Egy öreg csokisdoboz titkai
Az öreg csokisdoboz és a kövér boríték kincsei
Hamvazószerdakor szokásom templomba menni meghamvazkodni és a mostani szentmise után, a kijáratnál megláttam régi velembelimet, Pistát. Várt rám. A templombajáró embereknek az a szokása, hogy a szentmise végén találkoznak megbeszélni ügyes-bajos dolgaikat.
- Jani, gyere már ide, hoztam neked valamit! – mondta és már vette is elő a sötétszínű nejlonzacskót. Kezdte kibogozni az összecsavart füleit és így beszélt hozzám:
- Tudod, nemrégiben halt meg a nővérem. Utána, amikor számba vették a hagyatékot és rendet tettek a szobájában, a lánya mondta, hogy van ott egy rakás régi fénykép, meg sárguló, teleírt cédulák, irkalapok. Én magamhoz vettem őket és most elhoztam neked. Ehun vannak-e! Tudom, hogy te gyűjtöd a régi fényképeket, meg az iratokat – az újságban is megjelenteted őket. Nézd át, ha érdekesnek találod, megtarthatod magadnak.
Kellemes érzés futott át rajtam. Olyan, mint amikor a horgász beszákolja a zsinór végén ficánkoló halat. Alig vártam, hogy hazaérve kibontsam a zacskót.
Egy nagyobbméretű, iratoktól duzzadó boríték és egy hosszúkás, lapos csokoládés-desszertes doboz volt benne, teli régi fényképekkel. Remegő kézzel rakosgattam egymás mellé a képeket, amikről az első pillanatban láttam, hogy ritka felfedezések.
Régi gunarasi legénytársaság, amint az asztalnál ülve bort iszogatnak. Vagy az egykori nagylányok csoportképe. Meg valami banket, vagy mulatság képei, amiken apámat is felismertem, rajta még Bozsóki Józseffel, Kalmár Istvánnal, Horváth Mátyással, Kádár Jánossal, Molnár Lajossal, Nagy Frigyessel, Véber Kálmánnal, Kopasz Tiborral, meg sok mással, akiknek még nem is találtam meg a nevét. Mindegyik képen ott van Ada legelső, mindmáig legnagyobb hírnevű elnöke, Adankó Kálmán is!
Egy negyedik képen meg Ada központja látható a Szentháromság-szoborral, körülötte sok emberrel, meg szintén Adankó Kálmánnal, és a feleségével, Vica-nénivel (aki előtte Halász József felesége volt). A képen nagylányként ott látható Gulyás Manya, Ürményi Ferenc korábbi városelnökünk édesanyja is.
A kéziratos lapokon meg Ada egykori ismert, népszerű kántor-tanítójának, Piller Györgynek, sok-sok helybéli személyiségről írt versei olvashatók. Mellettük ott van egy statisztikai kimutatás az 1917/1918. iskolai évre az adai iparos- és kereskedő tanonciskoláról, az iskola pecsétjével, a korabeli tanítók személyi lapjaival. Ott vannak Tóbiás Ferenc, adai fűszer-, festék és rövidáru-kereskedésének 1937-es és 1938-as kiadású, füzetszerű kalendáriumai személyes bejegyzésekkel, sőt egy korabeli újságcikk Bács-Bodrog Vármegye helységeinek céhszabadalmaival és azok pontos alapítási dátumaival stb., stb.
Számomra, de egész Ada történelmének szempontjából is felbecsülhetetlen értékű emlékek ezek, amelyek szerencsére megmenekültek a pusztulástól.
Mi ebből a tanulság? Ha valakinek van otthon még egy másik, öreg csokisdoboza is, őrizze meg és hozza el, nézzük át közösen a tartalmát, hátha elődeink életének további fontos emlékeire bukkanunk!
Király János