolába toborzó, köszöntő szokása.
Február 14. Bálint napja
Bálint napján az időjárásból a várható termésre jósoltak: hideg, száraz idő esetén jó termést reméltek. Ilyenkor ültették a facsemetéket, mert a hagyomány szerint az biztos erős és jó termő fává növekszik. Szőlőtermő vidékeken pedig a madarak és a tolvajok távoltartására megmetszették a földterület négy sarkában elhelyezkedő tőkéket.
Február 24. Mátyás napja
Mátyás napjához számos hiedelem fűződik. Az e napon fogott hal, amit Mátyás csukájának neveztek, a halászoknak bő zsákmányt ígért egész évre. Az időjárásból jósoltak a vetésre, a tojásszaporulatra. Hideg idő jó termést, a szeles idő pedig kevés tojást jelzett.
Ha ezen a napon jeges, havas idő van, bízni lehet a meleg közeledtében, mert Mátyás megtöri a jeget.
Sáfrány Ágnes