Legújabb szám - Najnoviji brojSzerkesztõség - UredništvoAnyakönyvi hírek - Vesti od matièaraArchívum - Arhiva

2009. január

Címoldal
Amikor az ünnepek véget érnek
Községi események
Szép vers
Községünk aktuális munkálatai
A község kitüntetettjei
Bíróságaink védelmében
Kiosztották a licenceket
Séta az egészségért
Isten veled, öntöde
2009, a magyar nyelv éve
Szalézi Szent Ferenc, az újságírók védőszentje
Fehér táj
Ritkán látott torony
Fiatalok írják
Nyelvi figyelő
Teológiai gondolatok
Hírek
Rendőrségi hírek
Zöld levél
Címeres nemeslevelek - IX.
Olvasói levél
Árnyas oldal
Tarka oldal
Karácsonyi-újévi kép-parádé
Politikai krónika
Impresszum

103. Zöld levél
2009 MADARAI A KÉKVÉRCSE
ÉS A VETÉSI VARJÚ

    Az ökológusok az idei évet a kékvércse (Falco vespertinus) és a vetési varjú (Corvus frugilegus) védelmének szentelik, azaz a legszínesebb ragadozó madarunk, a kékvércse egyedszámának aggasztó csökkenésére hívják fel a figyelmet. A kékvércse térségünk egyetlen telepesen fészkelő ragadozómadara. Mint az összes többi sólyomféle, a kék vércse sem épít fészket. Telepei ezért csak a vetésivarjú-kolóniákban tudnak kialakulni.
    A vetési varjú aránylag korán rakja le tojásait, fiókái is gyorsan kirepülnek, és ezután együtt kóborolnak a szülőkkel, a fészektelepek meg üresen maradnak. Ezt használják ki a kékvércsék, és szinte minden karbantartó igazítás nélkül tojják bele tojásaikat, és utána e nagy telepekben költik ki fiókáikat. A kékvércse az egyedüli ragadozó madarunk, amelyik kedveli a telepes költést. Ezért kiemelt jelentősége van a varjútelepek háborítatlan megvédésének és megőrzésének, mert ezek biztosítják a kivételes szépségű, de ma már komolyan veszélyeztetett kékvércsék fennmaradását. A varjútelepek azonban nagy veszélyben vannak, hisz mindenki – tévesen – azt tartja, hogy a varjú korlátlanul pusztítható. Elsősorban a vadászoknak kell tudniuk, hogy a varjak, a varjútelepek szigorúan védettek, és ha ők is ehhez tartják magukat, teret biztosítanak a kékvércsék fennmaradásának.
    Négy, öt évvel ezelőtt még Bánátban, a hódegyházi (jázovói) halastavak felé vezető utak mellett hatalmas varjútelepek voltak és ezekben százon felüli kékvércse költőpárt is láthattunk. Mára a varjútelep fáit jórészt kivagdosták, így az értékes, egyedülálló kékvércse-telep is megszűnt. A természetvédőknek, természetkedvelőknek, az ökológusoknak, a vadászoknak azon kell igyekezniük, hogy vidékünkön ilyen madárirtó-hadjáratok többé ne fordulhassanak elő!
    A kékvércse a Kárpát-medence nyílt vidékeinek fészkelője, itt található az Európai Unió legnagyobb állománya; túlnyomó többsége az alföldi területeken költ. Különösen kedveli a nagy kiterjedésű, legeltetett gyepeken álló, ritkás facsoportokat és fasorokat. Főként tömegesen előforduló rovarokkal és rágcsálókkal, valamint hüllőkkel és kétéltűekkel táplálkozik. A repülő rovarokat gyakran fecske módjára a levegőben kapja és fogyasztja is el, innen a népies neve: bogárzó sólyom.
    Ősszel, a vonulás megkezdése előtt éjszakázóhelyeken csoportosul, ilyenkor nem ritka, hogy egy-egy fán akár száz (vagy ezer) kék vércse is együtt pihen. Egyes csapatai rendszeresen tesznek akár több ezer kilométeres kitérőket az elterjedési területtől távoli Nyugat- és Észak-Európába. A telet az afrikai szavannákon tölti, de a mi madaraink pontos telelőterülete nem ismert.
    A varjakkal még – szerencsére – más a helyzet. A 25 000 költő párra tehető Pannon-medencei állomány állandó, télire azonban a tőlünk keletre eső sztyeppterületek varjai is a Kárpát-medencébe érkeznek. Ilyenkor a varjak létszáma a keleti vendégek miatt tízszeresére nő! A fagyok beálltával a mezőgazdasági területekről előszeretettel húzódnak be a településekre. Nagy veszélyt jelent a vetésivarjú-telepeken az, ha ágon ülő varjúfiókákra sörétes puskával „vadásznak”, ami szinte mindig néhány kék vércse pusztulásával jár. A legnagyobb veszélyt azonban a költési időben végzett „dúvadgyérítés” jelenti, amikor a szarka-, dolmányos varjú fészekből hirtelen kirepülő kék vércsét reflexszerűen lelövik. Ennek a veszélynek különösen a sötétszürke színezetű hímek vannak kitéve. A mediterrán régión keresztülvonuló kék vércsékből meglehetősen sokat lelőnek, elsősorban Olaszországban és Máltán. Nekünk mindezt azért fontos tudni, megfogadni, és betartani, hogy ne bántsuk, ne háborgassuk őket!

Király János

januar 2009.

Naslovna strana
Opštinski događaji
Dodela javnih priznanja
Molski dobošar
Vesti
Vesti iz policije
Politička hronika
Impresum


Design by VA