Legújabb szám - Najnoviji brojSzerkesztõség - UredništvoAnyakönyvi hírek - Vesti od matièaraArchívum - Arhiva

2007. január

Címoldal
Mi így ünnepeltünk
Községi események
Gyorsabb és kényelmesebb ügyintézés
Ünnepélyes alapkőletétel
Önkormányzati eseménynapló
Választási eredmények Adán
Az adai békefenntartó(k)
Zenél az egész család
Robbanás a moholi iskolában
Targyi minden mennyiségben
Képzőművészeti nevelés
Fergeteges gálaműsor
Új ultrahangos készülék Adán
Törökfalusi események
A községi Nyugdíjas Szövetség hírei
Kishírek
Rendőrségi hírek
Nyelvi figyelő
Zöld levél
Felkötjük a farsang farkát
Szokások, hit, jóslás vagy babona
Körülfutja a Földet
Sikeres akció
Az elmúlt idők nyomában
Tarka oldal
Impresszum

Felkötjük a farsang farkát

    Így mondták még jó ötven éve az idősebb emberek, ha farsang idején meglátogatták a rokonokat, barátokat, ismerősöket, vagy szórakozni mentek.
    Nem véletlen, hiszen a farsang számtalan babonás rítust, szokást fejez ki, többek között a hideg és a tél űzéséről, illetve a tavaszvárás ősi ünnepéről szól. Ez az időszak vízkereszttől hamvazószerdáig, azaz a húsvétot megelőző negyvennapos böjt kezdetéig tart, melyet lakodalmak, evés–ivás, disznótorok, jelmezes felvonulások kísérnek évszázadok óta. A nagy evésekkel, ivásokkal a természetet is hasonló bőségre kívánták késztetni.
    Az egyház hosszú ideig üldözte a farsangi pogány szokásokat, de később már átengedte ezt az időszakot a vidámságnak, az egészséges életörömnek és a szórakozásnak.
    Napjainkban is sok helyen megőrizték ezeket a hagyományokat és a különböző rítusokat. Így mi is résztvevői, vagy szemtanúi lehetünk különböző ünnepléseknek, báloknak: iparos-bál, parasztbál, cigánybál, bőgőtemetés stb.
    Egyes helyeken a farsangi szokásoknak elsősorban a párválasztásban volt jelentős szerepük, mert a lányok ilyenkor készítettek és adtak a legényeknek bokrétát, amit a legények a kalapjukra tűztek farsangvasárnap, és így mentek el a bálba.
    Voltak kissé durvább szokások is, amikor a pártában maradt lányokkal tuskót húzattak végig az utcákon, míg a fiatalok kakasokat ütöttek-vertek, hogy ezzel figyelmeztessék azokat, akik még nem mentek férjhez.
    A farsangi játékok változatos csoportját alkotják a maszkos alakoskodások, dramatikus játékok, ahol a falujáró menet, felvonulás sok szerepet, helyzetet és személyt tréfás gúnnyal mutat be a közönségnek. Gyakran szerepel a menetben egy álmenyasszony, illetve álvőlegény, néhol a még nagyobb bolondozás érdekében még a női és a férfi szerepeket is felcserélték, és természetesen italozás mellett haladva a felvonulókat általában muzsikusok is kisérték.
    Sok finom falat mellett a farsang jellegzetes étele a fánk, amelynek szintén mágikus erőt tulajdonítanak, vagy a másik kedvelt étel még a rétes is.
    Nem vagyok babonás, mégis megjósolhatom, hogy a sok eszem–iszom így karácsony és újév után nem éppen előnyös sokunk számára, tehát azt javasolom, hogy a farsangi bálozás, bolondozás, maskurálás közben elsősorban egészségünket tartsuk szem előtt, mert ahogy azt a népi bölcsesség tartja: „Minden farsangnak van böjtje.”

Sáfrány Ágnes

januar 2007.

Naslovna strana
Opštinski događaji
Dnevnik aktivnosti lokalne samouprave
Predbožićna priredba
Rezultati izbora u Adi
Vesti
Vesti iz policije
Molski dobošar
Impresum


Design by VA