Teológiai gondolatok
A Biblia éve
„Jó lenne, ha Ön is olvasná az egész Bibliát fordításban. Egészében csodálatos benyomást tesz az emberre ez a könyv. Minden bizonnyal rá fog ébredni, hogy az emberiségnek nincs és nem is lehet még egy ilyen könyve. Igen, rá fog ébredni, akár hisz Ön, akár nem.” (Dosztojevszkij levele Ozmidovnak, részlet, 1878).
Az idei évet az Egyház a Biblia évének nyilvánította. Ennek kapcsán elmélkedünk el néhány mondat erejéig a Szentírás lényegéről, fontosságáról, hozzá való viszonyulásunkról.
Valamennyien tudjuk, hogy a Biblia ma is a világ egyik legkelendőbb könyve. Dacára e fontos ténynek azt is meg kell állapítanunk, hogy a Szentírás a legkevesebbet forgatott könyvek egyike. Az emberek többsége ugyanis megveszi és felteszi a polcra anélkül, hogy egyszer is kinyitná.
Sajnos a gyakorló keresztények bibliaismerete is sekélyes. Alig akad szülő, aki olvassa gyermekének a Bibliát, nem is beszélve azoknak egyre csökkenő számáról, akik tanítják gyermekeiket a Szentírás ismereteire. És csak kevés felnőtt keresztény gyakorolja a napi Biblia-olvasást- és elmélkedést. Nem egy esetben a Szentírást csak keresztrejtvényfejtéshez szükséges kézikönyvként használják, és egyre többen vannak azok, akikben már gyermekkori emlékként sem él egy kevés bibliai kötődés. Isten Szavának igazságait ma újra elhomályosítja a szokás, a hagyomány, a sok tévtan.
Miért olyan érték a Biblia?
Mert a Szentírtás nem más, mint Isten kinyilatkoztatása, üzenete és útmutatása az emberek számára. A Biblia Isten Szava, arra szólít fel, hogy itt és most építsük Isten országát.
Aki felfedezi magának a Szentírást, az a világmindenséget teremtő és fenntartó Istennek az emberekhez szóló Igéjét, mondanivalóját találja meg benne. A Bibliából az egész emberi életet átfogó bölcsesség és ismeret minden kincse tárul fel előttünk. Persze nem egyszerre, hanem újabb és újabb felfedezések során, mindig új mondanivalókkal.
Isten Szava olyan tényeket, igazságokat, törvényeket tár elénk, amelyek hatalmasak, de ugyanakkor megdöbbentően egyszerűek is. Közel van tehát hozzánk, és mi mégis nehezen tudjuk felfedezni, mert valami hatalmasat igényel tőlünk: a lelki változást, a megtérést. Ez szükséges ahhoz, hogy a Szentírás igazán megnyilatkozzék előttünk és felfedezzük valódi mivoltában.
Morvai Matild