Olvasva tanulni, szórakozásként olvasni
Az olvasás elbűvölő hatását, a könyv szeretetét már a legkisebb korban el kell kezdeni. Egy könyvnek – a meséskönyvtől a magas szintű világirodalmig – elolvasása mindenképen nyomot hagy az olvasóban, érzéseket ébreszt, átéli az eseményeket, képekben látja a leírtakat, tapasztalatokat szerez, tanul belőle, fejleszti az ítélőképességét… sorolhatnám még a könyv pozitív tulajdonságait, amelyek hatással vannak az emberi lélekre. Még ebben a felgyorsult komputerizált világban is, amikor virtuálisan ugyan mindenhol jelen lehetünk a világban, de csak addig a pillanatig, míg a képernyő előtt ülve elsuhannak előttünk az események, melyek igazán még érzéseket sem váltanak ki belőlünk. Egy jó könyv elolvasása viszont gondolkodtatásra késztet, együttérzésre a szereplőkkel, azonosulással a történtekkel. Az olvasás azt jelenti az agynak, amit torna a testnek. Egy remekművet el kell olvasni fiatal korban, érett emberként és idős korban is, mint ahogyan egy grandiózus építményt meg kell nézni a felkelő nap ragyogásában, a déli órákban és a holdfénynél is…
Ezek a gondolatok – úgy érzem – elengedhetetlenek voltak a továbbiak folytatásához. Ugyanis ezúttal az adai Szarvas Gábor Könyvtár gyermekrészlegét mutatjuk be röviden, rámutatva szerepére, fontosságára, nevelő és szórakoztató hatására, az olvasás, a könyv megszerettetésére.
– Az 1990-es évek elejéig volt ugyan egy különálló részlege a könyvtárunknak, egyik udvari helyiségében, ami inkább iskolakönyvtár funkcióját látta el, mintsem egy gyermek-könyvtár szerepét – kezdte a bemutatást Hódi Éva, a könyvtár igazgatója. Ez a könyvtár lényegében az alsósok háziolvasmány-szükségleteit elégítette ki. 1993-ban megszűnt ez a részleg, pontosabban az iskolában megnyílt a diákkönyvtár, aminek állománya ebből a könyvtárból tevődött össze. Először a házi olvasmányokat vittük át, utána a többi gyermekkönyvet is. Ez azt jelenti, hogy gyakorlatilag ettől a pillanattól kezdve Adán nem létezett gyermekkönyvtár. Nem volt könnyű megértetni az érdekeltekkel, hogy az iskolakönyvtár és a gyermekkönyvtár nem egy és ugyanaz. Az iskolakönyvtár azokat a könyveket tartalmazza, amelyek kiegészítik az oktatást, a gyermekkönyvtár ettől szélesebb, itt már a kicsi gyerekeket is az olvasásra szoktatjuk, a könyv szeretetére de más funkciókat is betölt. Majd húsz év után sikerült egy addig bérbe adott helyiségünket felújítani és berendezni egy gyermekkönyvtár részére, így 2011 november 14-én, a könyvtár napján meg is nyitottuk
· Milyen a könyvállomány számra és nyelvre való tekintettel?
– Könyvállományunk ma 3000 példány körül mozog, amit az iskolából visszahozottakból és a saját állományunkból válogattunk össze. Itt mindjárt hozzátenném, hogy az idén mintegy 100 könyvvel gyarapodott a könyvek száma. Ami pedig a nyelvet illeti, valamivel több a szerb nyelvű kiadvány.
Motívumok a gyermekkönyvtárból
· Milyen korosztályt céloztak meg vele, milyen az érdeklődés illetve a látogatottsága?
– A gyermekkönyvtárat elsősorban az általános iskolásoknak szántuk, és zömmel azok is látogatják. Rajtuk kívül persze a kisebbek is megtalálják a nekik megfelelő könyvet. Látogatottság szempontjából elmondhatom, hogy elégedettek lehetünk, havi 350 – 400 látogatónk is van. A kikölcsönzött könyvek száma havonta 100–120 körül mozog. Ez talán annak is köszönhető, hogy aktivitásunk olyan irányba halad, hogy megszerettessük a gyerekekkel a könyvet, az olvasást, mondhatnám „szórakozva tanulni” lehetőséget is nyújt a könyvtár. Kihangsúlyoznám még, hogy a gyermekkönyvtárban nincs tagsági díj, nem fizettetünk meg semmi könyvhasználatot, sőt, gyakorlattá vált, hogy más egyesületnek is átengedjük a helyiséget.
Az igazgatónő elmondta még, hogy hetente kétszer tartanak különböző foglalkozást: meseolvasást, bábszínházat, kézműves foglalkozást stb. Most éppen egy aktuális foglalkozás folyik, karácsonyi képeslapokat készítenek. Legnépszerűbbek a mesedélutánok és a bábjátékok, amiket előre meghirdetnek, és egyénileg, de csoportosan is látogatják. Vannak esetek, amikor a könyvtár meghív egy-egy csoport óvodást, vagy éppen néhány osztályt, amikor egy konkrét rendezvényről van szó. Legutóbb a gyermekhét alkalmából rajzpályázatot írtak ki meseillusztrációra, és ez szép sikerrel zárult. Elmondta, hogy a terveik között szerepel a könyvállomány bővítése, ami természetes, de emellett audiovizuális felszerelést is szeretnének vásárolni, amolyan internet sarkot berendezni, mert a mai vizuális világ ezt is megköveteli.
A végén kiemelte, hogy a gyermekkönyvtárat kellő hozzáértéssel és tapasztalattal Pál Zsófia vezeti.
Vastag János