Referendum a Második Helyi Közösségben
A Második Helyi Közösség területén a helyi járulék bevezetéséről a községi képviselő-testület határozata alapján a polgárok referendummal nyilvánítanak véleményt. A referendum csak akkor lesz sikeres, ha a polgárok több mint 50%-a leadja szavazatát, a helyi járulékról szóló határozat pedig akkor kerül elfogadásra, ha a szavazatukat leadó polgároknak több mint a fele igennel szavazott. A referendumot, 2009. november 19-étől 24-ével bezárólag (csütörtök, péntek, szombat, vasárnap, hétfő, keddel bezárólag) minden nap 8.00-tól 19.00 óráig bonyolítják le a következő szavazóhelyeken:
1. számú szavazóhely – Nyugdíjas-otthon, Dositej Obradović u. 3. sz.
Ezen a szavazóhelyen azokkal a polgárokkal együtt, akik eddig is itt szavaztak, leadják voksukat azok szavazók, akik eddig a Földműves Szövetkezetben voltak beosztva.
2. számú szavazóhely a Második Helyi Közösség épülete, Lenin u. 47. sz.
Azokon a polgárokon kívül, akik eddig is itt szavaztak, ide jönnek még azok, akik eddig a Bara-parti iskola épületében szavaztak.
3 számú szavazóhely a Második Helyi Közösség épülete, Lenin u. 47. sz.
Itt adja le szavazatát minden polgár, akinek állandó lakhelye nem a II. HK területén van, de rendelkezik ingatlannal (ház, termőföld, rét) a Második Helyi Közösség területén.
4 számú szavazóhely – Kádár-ház, Ada, Dózsa György u. 25. sz.
Az eddig is itt szavazó polgárok mellett ide jönnek még, akik eddig a Sava Kovačević utcai óvodában és a valamikori Napredaktrans épületében szavaztak.
5. számú szavazóhely – a Második Helyi Közösség épülete Gunarasban, Halász J. u. 22. sz.
Most az eddigieken kívül azok is ide jönnek szavazni, akik máskor a Halász József utcai óvodában szavaztak.
Aszfaltozás az adai Gunaras városrészen
A törvény értelmében, minden polgár szavaz, akinek választó joga és a második helyi közösség területén bejegyzett lakhelye van, és velük szavaznak azok a személyek is akiknek itt ingatlanjuk van (termőföld, rét, ház), de nem a II. HK területén van az állandó lakhelyük. Ezek a személyek a nyugdíjasokkal, tanulókkal, munkanélküliekkel és más bevételi forrás nélküli polgárral együtt a törvény szerint nem kötelezhetők a helyi járulék fizetésére, de a szavazati joguk vitán felüli, ezért ők is szavaznak a referendumon.
A MÁSODIK HELYI KÖZÖSSÉG TERÜLETÉN
A 2010.01.01-TŐL 2016.12.31-IG TERJEDŐ IDŐSZAKRA
BEVEZETENDŐ HELYI JÁRULÉK PROGRAMTERVEZETE
RENDELTETÉSEK - PROGRAMOK % RÉSZESEDÉS ÖSSZEG /DIN/
I. A HELYI ÖNKORMÁNYZAT, AZ ADAI I. HK, AZ ADAI II. HK ÉS A MOHOLI HK KÖZÖS PROGRAMJA
1. A csatornahálózat építésének és a
szeméttelep rendezésének folytatása 35% 70.000.000,00
II. AZ ADAI MÁSODIK HELYI KÖZÖSSÉG ÖNÁLLÓ PROGRAMJA
1. Útépítés és karbantartás 15% 30.000.000,00
2. Járdaépítés és karbantartás 6% 12.000.000,00
3. A közvilágítás karbantartása 5% 10.000.000,00
4. Parkosítás, a zöldfelületek, a HK otthonai
és más középületek karbantartása 5% 10.000.000,00
5. Az üdültető központ karbantartása 3% 6.000.000,00
6. Nyílt csatornák létrehozása és karbantartása, az
esetleges elemi csapások megakadályozása
és
rendezése 5% 10.000.000,00
7. Egyéb költségekre
- részvétel az általános- és középiskola, az óvoda
és a
napközi
karbantartásához és felszereléséhez 3% 6.000.000,00
- a polgári egyesületek, társadalmi és civil
szervezetek segítésére 2% 4.000.000,00
- a sportklubok segítésére 2% 4.000.000,00
- a polgárok tájékoztatására 2% 4.000.000,00
- előre nem látott kiadásokra és a lakosság
megsegítésére 2% 4.000.000,00
- a lakosság vízellátási problémáinak
megoldására 1% 2.000.000,00
8. A helyi járulék programjának megvalósítására
és a helyi közösség működésére 14% 28.000.000,00
100% 200.000.000,00
Kanalizációs csövek lefektetése a Vajdasági brigádok utcában
A referendumot megvitató lakossági fórum a II. Helyi Közösségben,
2009. 11. 9-én
A feltüntetett összegek a tervezett helyi járulék teljes időszakára vonatkoznak (ez nagyságrendben körülbelül annyi, mint a községi költségvetés egy éves időszakra). Ezek az eszközök 100%-ban itt maradnak a községben és a lefektetett program szerint kerülnek felhasználásra: karban tartjuk belőle az eddig kiépített infrastruktúrát, új beruházásokat valósítunk meg a polgárok igényei alapján és segítjük a polgárok önszerveződéseit.
