Komunalije kod nas
Komunalno preduzeće "Standard" obavlja veoma složene i raznovrsne delatnosti, od svakodnevnog interesa za građane. Stoga sam ovih dana obavio razgovor sa direktorkom, ing. Dušankom Vučurović u vezi stanja u ovoj delatnosti, koja je parcijalno o svim poslovima iznela sledeće:
Po pitanju vodosnabdevanja, ohrabrujuće je da je novi bunar najzad izbušen, u neposrednoj blizini postojećih. On će biti priključen na postojeći sistem za vodosnabdevanje. Kapaciteti će u potpunosti moći da zadovolje celokupne potrebe domaćinstva u Adi i Molu.
Problem koji je nasleđen priključenjem mikrovodovodnih sistema na gradski vodovod, i dalje je prisutan. Dotrajalost i neprilagođenost profila cevi potrebama domaćinstava razlog je za neostvarivanje potrebnog pritiska u nekim domaćinstvima, posebno u letnjem periodu, kada se zalivaju bašte. Značajno je istaći da se cena vode neće menjati. Vodomere "Standard" i nadalje ugrađuje sa otplatom na 12 meseci.
Snabdevanje gasom se stabilizovalo. U Adi je 1082 domaćinstva priključeno na gasovod, od kojih su 700 aktivni potrošači.
Ove godine se planira i početak izgradnje gasovoda u Molu. Magistralni gasovod će biti postavljen u ulici JNA do Doma za stare i u ul. Maršala Tita do Dečijeg vrtića. U finansiranju gasovodne mreže učestvovaće i domaćinstva. O detaljima će zainteresovani biti obavešteni u toku ankete. Racionalizacijom eksploatacije gasovoda, "Standard" će povećati cenu za 5%, umesto 8% koliko dozvoljava PDV.
Pitanje Gradskog smetlišta je dugogodišnji aktuelni problem. Rešavanju navedenog problema je potisnuto u drugi plan. Angažovanjem direktorke "Standarda", naša Opština je dobila nepovratnu pomoć od 3.400.000 din. koja su strogo namenska sredstva za saniranje postojeće deponije. U toku je organizovanje opština u širem regionu, po pitanju reciklaže otpada-sekundarnih sirovina (staklo, plastika, kartoni itd.) Po tom pitanju "Standard" je uključen u realizaciji Integrisanog plana upravljanja otpadom.
Kanalizacija je aktuelno pitanje više decenija. Rešavanju tog nezaobilaznog pitanja, svojevremeno se prišlo odgovorno i odlučno. Kada smo imali stabilni društveni sistem, stabilnu privredu, svaki treći stanovnik opštine je bio u radnom odnosu, i tada je to bio «krupan zalogaj». Znali smo da to ne možemo brzo i lako rešiti.
Kanalizacija i drugi problemi koji nas neposredno okružuju, prepustili smo da se sami od sebe spontano rešavaju. Bez obzira na to, mi smo i dalje punili postojeće septičke jame, kopali nove i polako ali sigurno, gotovo trajno zagađivali-trovali zemlju.
Zasićenost septičkim jamama je negde više, a negde manje prisutna. Taloženje otpadnih materija sve dublje prodire i sve je bliže vodama koje eksploatišemo za piće.
Problem odstranjivanja sanitarno-otpadnih voda je posebno prisutan u najgušće naseljenom delu Ade, u Macedoniji. Veoma često nailazimo na septičke jame i na ulicama, jer u dvorištima više nema mesta za iste.
Više stotina domaćinstava je priključeno na tzv. gradsku kanalizaciju. Ne postoji evidencija koliko je takvih domaćinstava. Niko ne naplaćuje naknadu za priključenost na kanalizaciju i korišćenje iste. Ne stvaraju se sredstva za samoodržavanje i amortizaciju postojeće kanalizacije.
Aktueliziranje održavanja postojeće i izgradnje kanalizacije u celini, ne trpi odlaganje. Zato kanalizaciji u budiće treba dati prednost u odnosu na sva druga pitanja.
Pored navedenih pitanja, "Standard" radi na održavanju i uređenju centra Ade i Mola, iznošenju smeća, zimska služba (uklanjanje snega) sa magistralnih ulica i trotoara. Održavanje, obnavljanje i rekonstrukcija zelenila u centru, je takođe u delokrugu rada "Standarda".
Zbog širokog i neposrednog značaja delatnosti, u Upravni odbor "Standarda" (od 7 članova) 4 člana imenuje Skupština opštine, a 3 člana se imenuju iz redova zaposlenih. Tako Opština ostvaruje uvid i uticaj na rad ovako društveno značajne delatnosti – rekla je direktorka "Standarda".
Dimitrije Aksin