Segítőképzés indult a Kékkeresztben Márciusban négynapos szemináriumot tartott a Jugoszláv Kékkereszt Egyesület. A rendezvényről Lakatos Zoltán, a szeminárium szervezője tájékoztatott bennünket.
- A Jugoszláv Kékkereszt Egyesület feladata, hogy a szenvedélybetegeknek és családjuknak segítséget nyújtson. Adán már 1998 óta eredményesen működik a szervezet, és a sikereken felbuzdulva szeretnénk a környező községekben is csoportokat alakítani. Már több helységben jártunk, beszámoltunk a tevékenységünkről, de nem találtunk olyan képzett embereket, akik velünk együttműködve irányítani tudnák a csoportok munkáját. Nemrégiben Magyarországon néhányan részt vettünk egy szemináriumsorozaton, ahol olyan segítőket képeztek, akik támogatni tudják a szenvedélybetegeket a gyógyuláshoz vezető úton. Úgy éreztük, hogy szükség lenne Adán is szervezni egy ilyen szemináriumsorozatot, hogy kiképezzünk olyan embereket, akiknek segítségével a kihelyezett csoportok eredményesen működnének, és azok az emberek, akik egy idő után rájönnek, hogy segítség nélkül nem tudnak kilábalni a bajból, tudjanak bizalommal fordulni ezekhez a személyekhez. A német Kékkereszttel közösen megnyertük az Akzionmensch elnevezésű szervezet pályázatát, ami biztosította a megfelelő mennyiségű pénzösszeget a szeminárium megtartásához.
Kik vettek részt, és milyen témát jártak körül szemináriumon?
- Tizenöt résztvevő volt, akik a környező községekből, Topolyáról, Csókáról, Zentáról, Törökkanizsáról, Becséről, Péterrévéről, Moholról és Adáról érkeztek. Volt köztük egészségügyi nővér és pedagógus is, de lelkes önkéntesek is jöttek, akik így vagy úgy már megismerkedtek a szenvedélybetegségek egyik vagy másik formájával. A főelőadó a német Kékkereszt főmunkatársa, Heinz Klement volt, de előadást tartott Nagy László református lelkész és családterapeuta, valamint felesége, Nagy Zsuzsanna is, aki református lelkész és adiktológus. A képzés több részből áll. Az első, a márciusi, amely a szenvedélybetegségek kialakulásának miértjeire keresett választ, és a szenvedélybetegek családjában bekövetkező változásokra hívta fel a figyelmet. A második résznek a témája, amire majd augusztusban kerül majd sor, a kommunikáció lesz.
A képzés befejező előadásaira tavasszal kerül majd sor, ekkor a segítők önismereti tudását szeretnénk gyarapítani, mert csak úgy lehetnek mások segítségére, ha a saját gondjaikat, problémáikat meg tudják oldani. A szemináriumon csoportos formában, interakciós játékokkal is megpróbáljuk megoldani a problémákat. Fontos a gyakorlás, mert itt semmi sem működik receptszerűen. Minden emberre oda kell figyelni, és nagyon nagy szeretettel és türelemmel kell közelíteni hozzájuk.
Bárkit szívesen látunk a képzéseken, aki úgy érzi, hogy szeretne segíteni a szenvedélybetegeken, vagy csak többet akar tudni a függőségekről. A szemináriumsorozat terveink szerint három évig fog tartani, ez az idő kb. 3-4 csoport segítő felkészítésére lesz elegendő. Novemberben indul a képzés az újabb csoport számára. Az érdeklődők nálam jelentkezhetnek a 024\851-764-es telefonszámon - fejezte be tájékoztatását Lakatos Zoltán.
Krizsán Mónika |