A helyi önkormányzatok pénzeléséről szóló törvény alapján, a helyi járulék megvalósításának forrásai a következők:
- az alkalmazottak keresetéből 3%
- az osztalék és a nyereségrészesedésből
származó egyéb jövedelem után 3%
- a vállalkozási szerződés alapján járó jövedelem után 3%
- az önálló tevékenységből származó jövedelem után 3%
- a mezőgazdaságból és az erdészetből származó jövedelem után évente hektáronként 20 kg búza ára
A nehéz gazdasági helyzetben érthető, hogy minden kiadás a polgárok számára megterhelő, de meg szakadhat-e a helyi járulék hagyománya Adán, ahol a polgárok az összefogásnak köszönhetően szinte mindenben a környező községek előtt járnak?
Az összefogás tudja csak előre vinni a gondok megoldását, a széthúzás vagy a közöny soha nem oldott meg semmit. A helyi járulékból fizetett a polgárok számára megszokott szolgáltatásokra, mint a közvilágítás karbantartására a zöldfelületek kaszálására az utak kátyúzására, a télapócsomagokra, amivel örömet szerzünk helyi közösségünk legkisebbjeinek, mindezekre nem lesz pénz, ha győz a közöny és a lakosoknak több mint 50 %-a el sem megy szavazni. A megkezdett, már pályázatokon elnyert munkálatokra, mint a Tobán városrész csatornahálózatának a kiépítése kiegészítő pénzeszközök hiányában elhúzódik. Azokat a munkálatokat, amelyeket eddig szokásosan a helyi közösség szervezésében és pénzelésében végeztek, és mi polgárok természetesnek vesszük, hogy meg van csinálva, és minden rendben van a környezetünkben, a nehéz gazdasági helyzet miatt nem tudja, és nem fogja a községi közigazgatás magára vállalni. A kis pénzeket összerakva, amelyből egyenként egyik polgár sem tudná megoldani a nagy helyi közösségi dolgokat, a pénzeszközöket ésszerűen befektetve jó gazda módjára lépésenként előre haladva, a beruházásokat egymásra építve tudunk a fejlődés útján maradni. Az eddig elért eredményeink a helyi közösségben elvitathatatlanok, ám mindezeket csak a polgárok bizalmának köszönhetjük. Erre a bizalomra építve kérjük, hogy mindenki, aki megkapta a szavazócéduláját, vegye a fáradságot, és jöjjön el szavazni a referendumra, mert Ön dönti el, mi lesz a szűkebb közösség sorsa. Minden egyes szavazat számít. Az Ön döntésétől függ a helyi járulék jövője, ami összefügg a Második Helyi Közösségnek és a saját környezetének a rendezettségével.
Az összefogás és helyi járulék eszközei még a legnehezebb helyzetben is azt jelentik, hogy törődünk környezetünkkel, még ha nehézségek árán is együttes erővel szépítgethetjük utcáinkat, környezetünket, és így az egész község rendezettebb lesz élhetőbb jövőt teremtve gyermekeinknek.