RÉGI MESTER – JÓ KISIPAROS
A kisiparosokról, magáncégekről szóló sorozatom negyedik részében egy olyan fémipari ágazathoz tartozó kisebb műhely tulajdonosához látogattam el, aki régóta mestere a szakmájának.
Sutka Antal a Savo Kovačević utcában lévő SAAL-II műhelyt vezeti, de mint mondta, annak idején részt vett a Potisje szürkeöntöde építésében, felszerelésében. Később dolgozott a zentai Fermin élesztőgyárban is, a gyár szerelésének koordinátoraként, majd később mint a karbantartás vezetője. Ezt követően lett kisiparos.
Sutka Antal
- Hogyan és mi módon kezdett el működni a műhely? Milyen gépei vannak? Mik a főbb termékei? Családi vállalkozásról van-e szó? – kérdeztem Sutka Antalt.
- A kisipari műhely 1984 óta működik. Az indulás nem volt túl nehéz, mert apósom, Lukács Lajos is kisiparos volt. Voltak már gépek, amit pedig még venni kellett, volt annyi tőkém, hogy elindulhasson a termelés. Kezdetbem fúrótokmány kulcsokat készítettünk apósommal. Később Apró László barátommal meglalapítottuk a SAAL–I / SAAL-II műhelyeket, és akkor már a fúrótokmány kulcsok mellett, fúrófejeket gyártottunk különböző méretekben. Az idő múlásával bővítettük termékeinket billenő és hidraulikus satukkal. Termékeinket az ország minden területére szállítottuk, főként a Merkúr kisipari szövetkezeten keresztül. Majd jött a nagy krízis az országban és a kisiparban is, és utána újra kellett mindent kezdeni szinte a nulláról. Az újraépítkezés után, az említett két cég külön vált és én mikroöntödei szerszámokat és egyéb alkatrészeket kezdtem gyártani. Tizenkét évvel ezelőtt bővült a piac Olaszország felé, az Unimal cégen keresztül CNC gépekhez kezdtünk alkatrészeket gyártani, valamint a Potisje preciziós öntöde vállalatnak készítek szerszámokat, és alkatrész megmunkálást is végzek. Most újabb mélyponton van a cég, kevesebb a rendelés, de reméljük ez nem sokáig fog tartani. Gyártunk még fűrészgépeket is, ami saját termékünk. A vállalkozást nevezhetjük családi vállalkozásnak, mivel a vejem is bekapcsolódott a termelésbe, céget alapított ő is, és közös programokon dolgozunk. A műhely hat embert foglalkoztat. Bővítésre sajnos a mostani helyzetben nincs lehetőség.
- Kapnak-e anyagi támogatást valahonnan? A műhely tud-e gazdaságosan, nyereséggel működni?
- Nem kapok anyagi támogatást, mindent a magam erejéből teremtek meg. Baj talán az is, hogy nincs, aki összefogja a kisiparosokat. Össze kellene gyűjteni több kisipari műhelyt egy csarnokba és akkor még gépek gyártására is lenne lehetőség. Van egyesületünk, igaz, meg is jelennek az interneten, de ez nem elég. Olyan szervezetre lenne szüksége a kisiparnak, amely munkát és piacot szervez. A mai nehéz gazdasági helyzetben igyekezni kell jól dolgozni és minél többet eladni a termékeinkből, hogy gazdaságosan működhessünk. Azoknak a szerszámoknak és alkatrészeknek a gyártásából, amelyek a műhelyünkben készülnek, szerényen meg lehet élni.
Végül azt is kifejtette Sutka Antal, hogy a jövőt illetően nincsenek nagy tervei, még tudja és bírja csinálja, utána pedig veje veszi át a teljes irányítást.
Bálizs Géza