Teológiai gondolatok
Az angyalok
A Hiszekegy kimondja, hogy az Atyaisten
nemcsak a látható, hanem a láthatatlan világ teremtője is. Ennek a láthatatlan világnak egyik részei az angyalok. Maga az Ószövetség több helyen beszél az angyalokról, és Jézus is állítja létezésüket. Az 1215-ben tartott IV. lateráni zsinat kimondja, hogy a keresztény embernek hinni kell az angyalok létezésében, a Katolikus Egyház Katekizmusa pedig ezt meg is erősíti.
Az angyalok Isten teremtményei, test nélküli szellemi lények, értelemmel, szabad akarattal rendelkeznek, a mennyben élnek. Tiszta szellemek, tiszta tudatok és tiszta formák. Az angyalok Isten akaratának teljesítői, Isten hírvivői.
Az angyalok nem ennek a látható világnak a részei, nem függnek időtől és tértől. Nem anyagból vannak, nincsenek részeik, nem halandók. Ők a teremtés teljesen más rendjéből valók. Mivel az angyalok nem a mi világunk folytonosságában léteznek, ezért nem lesznek okosabbak, bölcsebbek, butábbak, jobbak vagy rosszabbak, szebbek vagy csúnyábbak, és nem is esznek, nem szaporodnak. Örökké való lények, de Isten megsemmisítheti őket.
Isten az angyalokat az ember teremtése előtt hozta létre. Ők Isten üdvözítő tervének az eszközei. Ott voltak Ábrahám életének legfontosabb eseményeinél: ők jelentek meg Ábrahám sátránál, ők akadályozták meg, hogy Ábrahám feláldozza Izsák nevű fiát, angyalok mentették meg Lótot és családját a Szodoma és Gomorát ért pusztulástól, és ők jöttek le Jákobhoz a létrán, amikor megnyílt az ég. Egyikük a Teremtő követeként jelent meg egy fiatal zsidó lánynak, hogy hírül adja, miszerint Isten az ő méhén keresztül fog belépni az anyagi világba, az emberi történelembe. Angyal jelentette be a tehetetlen gyermekként világra jött Istent a legelő pásztorainak, majd jó harminc év után ugyancsak angyal bátorította a Getszemáni kertben a halál félelmével küszködő Jézust is. Angyal(ok) őrizték Jézus üres sírját, ők hirdették meg a feltámadást, és angyalok vigasztalták az apostolokat, amikor Krisztus a feltámadást követő negyvenedik napon felment a mennybe. A Biblia fontos szerepet szán nekik a világ végére is: Krisztus angyalaival jön majd az ítéletre, és angyalait hadseregként küldi választottai összegyűjtésére is.
A Szentírás beszámolója szerint az ember is válhat az angyalokhoz hasonlóvá (Mk 12,25), István diakónus arca pedig angyaléhoz hasonlóan ragyogott. ( ApCsel 6,15)
A Bibliából név szerint ismerjük Gábriel, Mihály és Rafael angyalokat, a Jelenések könyve pedig még a hét főangyalt is megemlíti.
Képeslapokon, könyvekben gyakran ábrázolják az angyalokat szárnnyal, glóriával és hárfával. Mivel az angyalok láthatatlan szellemi lények, az említett „tartozékok” természetesen csak jelképes megnyilvánulások. A szárnyak a sebességet (mindenhol rögtön ott vannak), a dicsfény a mennyei szentséget illetve bölcsességet, a hárfa pedig a szellemi harmóniát szimbolizálják.
Az angyalok vigyáznak az emberekre, minden embernek van őrangyala. Ezek a szellemi lények sugallják, javasolják a jó megtevését, de szabad választásunkat sosem veszik (és nem is vehetik) el tőlünk. Ezért funkcionális szerepüket nem szabad eltúloznunk, felnagyítanunk.
Morvai Matild, MA