Februári jeles napok
Télutó vagy böjt-elő havában ősidőktől fogva zajos dínomdánom kísérte a télhomály, a fagy és az egyre melengetőbb fény viaskodását. Ez a farsang ideje. Kedvelt étel farsangkor a rétes, azt tartották róla: szerencsét hoz, ha jól nyúlik. A sok farsangi étel fogyasztásától a következő év bőségét remélték.
Februárban megszaporodnak az időjárásjósló megfigyelések és jóslások. Gyertyaszentelő Boldogasszony napján, február 2-án az időjárási regula szerint ha esik a hó, fúj a szél, nem tart sokáig a tél. Viszont ha kisüt a nap február 2-án (mely egyben Karolina napja is), a medve meglátja az árnyékát, akkor visszabújik a barlangjába, és még negyven napig hideg lesz.
Dorottya napján, február 6-án a hideg idő a tél végét jelzi, a közismert rigmussal: „Ha Dorottya szorítja, Julianna (február 16.) tágítja” és ellenkezőleg: „Ha Dorottya locsog, akkor Julianna kopog.” Február 14. Bálint napja, a tyúkültetés ideje. A Bálint napi időjárásból is jósoltak: Hideg és száraz idő esetén jó termést jövendöltek, és facsemetét ültettek abban bízva, hogy hamarabb megerősödik. Bálint napján visszatérnek a vadgalambok, a közelgő tavaszt jelzik.
Február 24. Mátyás napja. Ismert időjárásjósló nap: „Ha Mátyás jeget talál, akkor töri, ha nem talál, akkor csinál.”
Ildi